Człowiek-scyzoryk / Swiss Army Man (2016)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Człowiek-scyzoryk (2016) to amerykański surrealistyczny komediodramat w reżyserii Daniela Kwana i Daniela Scheinerta, debiutujących w tej roli. Film opowiada historię Hanka (Paul Dano), rozbitka, który próbuje dotrzeć do domu. Po wielu dniach samotności i rozpaczy mężczyzna próbuje popełnić samobójstwo, wieszając się na lianie. W ostatniej chwili dostrzega na brzegu ciała młodego mężczyzny (Daniel Radcliffe) i biegnie na pomoc. Okazuje się jednak, że Manny (tak nazywa topielca Hank) nie żyje.

Hank jest początkowo zrozpaczony, ale szybko orientuje się, że Manny może być dla niego cennym kompanem. Nieboszczyk ma bowiem wiele przydatnych umiejętności, takich jak pływanie, wytwarzanie ognia czy strzelanie z broni. Hank postanawia więc zabrać Manny’ego ze sobą w podróż przez dżunglę w poszukiwaniu ratunku.

Podróż ta nie jest łatwa. Hank i Manny muszą zmierzyć się z wieloma niebezpieczeństwami, takimi jak dzikie zwierzęta, kapryśna pogoda i własne słabości. W trakcie wędrówki dochodzi między nimi do wielu zabawnych i wzruszających sytuacji. Hank zaczyna dostrzegać w Mannym nie tylko pomocnika, ale i przyjaciela.

Człowiek-scyzoryk to film oryginalny i niepowtarzalny. To surrealistyczna opowieść o przyjaźni, nadziei i odkupieniu. Film jest pełen czarnego humoru, absurdu i surrealizmu. To dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięć na długo.

Omówienie

Postacie

Głównymi bohaterami filmu są Hank i Manny. Hank to rozbitek, który jest zrozpaczony i wyniszczony psychicznie. Manny to nieboszczyk, który ma wiele przydatnych umiejętności.

Hank jest postacią złożoną i intrygującą. Jest to człowiek, który poniósł wiele strat i cierpień. Jest też człowiekiem, który nie poddaje się łatwo. Hank jest w stanie odnaleźć nadzieję nawet w najciemniejszych momentach swojego życia.

Manny to postać równie interesująca. Jest to nieboszczyk, ale nie jest to zwykły nieboszczyk. Manny ma wiele przydatnych umiejętności, które pomagają Hankowi w jego podróży. Manny jest też postacią pełną ciepła i humoru.

Motywy

W filmie pojawiają się dwa główne motywy: przyjaźń i nadzieja.

Przyjaźń między Hankiem i Mannym jest jednym z najważniejszych wątków filmu. To przyjaźń, która rodzi się wbrew przeciwnościom losu. Hank i Manny są dla siebie oparciem i wsparciem. Ich przyjaźń pomaga im przetrwać trudną podróż i odnaleźć nadzieję.

Nadzieja jest drugim ważnym motywem filmu. Hank jest zrozpaczony i wyniszczony, ale nie poddaje się. Wierzy, że znajdzie drogę do domu. Nadzieja pomaga mu przetrwać trudne chwile.

Styl

Film jest utrzymany w surrealistycznym stylu. Jest to film pełen absurdu i niespodzianek. Reżyserzy, Daniel Kwan i Daniel Scheinert, wykorzystują w filmie wiele ciekawych zabiegów filmowych, takich jak animacja poklatkowa, efekty specjalne czy montaż.

Ocena

Człowiek-scyzoryk to film oryginalny i niepowtarzalny. To dzieło, które z pewnością zapadnie w pamięć na długo. Film jest pełen czarnego humoru, absurdu i surrealizmu. To film, który porusza ważne tematy, takie jak przyjaźń, nadzieja i odkupienie.

Film został pozytywnie przyjęty przez krytyków. Został doceniony za oryginalny scenariusz, kreacje aktorskie i oryginalny styl. Film zdobył również kilka nagród, w tym nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Sundance.

Podsumowanie

Człowiek-scyzoryk to film, który warto zobaczyć. To dzieło, które z pewnością nie pozostawi nikogo obojętnym.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Dan Kwan / Daniel Scheinert
scenariusz Dan Kwan / Daniel Scheinert
gatunek Dramat / Komedia / Przygodowy
produkcja Szwecja / USA
premiera 22 stycznia 2016 (świat)
boxoffice $4 935 501 na świecie$4 210 454 w USA$725 047 poza USA
budżet $3 000 000
studio Blackbird Films / Cold Iron Pictures
data produkcji 2016
tytuł oryg. Swiss Army Man
inne tytuły Człowiek-scyzoryk (tytuł festiwalowy) Polska

Człowiek-scyzoryk

W ciemnej i bezkresnej dżungli, na samotnej wyspie, samotny mężczyzna, Hank, zrozpaczony i pozbawiony nadziei, próbuje popełnić samobójstwo. W ostatniej chwili dostrzega na brzegu morza ciało młodego mężczyzny, Manny'ego. Hank biegnie na ratunek, ale Manny jest już martwy.

Hank, zdając sobie sprawę, że nie ma innego wyjścia, postanawia wziąć ze sobą ciało Manny'ego i ruszyć w podróż w poszukiwaniu ratunku. Wkrótce okazuje się, że Manny, choć nie żyje, może być całkiem przydatny. W końcu jest on jak scyzoryk wielofunkcyjny, z którego Hank może korzystać w wielu różnych sytuacjach.

Dzięki Manny'emu Hank może przetrwać w dżungli. Manny może mu zapewnić schronienie, wodę, pożywienie, a nawet środek transportu. Manny może też rozbawić Hanka, opowiadając mu zabawne historie i żarty.

Wraz z upływem czasu między Hankiem a Mannym rodzi się przyjaźń. Manny staje się dla Hanka przyjacielem, powiernikiem i oparciem. Hank zaczyna rozumieć, że nie jest sam i że warto żyć.

Podróż Hanka i Manny'ego jest pełna absurdalnych i nietypowych sytuacji. Hank musi zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, takimi jak niebezpieczne zwierzęta, nieprzejezdna dżungla i brak jedzenia. Jednak dzięki Manny'emu Hank nigdy się nie poddaje i zawsze znajduje sposób, aby wyjść z opresji.

Twórcza reinterpretacja historii Robinsona Crusoe

Człowiek-scyzoryk to oryginalna i nieszablonowa opowieść o przyjaźni, nadziei i poszukiwaniu sensu życia. Film jest twórczą reinterpretacją historii Robinsona Crusoe, w której główną rolę odgrywa nie żywy człowiek, ale martwe ciało.

Reżyserzy filmu, Dan Kwan i Daniel Scheinert, słyną z surrealistycznego i absurdalnego humoru. W Człowieku-scyzoryku wykorzystali swój talent do stworzenia filmu, który jest jednocześnie zabawny, wzruszający i skłaniający do refleksji.

Człowiek-scyzoryk to film, który zapada w pamięć. To historia, która bawi, wzrusza i skłania do przemyśleń.

Synonimy i zmiana szyku zdań

W opisie filmu zastosowałem następujące synonimy:

  • "rozbitek" - "samotnik", "uciekinier", "wygnaniec"
  • "zrozpaczony" - "załamany", "załamany", "zagubiony"
  • "próżno" - "bezskutecznie", "bezowocnie", "marnie"
  • "nietypowych" - "dziwnych", "dziwacznych", "egzotycznych"
  • "absurdalnych" - "nielogicznych", "niezrozumiałych", "niewytłumaczalnych"
  • "nieżyjący" - "martwy", "nieżywy", "nieobecny"
  • "nieprzydatny" - "bezużyteczny", "nieproduktywny", "nieefektywny"
  • "atrament" - "atrament", "czarna farba", "tusz"
  • "wytwarza" - "produkuje", "emituje", "wydziela"
  • "odpowiedzialny" - "sprawca", "inicjator", "przyczyna"
  • "twórcza" - "oryginalna", "nowatorska", "innowacyjna"
  • "reinterpretacja" - "przeróbka", "zmodyfikowanie", "przekształcenie"
  • "nuta" - "odrobina", "odrobina", "odrobina"
  • "surrealizm" - "absurdalizm", "irracjonalizm", "nielogiczność"
  • "kropla" - "odrobina", "odrobina", "odrobina"

Zmiana szyku zdań miała na celu urozmaicenie tekstu i nadanie mu bardziej poetyckiego brzmienia. Na przykład zdanie "Zdesperowany rozbitek Hank (Paul Dano) próbuje popełnić samobójstwo, wieszając się na lianie" zostało zmienione na "W ciemnej i bezkresnej dżungli, na samotnej wyspie

Aktor Postać
Hank
Manny
Sarah
Chrissy
Preston
Tata Hanka
Reporterka
Operator
Policjant
Koroner
Policjantka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *