Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011)
Film
Czas trwania: 1 godz. 45 min.
Opis
Tytuł filmu: „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” (2011)
Reżyser: Antoni Krauze
Opis:
Film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” to poruszający obraz tragicznych wydarzeń, które rozegrały się 17 grudnia 1970 roku w Gdyni. Reżyser Antoni Krauze w fascynujący sposób przedstawia historię Brunona Drywy, gdyńskiego stoczniowca, oraz innych mieszkańców, którzy stali się ofiarami brutalnej interwencji wojska i milicji podczas masakry grudniowej.
Fabuła filmu skupia się na losach rodziny Brunona Drywy, który stał się jedną z pierwszych ofiar tragicznych wydarzeń. Brunon Drywa, stoczniowiec z Gdyni, padł od strzału w plecy 17 grudnia 1970 roku. Jednak główną bohaterką filmu jest jego żona, Stefania Drywa, w przekonujący sposób zagrana przez Martę Honzatko. Film ukazuje także trudną sytuację dwójki osieroconych dzieci Drywów, które muszą stawić czoła bolesnej rzeczywistości po utracie ojca.
Akcja filmu rozgrywa się w Polsce, 13 grudnia 1970 roku. W tym czasie prasa donosiła o wprowadzeniu przez władze podwyżek cen detalicznych mięsa, przetworów mięsnych oraz innych artykułów spożywczych. Antycypując niezadowolenie społeczne, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowały plan „ochrony porządku i bezpieczeństwa publicznego”. Jednostki MSW zostały postawione w stan pełnej gotowości.
Na Wybrzeżu, 14 grudnia, wybuchło społeczne niezadowolenie. Robotnicy ze Stoczni Gdańskiej im. Lenina odmówili podjęcia pracy, udając się wielotysięcznym tłumem pod siedzibę Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Postulowali spotkanie z pierwszym sekretarzem KW PZPR w Gdańsku oraz negocjacje z dyrektorem stoczni w sprawie cofnięcia podwyżek. Niestety, ich żądania zostały zignorowane, co doprowadziło do ogłoszenia strajku powszechnego. Inne zakłady dołączyły do protestu, domagając się m.in. dostosowania płac do podwyżek cen, podwyższenia minimalnego wynagrodzenia oraz zredukowania rozpiętości między zarobkami robotników a pracownikami umysłowymi.
Pod Komitetem Wojewódzkim PZPR w Gdańsku doszło do starć z oddziałami Wojska Polskiego i Milicji Obywatelskiej, a budynek został podpalony. Stocznia ogłosiła strajk okupacyjny, a wojsko i milicja zablokowały porty i stocznie. W gabinecie Władysława Gomułki, pierwszego sekretarza Komitetu Centralnego PZPR, toczyły się intensywne narady. Nocą aresztowani zostali członkowie komitetu strajkowego w Gdyni, a na terenie całego Trójmiasta wprowadzono godzinę milicyjną.
Film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” rzuca światło na dramatyczne wydarzenia grudnia 1970 roku, ukazując bohaterstwo ludzi walczących o swoje prawa i godność w obliczu brutalnej interwencji władz komunistycznych. To poruszający portret społeczeństwa, które postanowiło stawić czoła systemowi, mimo tragicznych konsekwencji.