Dopóki piłka w grze / Trouble with the Curve (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 51 min.

Opis

Tytuł filmu: „Dopóki piłka w grze (Trouble with the Curve, 2012)”
Reżyser: Robert Lorenz

„Dopóki piłka w grze” to poruszająca opowieść o starzeniu się i walce z własnymi ograniczeniami, ukazana na tle niełatwych relacji między ojcem a córką. Clint Eastwood wciela się w postać Gusa Lobela, doświadczonego łowcy talentów baseballa, którego życiowa pasja zostaje wystawiona na próbę, gdy zaczyna odczuwać wpływ starzenia się.

Gus Lobel (Clint Eastwood), zmagając się z postępującą starością, zostaje skonfrontowany z koniecznością udowodnienia, że wciąż jest w stanie pełnić swój zawód jako łowca talentów baseballowych. Dla niego każdy gracz to potencjalny diament, a jego doświadczenie wyczuwa talenty nawet tam, gdzie inni widzą jedynie ograniczenia. Gdy drużyna Atlanta Bravers nie przykłada wagi do jego zdania w kwestii wyboru nowego zawodnika, Gus decyduje się na ostatnią podróż.

W tej trudnej chwili do pomocy przychodzi mu córka, Mickey (Amy Adams), pełna determinacji prawniczka, która zdecydowana jest wesprzeć ojca, choćby miało to zagrażać jej własnej karierze. Ta niełatwa relacja ojca z córką nabiera nowego wymiaru, gdy obydwoje muszą stawić czoła wspólnym wyzwaniom i odnaleźć równowagę między rodzinnymi więzami a indywidualnymi aspiracjami.

W miarę jak Gus i Mickey oddalają się od miejskiego zgiełku, zaczynają się wzajemnie zrozumieć i doceniać. Narracja filmu ukazuje nie tylko ich zmagania z zawodem, ale również osobistą podróż ku zrozumieniu siebie nawzajem. Gus, choć zafascynowany piłką, musi zmierzyć się z rzeczywistością swojego wieku, a Mickey, będąca dotychczas bardziej związana z kancelarią prawniczą niż z ojcem, odkrywa nowe oblicze Gusa.

W trakcie podróży filmowej, obserwujemy jak Gus i Mickey, choć różni pokoleniowo i charakterologicznie, budują wspólne wspomnienia i naprawiają zaniedbane relacje. Ojciec i córka muszą razem stawić czoło zarówno wyzwaniom związanym z baseballowym światem, jak i swoim własnym emocjom i obawom.

„Dopóki piłka w grze” to nie tylko opowieść o baseballu, ale także o przemijaniu, miłości rodzinnej i odnalezieniu sensu życia w obliczu zmian. Reżyser Robert Lorenz ukazuje, że czasem prawdziwe zwycięstwo nie polega na zdobyciu mistrzostwa, ale na zrozumieniu i akceptacji własnych ograniczeń oraz budowaniu silnych więzi rodzinnych.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Robert Lorenz
scenariusz Randy Brown
gatunek Dramat, Sportowy
produkcja USA
premiera 19 września 2012 (Światowa) 8 marca 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $48 963 137 na świecie$35 763 137 w USA$13 200 000 poza USA
dystrybucja Warner Bros. Entertainment Polska Sp. z o. o.
studio Warner Bros. (przedstawia) / Malpaso Productions
tytuł oryg. Trouble with the Curve

Dopóki piłka w grze to film Roberta Lorenza z 2012 roku, opowiadający historię Gusa Lobela, doświadczonego łowcy baseballowych talentów, który nie może pogodzić się z upływającym czasem. W obliczu zbliżającej się emerytury postanawia wyruszyć w ostatnią podróż, podczas której będzie mógł udowodnić, że nadal jest w grze. W drodze towarzyszy mu jego córka, Mickey, która od lat nie miała okazji spędzić z ojcem tyle czasu.

Film rozpoczyna się od sceny, w której Gus obserwuje mecz baseballu. Jego wzrok jest coraz słabszy, a on sam coraz częściej gubi się w akcji. Wkrótce po tym otrzymuje od swojego szefa, Pete'a Kleina, zadanie oceny dobrze zapowiadającego się zawodnika z college'u. Gus jest podekscytowany tym wyzwaniem, ale wie, że musi udowodnić swoim szefom, że wciąż jest w dobrej formie.

W tym samym czasie Mickey, pracująca jako prawniczka w dużej firmie, dowiaduje się o pogarszającym się stanie ojca. Postanawia wziąć kilka dni urlopu i dołączyć do Gusa w jego podróży. Mickey od lat nie miała okazji spędzić z ojcem tyle czasu, a ta podróż okazuje się dla nich szansą na naprawienie relacji.

W trakcie podróży Gus i Mickey odwiedzają różne college'e, oglądając występy młodych zawodników. Gus odkrywa, że Mickey ma talent do oceny talentów baseballowych. Dziewczyna jest w stanie dostrzec to, czego nie widzą inni łowcy talentów.

W końcu Gus i Mickey docierają do college'u, w którym gra ich cel. Gus jest zachwycony umiejętnościami zawodnika, ale wie, że musi przekonać do niego swoich szefów. W tym celu musi udowodnić, że wciąż ma oczy dostrzeżenia talentu.

Gus i Mickey wracają do Atlanta Bravers. Gus przedstawia swoim szefom zawodnika, którego uważa za najlepszy wybór. Szefowie są sceptyczni, ale Gus przekonuje ich, że ma rację. Zawodnik zostaje wybrany przez drużynę i okazuje się być gwiazdą.

Dzięki tej podróży Gus odzyskuje wiarę w siebie. Przekonuje się, że wciąż jest w stanie wykonywać swoją pracę. Mickey również odzyskuje zaufanie do ojca. Oboje zdają sobie sprawę, że są dla siebie ważni i że chcą spędzać ze sobą więcej czasu.

Motywe

Motyw ojcostwa i rodziny jest jednym z najważniejszych w filmie. Gus i Mickey mają trudne relacje. Gus jest surowym ojcem, który zawsze wymagał od swojej córki wiele. Mickey czuje się przez niego krytykowana i nierozumiana. Podróż, w którą wyruszają razem, daje im szansę na naprawienie relacji. Gus zaczyna dostrzegać, że Mickey jest dorosłą kobietą, która ma własne talenty i możliwości. Mickey natomiast zaczyna rozumieć, że Gus jest tylko człowiekiem, który popełnia błędy.

Motyw starości jest również ważnym wątkiem filmu. Gus jest starszym człowiekiem, który zbliża się do emerytury. Zaczynają mu doskwierać problemy ze zdrowiem, a jego umiejętności są lekceważone przez młodszych ekspertów. Gus nie chce jednak poddawać się starości. Chce udowodnić, że wciąż jest w grze. Podróż z Mickey daje mu nadzieję na nowy początek.

Motyw talentu jest kolejnym istotnym motywem w filmie. Gus jest doświadczonym łowcą talentów, który ma oko do młodych zawodników. Mickey również ma talent do oceny talentów. Oboje zdają sobie sprawę, że talent jest darem, który należy pielęgnować.

Ocena

Dopóki piłka w grze to wzruszający film o relacjach rodzinnych, starości i talentach. Clint Eastwood i Amy Adams stworzyli świetne kreacje głównych bohaterów. Film jest dobrze zrealizowany i ma przyjemną dla oka estetykę. Jest to film, który z pewnością spodoba się fanom baseballu, ale również wszystkim, którzy lubią wzruszające historie o życiu.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Atlanta, Birmingham i Montgomery.
  • W filmie wystąpili również: John Goodman
Aktor Postać
Gus Lobel
Mickey Lobel
Johnny Flanagan
Pete Klein
Vince
Phillip Sanderson
Watson
Rosenbloom
Schwartz
Max
Smitty
Lucious
Bo Gentry
Greg
Billy Clark
Carlos Sanchez
Dzieciak
Danny
Jimmy
Todd
Neil
Dyrektor "Red Sox"
Matt Nelson
Rick
Kelner
Kierownik
Zawodnik rzucający piłką
Nastoletni fan baseballu
Sędzia
Słodka dziewczyna
Carol
Fan baseballu
Stały klient
Recepcjonistka w sądzie
Kelnerka
Klient w barze
Fanka baseballu
Fan baseballu
Asystentka
Fan baseballu
Młoda Mickey
Bejsbolista
Rigo Sanchez
Wilson
Dyrektor "Red Sox"
Pijany fan
Dzieciak
Lloyd
Rock
Stały klient
Kelner
Grace Sanchez
Matka w restauracji
Chłopiec w restauracji
Dziewczynka w restauracji
Komentator
Ojciec Bo
Zawodnik "Grizzly"
Muzyk
Kelnerka
Sekretarka
Komentator
Sędzia
Menedżer "Red Sox"
Oficjel drużyny "Braves"
Pielęgniarz
Fanka baseballu / Gość w restauracji
Fanka baseballu
Menadżer ze Swannanoa
Zawodnik Georgia Tech
Członek zespołu wiadomości Channel 9
Zawodnik "Grizzly"
Uczestnik gry w baseball
Skaut "Yankees"
Skaut
Stały klient Silver Skillet / Fan baseballu
Fanka baseballu
Mężczyzna uczący się jogi
Młody Gus
Kierownik drużyny "Braves"
Fanka baseballu
Fan drużyny college'u z Bostonu
Fanka baseballu
Fanka baseballu
Skaut drużyny Atlanta Braves
Reporterka wiadomości
Kierowca
Fanka baseballu
Fan baseballu
Fanka baseballu
Kobieta ucząca się jogi
Fan baseballu
Konserwator
Spiker na stadionie
Reporter sportowy
Danny
Pieszy
Fan baseballu
Mieszkaniec miasteczka
Łowca talentów w baseballu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *