Choleryk z Brooklynu / The Angriest Man in Brooklyn (2014)
Film
Czas trwania: 1 godz. 23 min.
Opis
Choleryk z Brooklynu to komediodramat z 2014 roku w reżyserii Phila Aldena Robinsona. Film opowiada historię Henry’ego Altmanna, wiecznie niezadowolonego i kłótliwego mężczyzny, który dowiaduje się, że zostało mu tylko 90 minut życia. Zszokowany, postanawia w tym krótkim czasie naprawić krzywdy, jakie wyrządził najbliższym.
Akcja filmu rozpoczyna się, gdy Henry budzi się z okropnym bólem głowy. Udaje się do szpitala, gdzie przyjmuje go doktor Sharon Gill. Kobieta jest przygnębiona stratą swojego ukochanego kota, Harolda, i jest w złym humorze. Zirytowana nieuprzejmością Henry’ego, przedstawia mu mrożącą krew w żyłach diagnozę. Altmann dowiaduje się, że ma tętniaka mózgu i zostało mu zaledwie 90 minut życia.
Henry jest w szoku. Nie może uwierzyć, że tak szybko umrze. Zdesperowany, postanawia wykorzystać pozostałe mu minuty, aby naprawić relacje z bliskimi. Najpierw udaje się do swojego domu, gdzie mieszka z żoną, Beth, i synem, Tommym. Altmann przyznaje się żonie do swoich błędów i prosi ją o przebaczenie. Beth jest zaskoczona i wzruszona, ale nie jest pewna, czy może mu zaufać.
Następnie Henry udaje się do swojego brata, Aarona. Mężczyźni od dawna są ze sobą skłóceni. Henry tłumaczy Aaronowi, że nigdy nie chciał być złym bratem. Aaron jest wściekły, ale z czasem zaczyna rozumieć, że Henry mówi prawdę.
W końcu Henry udaje się do swojego szefa, Rubena. Altmann zawsze był dla niego niegrzeczny i mściwy. Ruben jest zaskoczony, że Henry chce z nim porozmawiać. Obaj mężczyźni rozmawiają o swoim życiu i zdają sobie sprawę, że mają wiele wspólnego.
W tym samym czasie doktor Gill jest przerażona, że jej pomyłka może doprowadzić do śmierci Henry’ego. Kobieta wyrusza za nim w pogoń, aby zdementować informację o nadchodzącej śmierci.
Henryowi udaje się naprawić relacje z bliskimi. Okazuje się, że miłość i wybaczenie są silniejsze niż śmierć. Film kończy się sceną, w której Henry, Beth, Tommy i Aaron siedzą razem przy stole i rozmawiają. Altmann jest szczęśliwy, że spędza ostatnie chwile swojego życia z tymi, których kocha.
Motywe
- Motyw śmierci jest głównym motywem filmu. Henry’ego świadomość nadchodzącej śmierci sprawia, że zaczyna inaczej patrzeć na swoje życie. Zdaje sobie sprawę, że popełnił wiele błędów i chce je naprawić.
- Motyw przebaczenia jest kolejnym ważnym motywem filmu. Henry musi prosić o przebaczenie swoich bliskich, aby móc odnaleźć pokój i spokój.
- Motyw miłości jest siłą napędową filmu. To miłość do bliskich daje Henry’emu siłę, aby walczyć o życie.
Ocena
Choleryk z Brooklynu to ciepła i wzruszająca komedia, która porusza ważne tematy. Film jest dobrze zagrany i wyreżyserowany. Robin Williams w roli Henry’ego Altmanna jest znakomity. Aktor doskonale oddaje charakter swojego bohatera – wiecznie niezadowolonego i kłótliwego mężczyzny, który w obliczu śmierci zaczyna zmieniać się na lepsze.
Film jest wart obejrzenia dla wszystkich, którzy lubią dobre komediodramaty.