Fisher King / The Fisher King (1991)
Film
Czas trwania: 2 godz. 17 min.
Opis
„Fisher King” (1991) to fascynująca podróż przez świat marzeń, utraty, i odrodzenia, wyreżyserowana przez Terry’ego Gilliama, twórcę takich filmów jak „12 małp”. Krytycy określili ten obraz mianem arcydzieła sztuki filmowej, a jego głęboka tematyka porusza serca widzów.
Jack Lucas, zagrany przez Jeffa Bridgesa, to były prezenter radiowy, którego życie uległo radykalnej zmianie po tragicznym wydarzeniu spowodowanym przez jednego ze słuchaczy jego audycji. Zmaga się z poczuciem winy i utratą sensu życia, zanurzając się w alkoholowej otchłani. Jego postać jest zimna, cyniczna i pozbawiona nadziei. Jeff Bridges doskonale oddaje ten charakter, malując portret człowieka zranionego i zdeptanego przez własne błędy.
Na przeciwległym biegunie jest Parry, w wykonaniu niezwykle utalentowanego Robina Williamsa. Parry to bezdomny profesor historii, którego umysł uległ zakłóceniom po traumie związaną z tragiczną śmiercią żony. Jego świat jest pełen fantazji, zamków, Czerwonych Rycerzy i cudownych opowieści. Williams w mistrzowski sposób balansuje między beztroską ekstcentrycznością a głębokim smutkiem, nadając postaci niezwykłą głębię.
Losy obu bohaterów splatają się, gdy Jack przypadkowo odkrywa związek Parry’ego z tragicznymi wydarzeniami sprzed lat. To spotkanie staje się impulsem do poszukiwań, odrodzenia i przebaczenia. Gilliam wplata w fabułę elementy symboliki, takie jak poszukiwanie Świętego Graala, co nadaje filmowi dodatkowego wymiaru, czyniąc go nie tylko historią odbudowy życia, ale także poszukiwania duchowego znaczenia.
„Fisher King” to film, który łączy w sobie elementy komedii, dramatu i fantasy. Z jednej strony momenty absurdalnego humoru Gilliama, a z drugiej głębokie refleksje na temat życia, miłości i przebaczenia. Reżyser tworzy surrealistyczną opowieść, której każda scena jest przemyślana i pełna symboliki.
Wątek romansowy w filmie pozwala ukazać delikatną stronę obu postaci, zwłaszcza Jacka, który musi znaleźć w sobie siłę do otwarcia się na nowe uczucia po traumie, jaką przeżył. Sceny z udziałem Mercedesy Ruehl, grającej Anne, są pełne subtelności i prawdziwego uczucia.
Zakończenie „Fisher King” jest zarówno satysfakcjonujące, jak i symboliczne. Gilliam udowadnia, że nawet w najciemniejszych zakamarkach duszy człowieka może zakwitnąć coś pięknego. Film ten jest hołdem dla ludzkiej wytrwałości, zdolności do uzdrowienia i zdolności odnalezienia sensu życia, nawet w najbardziej beznadziejnych sytuacjach.