Dyktator / The Great Dictator (1940)

Film

Czas trwania: 2 godz. 4 min.

Opis

Film „Dyktator / The Great Dictator” z 1940 roku, wyreżyserowany przez niezapomnianego Charliego Chaplina, to satyra na nazistowskie Niemcy, pełna paradoksów i odważnych komediowych elementów. Chaplin wciela się w dwie główne role – Adenoida Hynkela, absolutnego władcy Tomanii, oraz żydowskiego fryzjera, który stara się unikać prześladowań związanych z nazistowskim reżimem.

Akcja filmu toczy się w Tomanii, fikcyjnym kraju rządzonym przez dyktatora Hynkela. Chaplin, grając dwie różne postacie, ukazuje przypadkowe podobieństwo pomiędzy władcą a żydowskim fryzjerem. W getcie, gdzie żyje fryzjer, Żydzi są nękani przez szturmowców, podczas gdy Hynkel pragnie zdobyć krainę Austerlich. Aby zrealizować swoje plany, musi sprytnie uknuć spisek przeciwko dyktatorowi Bakterii, Napaloniemu, graneemu przez Jacka Oakie. W pomocy Hynkelowi jest minister Garbitsch, zagralny przez Henry’ego Daniella. Dyktator wpada jednak we własne sidła, a uciekający z obozu koncentracyjnego fryzjer zostaje pomylony z Hynkelem i zmuszony do wygłoszenia pokojowego przemówienia na wiecu.

Chaplin, przez swoje wyjątkowe zdolności aktorskie, ukazuje nie tylko komizm, ale i tragiczny wymiar hitleryzmu oraz cierpienia Żydów. W filmie widzimy, jak dyktatura Hynkela wpływa na losy żydowskiego fryzjera, który przez przypadkowe podobieństwo staje się centralną postacią w zamieszaniu politycznym. Historia ta, choć rozgrywa się w fikcyjnym kraju, jest jasnym odzwierciedleniem rzeczywistości tamtych czasów.

Chaplin nie unika trudnych tematów, a jego praca nad filmem to zarówno prześmiewczy, jak i tragiczny sposób ukazywania zjawisk politycznych i społecznych. Grając dwie role, reżyser wciela się nie tylko w megalomańskiego dyktatora, ale też w naiwnego fryzjera, który staje się przypadkowym bohaterem. Opowieść ta pokazuje, jak propaganda może wpływać na jednostki i społeczeństwo, a także jak losy ludzi, na pozór różnych, mogą splatać się w jedną niezwykłą historię.

Film „Dyktator” przenosi nas do kwietnia 1918 roku, gdzie nieudolny żydowski żołnierz Tomanii, grany przez Chaplina, ratuje pilota Schultza od śmierci. Niestety, nie udaje im się dostarczyć ważnych dokumentów na czas, co kończy się katastrofą lotniczą. Po wyjściu ze szpitala, żołnierz cierpi na amnezję i uważa, że niedawno opuścił swój zakład fryzjerski. Tymczasem Tomania, rządzona przez wojowniczego Hynkela, przygotowuje się do nowej wojny, a Żydzi są poddawani prześladowaniom.

W miarę jak historia rozwija się, fryzjer, nieświadomy tragicznych wydarzeń związanych z prześladowaniami Żydów, wdaje się w konflikt ze szturmowcami, co przyciąga uwagę Hanah, jednej z ofiar reżimu. Sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdy Hynkel, aby zdobyć fundusze na wojnę, musi pożyczyć je od Żydów. W tej sytuacji chwilowo zaprzestaje represji wobec nich, co prowadzi do kolejnych nieprzewidywalnych wydarzeń.

Film Chaplina jest zarówno komiczną jak i przemyślaną satyrą na totalitaryzm i narodowy socjalizm. Przez swoją niezwykłą umiejętność łączenia humoru z głębszym przesłaniem, Chaplin stworzył dzieło, które mimo upływu czasu, wciąż porusza widzów i skłania do refleksji nad ludzkimi losami i decyzjami politycznymi.

Opowieść Chaplina nie ogranicza się jedynie do przedstawienia politycznych realiów. Film ukazuje także osobiste losy bohaterów, ich miłość, przeżycia i konfrontacje z brutalną rzeczywistością. Chaplin, wcielając się jednocześnie w dwie postacie, ukazuje, jak losy ludzi, choć na pozór różne, są ze sobą splecione w niemal nieprawdopodobny sposób.

Chaplin nie unika trudnych tematów, takich jak wojna, prześladowania Żydów czy manipulacja propagandowa. Jednak robi to w sposób, który nie tylko rozśmiesza, ale również porusza widza na głębokim emocjonalnym poziomie. Jego brawurowa gra aktorska oraz zdolność do trafnego ukazywania zarówno absurdów, jak i tragedii życia sprawiają, że „Dyktator” pozostaje arcydziełem kina, zasługując na miejsce wśród najważniejszych filmów w historii.

Wydarzenia lat 30., wojna domowa w Hiszpanii, a także zajęcie Austrii i Czechosłowacji przez Hitlera, skłoniły Chaplina do stworzenia „Dyktatora”. Choć już sama zapowiedź filmu wywołała protesty i groźby ze strony Niemiec, Chaplin nie z

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Charlie Chaplin
scenariusz Charlie Chaplin
gatunek Dramat, Komedia
produkcja USA
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 15 października 1940 (Światowa) 15 lutego 2008 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Vivarto
studio Charles Chaplin Productions
tytuł oryg. The Great Dictator
inne tytuły The Dictator (tytuł roboczy) USA
Pomiędzy władcą absolutnym Tomanii, Hynkelem i żydowskim fryzjerem (w obu rolach Charlie Chaplin) istnieje przypadkowe podobieństwo. W getcie, w którym mieszka ten drugi, żyją nękani przez szturmowców Żydzi. Hynkel pragnie zdobyć piękną krainę Austerlich, ale musi uknuć plan przeciwko Napaloniemu, dyktatorowi Bakterii (Jack Oakie). Pomaga mu w tym jego "prawa ręka", minister Garbitsch (Henry Daniell). Dyktator wpada we własne sidła, a uciekający z obozu koncentracyjnego fryzjer zostaje wzięty za Hynkela i na wiecu wygłasza pokojowe przemówienie.
Satyra na nazistowskie Niemcy. Akcja rozgrywa się w Tomanii, którą rządzi dyktator Hynkel. Charlie Chaplin występuje w dwóch rolach: dyktatora oraz prześladowanego wraz z innymi żydami fryzjera, który zostaje osadzony w obozie koncentracyjnym. Dzięki podobieństwu do dyktatora Hynkla, fryzjerowi udaje się uciec z obozu. Wszyscy myślą, że żydowski fryzjer to dyktator.
"Dyktator" opowiada o historii dwóch ludzi, żydowskiego fryzjera, i Hynkiela. (obie role grane przez Charlesa Chaplina). Pierwszy bohater (czyli fryzjer) zostaje ranny na wojnie. Gdy wyzdrowiał, wojna się skończyła. Żołnierz powrócił do swojej pracy fryzjera w żydowskiej dzielnicy. Jednak nie układa mu się dobrze z tamtejszymi żołnierzami wermachtu. Na szczęście spotyka swojego kolegę z wojska kapitana Schultza, który pomaga mu wydostać się z tarapatów. W tym samym czasie Hynkiel władca Tomanii, szykuje plany podbicia całego świata. Jednak niemal identyczne podobieństwo z pewnym żydowskim fryzjerem powoduje "zamieszki" w państwie w wyniku których dochodzi do...
Chaplin w prześmiewczy, a zarazem tragiczny sposób ukazuje istotę hitleryzmu i tragedii Żydów ukazując to wszystko na przykładzie Tomanii (Germanii) i jej przywódcy Hynkela (Hitlera). Sam reżyser wciela się w rolę Hynkela oraz anonimowego żydowskiego fryzjera, który poprzez swoją naiwność ciągle pakuje się w kłopoty. Praca nad nowymi technologiami wojennymi, prześladowania Żydów, dyktatura i przypadkowość miejsca narodzin, ukazują jak różny może spotkać los ludzi, którzy tak naprawdę niczym się początkowo nie różnią. Wpływ jaki ma propaganda na człowieka ma straszne skutki, z którymi czasem musi zmierzyć się cały świat, a miłość, która pojawia się zawsze, nie zważając na czasy i politykę musi radzić sobie z wieloma przeciwnościami losu.
Kwiecień 1918 roku. Nieudolny żydowski żołnierz Tomanii ratuje pilota Schultza od śmierci. Niestety nie udaje się im dostarczyć na czas ważnych dokumentów, a ich podróż kończy się katastrofa lotniczą, w której Żyd zostaje ranny. Tomania przegrywa wojnę. Kiedy wychodzi ze szpitala cierpi na amnezję i jest przekonany, że zaledwie kilka tygodni temu opuścił swój zakład fryzjerski. Tomanią rządzi wojowniczy Hynkel, który przygotowuje kraj do nowej wojny, skupiając tymczasem swą nienawiść na Żydach. Żydzi zostają zamknięci w getcie, jedna z nich, Hanah stara się nie dać pognębić Aryjczykom, ale pozostaje w swych działaniach samotna. Fryzjer nie wiedząc nic o prześladowaniach żydów wdaje się w utarczkę ze szturmowcami, co zaskarbia mu wdzięczność Hanah. Policjanci jednak postanawiają go powiesić. Wtedy zjawia się dowódca szturmowców, którym jest Schultz i teraz on ratuje życie swemu przyjacielowi, spotkanie to sprawia, że fryzjerowi wraca pamięć. Aby zdobyć fundusze na wojnę Hynkel musi je pożyczyć od Żydów, aby tego dopiąć nakazuje chwilowo zaprzestać represji wobec nich. Hynkel pozostając pod wpływem Garbitscha, swego ministra propagandy Hynkel widzi siebie już jako jedynego bruneta i przywódcę świata pełnego aryjczyków. Fryzjer i Hanah zakochują się w sobie. Hynkel nie uzyskując pieniędzy rozkazuje ponowić prześladowania Żydów, a Schultza, który się temu sprzeciwia umieszcza w obozie koncentracyjnym. Nadchodzą ciężkie czasy ...
Wydarzenia lat 30 - wojna domowa w Hiszpanii, zajęcie przez Hitlera Austrii i Czechosłowacji - skłoniły Chaplina do nakręcenia „Dyktatora”. Już sama zapowiedź filmu wywołała protesty. Niemcy zagroziły bojkotem filmów amerykańskich w Niemczech, a twórcy grożono śmiercią. Chaplin jednak obiecał: „Dyktatorzy są komiczni. Zamierzam ośmieszyć ich w oczach publiczności”. „Dyktatora” pokazano po raz pierwszy 15 października 1940 roku. W pewnym kraju władzę obejmuje dyktator Adenoid Hynkel. Próbuje wycisnąć pieniądze od bankierów żydowskich. Kiedy ci mu odmawiają, rzuca swych siepaczy na biedotę żydowską. Prześladowania dotykają Charliego, golibrodę żydowskiego. Jego zakład zostaje spalony, a on sam trafia do obozu koncentracyjnego. Po jakimś czasie ucieka jednak przebrany w mundur. Tymczasem Hynkel beztrosko poluje na kaczki. Przypadek sprawia, że dyktatora aresztuje policja. Jego miejsce zajmuje Charlie. Nowy przywódca narodu wygłasza żarliwy apel o pokój (6 minut). Karykatura Hitlera w wykonaniu Chaplina jest wstrząsająca, a wiele scen (zwłaszcza balet Hynkela z globem ziemskim) po raz kolejny dowiodło geniuszu artysty. [opis dystrybutora]
Pełna paradoksów i niezwykle odważna komedia, w której Charlie Chaplin postanowił zabawić się swoim scenicznym wizerunkiem, by przestrzec świat przed skutkami totalitaryzmu. Tym razem niezdarny Charlie Włóczęga jako żydowski fryzjer okaże się łudząco podobny do pewnego charyzmatycznego dyktatora, który jest tak wszechmocny, że ze strachu przed samym sobą musi trzymać się zasłony. Choć fryzjer i dyktator są kompletnie identyczni, tylko jeden z nich może stracić życie za to, że jest Żydem i brunetem. Jednak seria przypadków i pomyłek sprawi, że pewnego dnia role się odwrócą...
Aktor Postać
Adenoid Hynkel, dyktator Tomanii / Żydowski fryzjer
Benzino Napaloni, dyktator Bakterii
Schultz
Garbitsch
Herring
Madame Napaloni
Ambasador Bakterii
Hannah
Pan Jaeckel
Pani Jaeckel
Golony mężczyzna
Bojówkarz
Pan Mann
Dowódca oddziałów szturmowych
Pan Agar
Szturmowiec kradnący owoce
Tomański szturmowiec
Żydówka
Blondwłosa sekretarka
Tomański dowódca w Osterlich
Zabielony szturmowiec
Sekretarka
Żołnierz
Tomański oficer
Wynalazca spadochronu
Statysta w getcie
Dziennikarz
Statysta
Rzeźbiarz
Kierownik szpitala
Żyd
Sanitariusz w szpitalu
Szturmowiec
Heinrich Schtick, tłumacz
Przyjazny szturmowiec
Szturmowiec
Oficer
Oficer dowodzący obsługą Wielkiej Berty
Mężczyzna posadzony na łóżku
Kamerdyner na bankiecie
Blondwłosa sekretarka
Łysy klient zakładu fryzjerskiego
Oficer w sztabie Hynkela
Tancerz na balu
Żyd
Oficer szturmowców
Oficer
Żołnierz
Żołnierz w Tomanii w 1918 r.
Żołnierz
Strażnik więzienny
Żołnierz na polu bitwy
Fryzjer Hynkela
Żydówka
Obywatel Tomanii
Policjant
Mężczyzna w getcie
Żydowski właściciel stoiska z owocami
Oficer
Gość na balu
Szturmowiec
Doktor
Żołnierz
Gość na balu
Strażnik
Gość na balu
Żołnierz
Żołnierz
Żołnierz
Gość na balu
Żołnierz
Sługa
Szturmowiec
Kobieta w tłumie
Aggie
Gość na balu
Strażnik
Konduktor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *