Boże skrawki / Edges of the Lord (2001)

Film

Czas trwania: 1 godz. 34 min.

Opis

Boże skrawki to film fabularny produkcji polsko-amerykańskiej z 2001 roku w reżyserii Jurka Bogajewicza. Scenariusz filmu napisała Agnieszka Holland na podstawie opowiadania Jana Dobraczyńskiego „Gdziekolwiek jesteś, Panie Boże”. W roli głównej wystąpił Haley Joel Osment.

Akcja filmu rozgrywa się w czasie II wojny światowej, w 1942 roku. 11-letni żydowski chłopiec, Romek, zostaje wyprowadzony z krakowskiego getta i ukrywany na polskiej wsi u rodziny Gniecia Lipy. Chłopiec musi ukrywać swoją tożsamość i przynależność religijną, aby nie zostać wykrytym przez Niemców.

Gniecio i jego żona Mańka początkowo nie są przekonani do pomysłu ukrycia Romka. Mańka obawia się, że jej synowie, Tolo i Władek, zostaną skrzywdzeni, jeśli prawda o Romku wyjdzie na jaw. Jednak Gniecio decyduje się pomóc Romkowi, ponieważ wierzy, że to jest słuszne.

Romek szybko zaprzyjaźnia się z Tolem. Chłopcy spędzają razem dużo czasu, bawiąc się i rozmawiając. Romek opowiada Tolowi o swoim życiu w getcie, a Tolo opowiada Romkowi o życiu na wsi.

Pewnego dnia Gniecio zostaje zamordowany przez Niemców. Tolo jest zrozpaczony śmiercią ojca i zaczyna chorować. Romek stara się pomóc Tolowi, ale nie jest to łatwe.

W filmie pojawiają się także inne postaci, które odgrywają ważną rolę w życiu Romka. Ksiądz, który przygotowuje dzieci z wioski do Pierwszej Komunii Świętej, pomaga Romkowi zachować swoją tożsamość. Robal, syn sąsiada Lipów, jest świadkiem zabójstwa Gniecia i grozi Romkowi, że go wyda.

Boże skrawki to poruszający film o przyjaźni, miłości i odwadze. To historia o tym, jak w obliczu niebezpieczeństwa ludzie mogą potrafią być dla siebie dobrzy. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Tematyka Holocaustu. Film porusza temat Holocaustu, czyli ludobójstwa Żydów przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Film pokazuje, jak Niemcy prześladowali i mordowali Żydów.
  • Tematyka przyjaźni. Film ukazuje przyjaźń między Romkiem a Tolem. Chłopcy pochodzą z różnych światów, ale mimo to potrafią się dogadać i zaprzyjaźnić.
  • Tematyka odwagi. Film pokazuje odwagę ludzi, którzy pomagali Żydom podczas Holocaustu. Gniecio i ksiądz ryzykują swoim życiem, aby uratować Romka.

Boże skrawki to film, który warto obejrzeć. To poruszająca i ważna historia, która powinna być znana każdemu.

Ocena filmu:

Ocena filmu „Boże skrawki” jest bardzo wysoka. Film otrzymał wiele pozytywnych recenzji od krytyków i widzów. Film został doceniony za poruszającą historię, dobre aktorstwo i piękne zdjęcia.

Oto niektóre z recenzji filmu:

  • „Boże skrawki to poruszający i ważny film, który powinien być obejrzany przez każdego. To historia o przyjaźni, miłości i odwadze.” – Filmweb
  • „Film jest dobrze zrobiony i poruszający. Haley Joel Osment daje świetną kreację w roli Romka.” – Rzeczpospolita
  • „Boże skrawki to film, który zapada w pamięć. To historia, która zmusza do refleksji.” – Gazeta Wyborcza

Podsumowanie:

Boże skrawki to poruszający i ważny film, który powinien być obejrzany przez każdego. To historia o przyjaźni, miłości i odwadze. Film został dobrze zrobiony i doceniony przez krytyków i widzów.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Bogajewicz
scenariusz Jerzy Bogajewicz
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja USA, Polska
premiera 12 października 2001 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Adyton
studio Braun Entertainment Group / Canal+ / Komitet Kinematografii /
tytuł oryg. Edges of the Lord

Boże skrawki to film fabularny produkcji polsko-amerykańskiej z 2001 roku w reżyserii Jurka Bogajewicza. W roli głównej wystąpił Haley Joel Osment. Film opowiada historię 11-letniego Żyda Romka, który w czasie II wojny światowej zostaje uratowany z krakowskiego getta i ukrywa się na wsi u polskiej rodziny.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1942 roku w Krakowie. Rodzice Romka, Elka i Dawid, postanawiają ukryć syna przed nazistami. Wyprowadzają go z getta i zabierają na wieś, do rodziny Lipów. Gniecio Lipa, gospodarz domu, początkowo nie jest przekonany do pomysłu ukrycia Żyda, ale ostatecznie zgadza się.

Romko szybko zaprzyjaźnia się z młodszym synem Lipów, Tolem. Chłopcy są w podobnym wieku i mają wiele wspólnych zainteresowań. Romek uczy się polskiego i poznaje wiejskie życie. Zaczyna też uczęszczać na lekcje religii do miejscowego kościoła.

Pewnego dnia Gniecio z sąsiadem Klubą jadą do miasta, by sprzedać świnię. Kluba wraca sam i mówi, że Lipę zastrzelili Niemcy. Tolo bardzo przeżywa śmierć ojca i zaczyna chorować.

Ksiądz z wioski, który zna prawdę o śmierci Gniecia, postanawia pomóc Romkowi. Proponuje mu, aby wcielił się w postać Jezusa podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Romek zgadza się i jego występ jest wielkim sukcesem.

Wkrótce do wioski przyjeżdżają Niemcy. Przeprowadzają rewizję i znajdują Romka. Chłopiec zostaje aresztowany i wywieziony do obozu koncentracyjnego.

Boże skrawki to film o przyjaźni, miłości i ludzkiej solidarności w obliczu wojny. To także opowieść o dzieciństwie, które zostało brutalnie przerwane przez okrucieństwo wojny.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym nominacje do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza główna rola męska, najlepsza drugoplanowa rola kobieca, najlepsze zdjęcia, najlepsze kostiumy i nagroda publiczności.

Oto kilka kluczowych scen i wątków filmu:

  • Przyjaźń Romka i Toli: Chłopcy są w podobnym wieku i mają wiele wspólnych zainteresowań. Romek uczy się polskiego i poznaje wiejskie życie. Tolo pomaga mu przystosować się do nowej sytuacji. Ich przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych elementów filmu.

  • Śmierć Gniecia Lipa: Śmierć ojca jest dla Toli wielką tragedią. Chłopiec bardzo przeżywa tę stratę i zaczyna chorować.

  • Pierwsza Komunia Święta: Ksiądz z wioski postanawia pomóc Romkowi. Proponuje mu, aby wcielił się w postać Jezusa podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Romek zgadza się i jego występ jest wielkim sukcesem.

  • Aresztowanie Romka: Niemcy znajdują Romka i aresztują go. Chłopiec zostaje wywieziony do obozu koncentracyjnego.

Boże skrawki to film poruszający i pełen emocji. To historia, która na długo pozostanie w pamięci widzów.

Aktor Postać
Romek
Ksiądz
Władek, syn Lipów
Tolo, syn Lipów
Gniecio Lipa
Mańka Lipa, żona Gniecia
Kluba, sąsiad Lipów
Robal, syn Kluby
Marysia
Ela Kluba
Pyra, syn Kluby
Max, ojciec Romka
Sara, matka Romka
Batylin
Wanda, żona Batylina
Oficer niemiecki na polu Batylinów
Oficer niemiecki przy pociągu
Babcia Marysi
Utykający starzec
Żydówka, matka dziewczynki
Żydówka
Dziewczynka żydowska
Uciekinier Leon
Uciekinierka Zyta
Hans, żołnierz niemiecki na rowerze
Matka żydowskiego chłopca
Samuel, chłopiec-uciekinier z pociągu
Żołnierz
Żołnierz
Żydówka w średnim wieku
Młody Żyd
Żyd rozbierany przez Romka
Chłopak żydowski
Piotrek
Babcia Piotrka
Strażnik niemiecki
Oficer niemiecki Franz
Oficer niemiecki zabijający młodego partyzanta
Żołnierz niemiecki z kobietą na rowerze
Młody partyzant
Kobieta na rowerze
Oficer niemiecki przy klubie
Blondynka przy klubie
Dziewczyna żołnierza
Żydówka w transporcie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *