Dyskretny urok burżuazji / Le charme discret de la bourgeoisie (1972)
Film
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Opis
Dyskretny urok burżuazji
Luis Buñuel, jeden z najwybitniejszych twórców XX-wiecznego kina, w swoim filmie Dyskretny urok burżuazji przedstawia satyryczną wizję francuskiego społeczeństwa. Głównymi bohaterami filmu są przedstawiciele wyższej klasy społecznej, którzy próbują wspólnie zjeść obiad. Jednak ich plany ulegają załamanie z powodu serii absurdalnych przeszkód.
Film rozpoczyna się od wizyty ambasadora Mirandy wraz z przyjaciółmi u państwa Sénéchal. Okazuje się, że goście pomylili termin wizyty i zastają dom pusty. Całe towarzystwo udaje się do restauracji, gdzie również nie mogą zjeść obiadu. Kelner okazuje się być niewidomym, a kucharz zostaje zamordowany przez bandytów.
Kolejna próba zorganizowania kolacji odbywa się u państwa Sénéchal. Tym razem goście są w komplecie, ale i tym razem nie udaje im się zjeść. W trakcie kolacji dochodzi do szeregu nieoczekiwanych wydarzeń, takich jak pojawienie się mnicha, który ogłasza koniec świata, czy strzelanina pomiędzy bandytami a policją.
W końcu, po wielu nieudanych próbach, bohaterowie filmu dostają się do domu państwa Sénéchal. Tym razem kolacja przebiega bez zakłóceń, ale i tak nie jest to satysfakcjonujące doświadczenie dla uczestników. Jedzenie jest niesmaczne, a rozmowa nieciekawa.
Dyskretny urok burżuazji to film wieloznaczny, który można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako satyrę na francuskie społeczeństwo, ale także jako metaforę ludzkiej egzystencji. Film Buñuela pokazuje, że życie jest pełne niespodzianek i przeszkód, które uniemożliwiają nam osiągnięcie naszych celów.
Charakterystyka bohaterów
Głównymi bohaterami filmu są przedstawiciele wyższej klasy społecznej. Są to:
- Ambasador Miranda – południowoamerykański dyplomata, który jest zaangażowany w przemyt narkotyków.
- Florence Sénéchal – pani domu, która jest żoną biskupa.
- Don Rafael – biskup, który jest przyjacielem ambasadora.
- Chevalier – były oficer, który jest żonaty z Florence.
- Emma – żona Chevaliera.
Bohaterowie filmu są dobrze wychowani i manieryczni. Jednak ich zachowanie jest często absurdalne i nielogiczne. Są to osoby, które żyją w iluzji, że świat jest idealny i że nic nie może im przeszkodzić w osiągnięciu ich celów.
Symbolika filmu
Jedzenie jest symbolem życia i przyjemności. W filmie Buñuela jedzenie jest często przedstawiane w sposób absurdalny i groteskowy. Wskazuje to na to, że życie jest pełne niespodzianek i przeszkód, które uniemożliwiają nam osiągnięcie pełni szczęścia.
Kolacja jest symbolem spotkania towarzyskiego i wspólnego przeżywania radości. W filmie Buñuela kolacja nie może się odbyć z powodu serii absurdalnych przeszkód. Wskazuje to na to, że ludzkie relacje są często trudne i pełne konfliktów.
Dom jest symbolem bezpieczeństwa i stabilności. W filmie Buñuela dom jest często przedstawiany w sposób niepokojący i klaustrofobiczny. Wskazuje to na to, że życie jest pełne niebezpieczeństw i niepewności.
Dyskretny urok burżuazji to film, który zapada w pamięć dzięki swojej oryginalnej formie i absurdalnym pomysłom. Jest to dzieło, które warto zobaczyć, aby zastanowić się nad naturą ludzkiego życia i jego ograniczeniami.