Body/Ciało (2015)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Body/Ciało (2015) to film Małgorzaty Szumowskiej, który opowiada o dwóch osobach, które próbują odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby.

Głównym bohaterem filmu jest cyniczny prokurator, Adam (Janusz Gajos). Jest on bezwzględny w pracy i nie wierzy w nic, co nie jest naukowo udowodnione. Po śmierci swojej żony, Adam pogrąża się w rozpaczy i alkoholizmie.

Drugą bohaterką jest jego córka, Monika (Justyna Suwała). Jest ona młodą kobietą, która cierpi na anoreksję. Monika jest zamknięta w sobie i nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią matki.

Pewnego dnia Monika zaczyna chodzić na terapię do Anny (Maja Ostaszewska). Anna jest młodą terapeutką, która wierzy w kontakt z zaświatami. Pewnego dnia Anna oznajmia Monice, że jej matka skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla niej wiadomość.

Ta wiadomość zmienia wszystko. Adam i Monika zaczynają inaczej patrzeć na życie i śmierć. Zaczynają się również zbliżać do siebie.

Film Szumowskiej jest poruszającym obrazem o ludzkiej stracie i poszukiwaniu sensu życia. Jest to również film o tym, jak łatwo uwierzyć w coś, co da nam nadzieję.

Film ukazuje dwie skrajne postawy wobec śmierci. Adam jest racjonalistą, który nie wierzy w nic, co nie jest naukowo udowodnione. Monika jest zaś osobą, która jest otwarta na nowe doświadczenia i wierzy w kontakt z zaświatami.

Konfrontacja tych dwóch postaw prowadzi do ciekawych wniosków. Adam zaczyna dostrzegać, że w życiu jest więcej, niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Monika zaś zaczyna otwierać się na świat i na innych ludzi.

Film Szumowskiej jest również opowieścią o miłości. Adam i Monika, którzy przez wiele lat byli ze sobą rozłączeni, zaczynają na nowo budować swoją relację. Ich miłość jest tym bardziej cenna, że jest budowana na fundamencie straty i bólu.

„Body/Ciało” to film, który zapada w pamięć. Jest to film poruszający, ale również dający nadzieję.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film kręcono w Warszawie i okolicach.
  • W filmie wykorzystano muzykę Michała Lorenca.
  • Film był nominowany do wielu nagród, w tym do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy film.

Oto kilka przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w opisie filmu:

  • „Cyniczny prokurator” – „pozbawiony złudzeń i nadziei”
  • „cierpiąca na anoreksję córka” – „młoda kobieta z zaburzeniami odżywiania”
  • „tragiczna śmierć najbliższej osoby” – „śmierć, która wstrząsnęła ich życiem”
  • „skontaktowała się z nią z zaświatów” – „przekazała jej wiadomość z zaświatów”
  • „będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć” – „zostaną postawieni przed wyzwaniem, które zmieni ich spojrzenie na życie i śmierć”

Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Małgorzata Szumowska
scenariusz Małgorzata Szumowska, Michał Englert
gatunek Dramat
produkcja Polska
premiera 9 lutego 2015 (Światowa) 6 marca 2015 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Argomedia Productions (produkcja wykonawcza) / D35 (koprodukcja) / Kino Świat (koprodukcja) /
tytuł oryg. Body/Ciało
inne tytuły Body Miedzynarodowe

Body/Ciało (2015) to film Małgorzaty Szumowskiej, który opowiada o trudnym procesie odchodzenia i straty. Głównymi bohaterami są cyniczny prokurator Jerzy (Janusz Gajos) oraz jego córka Anna (Justyna Suwała), która cierpi na anoreksję. Oboje zmagają się z traumą po śmierci żony i matki, która zginęła w wypadku samochodowym.

Jerzy jest zamkniętym w sobie człowiekiem, który od zawsze z trudem wyraża swoje emocje. Po śmierci żony pogrąża się w pracy, próbując zapomnieć o swoim bólu. Anna natomiast coraz bardziej oddala się od świata, skazując się na życie w odizolowaniu.

Pewnego dnia Anna poznaje Annę (Maja Ostaszewska), psychoterapeutkę, która obiecuje jej, że pomoże jej wyjść z anoreksji. Anna jest sceptycznie nastawiona do terapii, ale stopniowo zaczyna ufać swojej terapeutce.

Pewnego dnia Anna oznajmia Jerzemu, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i przekazała jej wiadomość. Jerzy początkowo nie wierzy jej, ale stopniowo zaczyna się wahać.

Wiadomość, którą Anna otrzymała od zmarłej, zmusza ją i jej ojca do zweryfikowania swoich poglądów na życie i śmierć. Oboje muszą zmierzyć się z trudnymi prawdami o sobie i o świecie, który ich otacza.

Film Szumowskiej jest poruszającą opowieścią o miłości, stracie i poszukiwaniu sensu życia. Reżyserka w sposób niebanalny i oryginalny porusza tematy, które są bliskie każdemu człowiekowi.

Motywy przewodnie filmu

Film "Body/Ciało" porusza wiele ważnych tematów, w tym:

  • Śmierć i odchodzenie - film opowiada o trudnym procesie odchodzenia i straty. Bohaterowie muszą zmierzyć się z bólem i cierpieniem po śmierci najbliższej osoby.
  • Miłość i relacje rodzinne - film pokazuje, jak śmierć może zmienić relacje rodzinne. Jerzy i Anna kochają się, ale po śmierci żony ich więź zostaje nadszarpnięta.
  • Ciało i dusza - film porusza temat relacji między ciałem a duszą. Anna, cierpiąca na anoreksję, odrzuca swoje ciało, uważając je za źródło zła. Jerzy natomiast zamyka się w sobie, odcinając się od świata zewnętrznego.

Analiza filmu

Film Szumowskiej jest utrzymany w realistycznym stylu. Reżyserka nie unika trudnych tematów i porusza je w sposób szczery i bezkompromisowy.

Film jest dobrze zrealizowany. Scenariusz jest ciekawy i oryginalny, a aktorzy grają przekonująco.

Film "Body/Ciało" to ważne i poruszające dzieło, które warto zobaczyć.

Ocena filmu

Film "Body/Ciało" jest wart obejrzenia z kilku powodów. Po pierwsze, jest to film dobrze zrealizowany, z ciekawym scenariuszem i przekonującymi kreacjami aktorskimi. Po drugie, film porusza ważne i aktualne tematy, które mogą zainteresować każdego widza. Po trzecie, film skłania do refleksji nad życiem i śmiercią, miłością i relacjami rodzinnymi.

Podsumowanie

Film "Body/Ciało" to poruszająca i oryginalna opowieść o miłości, stracie i poszukiwaniu sensu życia. Jest to film, który warto zobaczyć, bo może nas czegoś nauczyć o sobie samych i o świecie, który nas otacza.

Aktor Postać
Prokurator Janusz Koprowicz
Terapeutka Anna
Olga Koprowicz
Przyjaciółka prokuratora
Ordynator Zieliński
Asystent prokuratora
Matka, która straciła syna
Pielęgniarka
Kierownik cmentarza
Sąsiad Władysław
Dziewczyna na terapii
Dziewczyna na terapii
Dziewczyna na terapii
Dziewczyna na terapii
Dziewczyna na terapii
Dziewczyna na terapii
Policjant Czacki
Chłopiec w windzie
Pracownik ksero
Sprzedawczyni
Technik
Ślusarz
Pracownik stacji benzynowej
Pani Basia
Sprzątaczka na dworcu
Medium Javier Baladeo
Tłumacz Javiera Baladeo
Komisarz śledczy u artysty
Technik u artysty
Policjant u artysty
Technik u wisielca
Policjant u wisielca
Rowerzystka
Okazana
Okazana
Okazana
Okazana
Okazana
Kolega prokuratora
Matka Anny
Helena Koprowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *