Człowiek, którego nie było / The Man Who Wasn’t There (2001)

Film

Czas trwania: 1 godz. 56 min.

Opis

Człowiek, którego nie było to film neo-noir z 2001 roku w reżyserii braci Coen. Opowiada historię Edda Crane’a, małomównego fryzjera, który postanawia wydobyć pieniądze od swojego rywala, Dużego Dave’a. Jego plan nieoczekiwanie wymyka się spod kontroli, doprowadzając do serii tragicznych wydarzeń.

Akcja filmu rozgrywa się w 1949 roku w małym miasteczku Santa Rosa w północnej Kalifornii. Ed Crane jest sfrustrowanym mężem i ojcem. Jego żona, Doris, zdradza go z szefem, Dużą Dave’em. Ed nie jest zdolny do podjęcia zdecydowanych działań, aby poprawić swoją sytuację. Pewnego dnia w jego salonie fryzjerskim pojawia się Creighton Tolliver, biznesmen, który planuje założyć sieć pralni chemicznych. Ed widzi w tym szansę na zmianę swojego życia. Postanawia wyłudzić od Dużego Dave’a 10 tysięcy dolarów, które przeznaczy na inwestycję w biznes Tollivera.

Ed pisze anonim, w którym grozi Dużemu Dave’owi, że ujawni jego romans z Doris. Dave jest przerażony. Musi zdobyć pieniądze, aby uratować swoją reputację. Udaje się do Edda i przekazuje mu okup. Ed jest zadowolony. Wydaje się, że jego plan się powiódł.

Jednak to dopiero początek kłopotów. Ed zainwestuje swoje pieniądze w biznes Tollivera, ale ten okaże się nieudanym przedsiębiorcą. Firma Tollivera zbankrutuje, a Ed straci wszystkie pieniądze. Dodatkowo, Doris dowiaduje się o szantażu męża. Jest wściekła i odchodzi od niego.

Ed jest zrozpaczony. Nie ma pieniędzy, nie ma rodziny, nie ma pracy. Zaczyna pić i pogrąża się w depresji. Pewnego dnia, będąc pod wpływem alkoholu, Ed zabija człowieka. Zostaje aresztowany i skazany na śmierć.

Film Człowiek, którego nie było to mroczna i dowcipna opowieść o ludzkiej chciwości i rozpaczy. Ed Crane jest postacią tragiczną. Jest człowiekiem niezdolnym do podjęcia odpowiedzialnych decyzji. Jego nieudane próby poprawy swojego życia doprowadzają do katastrofy.

Film został zrealizowany w czarno-białej kolorystyce. Dzięki temu zyskuje on niepowtarzalny klimat. Obraz braci Coen jest pełen charakterystycznych dla nich elementów, takich jak absurdalne dialogi, zaskakujące zwroty akcji i ironiczny humor.


Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w Santa Rosa w Kalifornii.
  • W rolach głównych wystąpili Billy Bob Thornton, Frances McDormand, James Gandolfini, Michael Badalucco i Tony Shalhoub.
  • Film otrzymał nominacje do Oscara w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepszy aktor pierwszoplanowy (Billy Bob Thornton) i najlepsze zdjęcia.

Oto kilka synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • **”szantaż” – wymuszenie, groźba, zastraszanie
  • **”fryzjer” – golibroda, fryzjer damski, fryzjer męski
  • **”nierozgarnięty” – niezbyt inteligentny, niezbyt bystry, niezbyt sprytny
  • **”niegadatliwy” – małomówny, cichy, nieśmiały
  • **”małe miasteczko” – mieścina, osada, wioska
  • **”konkurencja” – rywal, przeciwnik, przeciwnik biznesowy
  • **”szokujący” – zaskakujący, nieoczekiwany, szokujący
  • **”katastrofa” – nieszczęście, tragedie, niepowodzenie
  • **”tragiczny” – nieszczęśliwy, pełen smutku, smutny
  • **”absurdalny” – śmieszny, groteskowy, nielogiczny
  • **”ironiczny” – przewrotny, sarkastyczny, złośliwy

Oto kilka przykładów zastosowania synonimów w opisie filmu:

  • **”Poprzez **wymuszenie
Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Joel Coen
scenariusz Joel Coen, Ethan Coen
gatunek Dramat, Kryminał
produkcja USA, Wielka Brytania
premiera 13 maja 2001 (Światowa) 7 grudnia 2001 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $18 916 623 na świecie$7 504 257 w USA$11 412 366 poza USA
budżet $20 000 000
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Good Machine / Gramercy Pictures (I) / Mike Zoss Productions /
tytuł oryg. The Man Who Wasn't There
inne tytuły The Barber Project (tytuł roboczy) USA

Człowiek, którego nie było to neo-noirowy film kryminalny z 2001 roku w reżyserii braci Coen. Główną rolę gra Billy Bob Thornton jako Ed Crane, małomówny fryzjer z małego miasteczka Santa Rosa w Kalifornii.

Akcja filmu rozgrywa się w 1949 roku. Ed jest żonaty z Doris, ale ich małżeństwo jest nieudane. Doris ma romans z Dużą Dave'em, szefem sklepu, w którym pracuje. Ed jest świadomy romansu, ale nie robi nic, aby go zakończyć.

Pewnego dnia do zakładu fryzjerskiego Eda przychodzi Creighton Tolliver, miejscowy biznesmen. Tolliver opowiada Edowi o swoim planie otwarcia sieci pralni chemicznych. Edowi podoba się ten pomysł, ale wie, że Tolliverowi brakuje pieniędzy.

Ed postanawia wykorzystać sytuację. Pisze anonim do Dużej Dave'a, w którym grozi mu ujawnieniem romansu z Doris. Dave jest przerażony, ale decyduje się zapłacić Edowowi żądane pieniądze.

Dziesięć tysięcy dolarów wystarcza Edowowi na zainwestowanie w firmę Tollivera. Ed wyjeżdża z Santa Rosy i zaczyna nowe życie jako właściciel pralni chemicznej.

Jednak plan Eda nie udaje się. Tolliver okazuje się być oszustem. Wyciąga pieniądze od Eda i znika. Ed zostaje z niczym.

W tym samym czasie Doris zostaje zamordowana. Ed zostaje aresztowany pod zarzutem morderstwa.

Ed nie przyznaje się do winy. Twierdzi, że nie miał motywu, aby zabić Doris. Jednak dowody przeciwko niemu są mocne.

Ed zostaje skazany na śmierć. W ostatniej scenie filmu Ed jest w celi śmierci. Przygląda się przez okno, jak pociąg odjeżdża z Santa Rosą.

Motywy i interpretacje

Motyw szantażu

Szantaż jest centralnym motywem filmu. To właśnie szantaż powoduje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń, które prowadzą do tragedii.

Ed wykorzystuje szantaż, aby zdobyć pieniądze na nowe życie. Jednak jego plan nie udaje się, a on sam staje się ofiarą szantażu.

Motyw szantażu można interpretować na różne sposoby. Można go widzieć jako metaforę ludzkiej natury. Ludzie są skłonni do zła, gdy są pod presją.

Motyw małżeństwa

Małżeństwo Eda i Doris jest kolejnym ważnym motywem filmu. To małżeństwo jest nieudane, ale Ed nie chce się z niego rozstać.

Ed jest bierną postacią. Nie chce walczyć o swoje małżeństwo, ani też nie chce go zakończyć.

Motyw małżeństwa można interpretować jako metaforę ludzkiej egzystencji. Ludzie często tkwią w nieszczęśliwych związkach, z których nie potrafią się uwolnić.

Motyw samotności

Ed jest samotną postacią. Jest odizolowany od innych ludzi, nawet od swojej żony.

Ed jest samotny, ponieważ nie potrafi nawiązać prawdziwych relacji z innymi. Jest zamknięty w sobie i nie potrafi wyrażać swoich uczuć.

Motyw samotności można interpretować jako metaforę współczesnego świata. Ludzie są coraz bardziej samotni, ponieważ żyją w przepełnionych miastach i są stale podłączeni do mediów społecznościowych.

Podsumowanie

Człowiek, którego nie było to film o samotności, nieszczęściu i złu. To film, który skłania do refleksji nad ludzką naturą i współczesnym światem.

Aktor Postać
Ed Crane
Doris Crane
Frank Raffo
Jacques Carcanogues
Ann Nirdlinger Brewster
Creighton Tolliver
Rachel "Birdy" Abundas
Kierowca ciężarówki
Walter Abundas
Big Dave Brewster
Freddy Riedenschneider
Tancerz
Osoba odwiedzająca więźnia
Prokurator okręgowy
Przydrożny sprzedawca
Barman
Sędzia
Tony
Strażnik w sądzie
Bankier
Tancerka
Kelnerka
Dziecko
Pływający chłopak
Doktor Diedrickson
Oficer Krebs
Oficer Persky
Tancerka
Lloyd Garroway
Sędzia
Mężczyzna prowadzący grę w bingo
Płacząca więźniarka
Klient
Costanza
Imprezowicz
Medium
Nowy człowiek
Mężczyzna jedzący gatto
Klient nowego człowieka
Mężczyzna mierzący czas w konkursie jedzenia ciast
Pracownik noclegowni
Tancerka
Tancerka
Tancerz
Tancerz
Tancerka
Tancerz
Tancerz
Tancerka
Tancerka
Burns, prywatny detektyw
Medyk na ostrym dyżurze
Mężczyzna w sali sądowej
Matrona więzienna
Świadek
Więzień
Mężczyzna rzucający liną
Tancerka
Więźniarka
Mężczyzna w sali sądowej
Kobieta na recitalu fortepianowym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *