Body/Ciało (2015)
Film
Czas trwania: 1 godz. 29 min.
Opis
Body/Ciało (2015) to film Małgorzaty Szumowskiej, który opowiada o dwóch osobach, które próbują odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby.
Głównym bohaterem filmu jest cyniczny prokurator, Adam (Janusz Gajos). Jest on bezwzględny w pracy i nie wierzy w nic, co nie jest naukowo udowodnione. Po śmierci swojej żony, Adam pogrąża się w rozpaczy i alkoholizmie.
Drugą bohaterką jest jego córka, Monika (Justyna Suwała). Jest ona młodą kobietą, która cierpi na anoreksję. Monika jest zamknięta w sobie i nie potrafi poradzić sobie ze śmiercią matki.
Pewnego dnia Monika zaczyna chodzić na terapię do Anny (Maja Ostaszewska). Anna jest młodą terapeutką, która wierzy w kontakt z zaświatami. Pewnego dnia Anna oznajmia Monice, że jej matka skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla niej wiadomość.
Ta wiadomość zmienia wszystko. Adam i Monika zaczynają inaczej patrzeć na życie i śmierć. Zaczynają się również zbliżać do siebie.
Film Szumowskiej jest poruszającym obrazem o ludzkiej stracie i poszukiwaniu sensu życia. Jest to również film o tym, jak łatwo uwierzyć w coś, co da nam nadzieję.
Film ukazuje dwie skrajne postawy wobec śmierci. Adam jest racjonalistą, który nie wierzy w nic, co nie jest naukowo udowodnione. Monika jest zaś osobą, która jest otwarta na nowe doświadczenia i wierzy w kontakt z zaświatami.
Konfrontacja tych dwóch postaw prowadzi do ciekawych wniosków. Adam zaczyna dostrzegać, że w życiu jest więcej, niż to, co widzimy na pierwszy rzut oka. Monika zaś zaczyna otwierać się na świat i na innych ludzi.
Film Szumowskiej jest również opowieścią o miłości. Adam i Monika, którzy przez wiele lat byli ze sobą rozłączeni, zaczynają na nowo budować swoją relację. Ich miłość jest tym bardziej cenna, że jest budowana na fundamencie straty i bólu.
„Body/Ciało” to film, który zapada w pamięć. Jest to film poruszający, ale również dający nadzieję.
Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:
- Film kręcono w Warszawie i okolicach.
- W filmie wykorzystano muzykę Michała Lorenca.
- Film był nominowany do wielu nagród, w tym do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł w kategorii Najlepszy film.
Oto kilka przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w opisie filmu:
- „Cyniczny prokurator” – „pozbawiony złudzeń i nadziei”
- „cierpiąca na anoreksję córka” – „młoda kobieta z zaburzeniami odżywiania”
- „tragiczna śmierć najbliższej osoby” – „śmierć, która wstrząsnęła ich życiem”
- „skontaktowała się z nią z zaświatów” – „przekazała jej wiadomość z zaświatów”
- „będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć” – „zostaną postawieni przed wyzwaniem, które zmieni ich spojrzenie na życie i śmierć”
Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący.