Blaszany bębenek / Die Blechtrommel (1979)

Film

Czas trwania: 2 godz. 22 min.

Opis

Blaszany bębenek – filmowy manifest przeciwko złagodzeniu ludzkiej natury

Wstęp

Film „Blaszany bębenek” to adaptacja powieści Güntera Grassa pod tym samym tytułem. Opowiada on historię Oskara Matzeratego, chłopca, który w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje decyzję, że nie będzie rósł. Jego ulubioną zabawką staje się blaszany bębenek, który pomaga mu wyrazić swój sprzeciw wobec świata dorosłych.

Akcja filmu

Akcja filmu rozgrywa się w Gdańsku w latach 20. i 30. XX wieku. Oskar jest dzieckiem nieślubnym. Jego matka, Agnes, jest katoliczką, a jego ojciec, Alfred Matzerath, jest protestantem. Oskar jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, takich jak dojście do władzy nazistów, wybuch II wojny światowej i jej koniec.

Oskar jest dzieckiem niezwykłym. Ma nadprzyrodzony dar słyszenia myśli innych ludzi. Jest też bardzo inteligentny i przebiegły. Wykorzystuje swoje zdolności, aby manipulować ludźmi i wygrywać w grze zwanej życiem.

Blaszany bębenek jest dla Oskara symbolem jego buntu przeciwko dorosłym. Oskar nie chce być taki jak oni. Nie chce dorosnąć i stać się częścią systemu. Chce zachować swoją dziecięcą niewinność i niezależność.

Interpretacja filmu

„Blaszany bębenek” to film wielowarstwowy, który można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako surrealistyczną baśń, ale także jako gorzki manifest przeciwko złagodzeniu ludzkiej natury.

Oskar jest symbolem człowieka, który nie chce się podporządkować obowiązującym normom. Jest buntownikiem, który walczy o swoje prawa. Jego postawa jest wyrazem sprzeciwu wobec świata, który staje się coraz bardziej zniewolony przez systemy i ideologie.

Blaszany bębenek to także symbol dzieciństwa, które jest utraconym rajem. Oskar jest dzieckiem, które zostało wyrwane z beztroskiego świata dzieciństwa i wrzucone w brutalną rzeczywistość dorosłego świata. Jego niewinność zostaje zniszczona przez wojnę i totalitaryzm.

Podsumowanie

„Blaszany bębenek” to film poruszający i skłaniający do refleksji. Jest to dzieło, które nie pozostawia widza obojętnym. Film jest doskonałą adaptacją powieści Güntera Grassa i zachwyca świetną realizacją i aktorstwem.

Dodatkowe uwagi

Film „Blaszany bębenek” zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes w 1979 roku. Został uznany za jeden z najważniejszych filmów europejskich XX wieku.

Film jest pełen symboliki. Blaszany bębenek symbolizuje dzieciństwo, które jest utraconym rajem. Oskar jest symbolem człowieka, który nie chce się podporządkować obowiązującym normom. Jego postawa jest wyrazem sprzeciwu wobec świata, który staje się coraz bardziej zniewolony przez systemy i ideologie.

Film jest także opowieścią o dorastaniu w trudnych czasach. Oskar jest świadkiem wielu dramatycznych wydarzeń historycznych, które kształtują jego charakter. Jego dorastanie jest pełne bólu i cierpienia, ale także nadziei.

„Blaszany bębenek” to film, który warto zobaczyć. Jest to dzieło, które porusza i skłania do refleksji.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Volker Schlöndorff
scenariusz Franz Seitz, Jean-Claude Carrière
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Francja, Polska, RFN, Jugosławia
premiera 3 maja 1979 (Światowa)
na podstawie Günter Grass (powieść) (dialogi)
studio Argos Films / Artémis Productions / Bioskop Film /
tytuł oryg. Die Blechtrommel
inne tytuły The Tin Drum Miedzynarodowe The Tin Drum Wielka Brytania The Tin Drum USA

Blaszany bębenek to film Volkera Schlöndorffa z 1979 roku, na podstawie powieści Güntera Grassa. Opowiada historię Oskara Matzeratego, chłopca, który w dniu swoich trzecich urodzin podejmuje decyzję, że nie będzie rósł. Jego ulubioną zabawką staje się blaszany bębenek, który pomaga mu wyrazić protest przeciwko zachodzącym wokół niego zmianom.

Film rozpoczyna się od narodzin Oskara. Chłopiec od samego początku jest nieszczęśliwy. Nie chce przyjść na świat, dopóki jego matka nie obieca mu podarowania na jego trzecie urodziny blaszanego bębenka. Matka spełnia obietnicę, a Oskar od razu zakochuje się w nowym nabytku. Bębenek staje się jego najwierniejszym towarzyszem, a także jego bronią.

Oskar rośnie, ale fizycznie pozostaje dzieckiem. Jego umysł pozostaje jednak dojrzały, dzięki czemu jest w stanie obserwować i komentować świat wokół siebie. Oskar jest świadkiem burzliwych wydarzeń XX wieku, takich jak dojście do władzy nazistów, II wojna światowa i powojenna odbudowa Niemiec.

Chłopiec nie potrafi pogodzić się z brutalnością i absurdem świata dorosłych. Jego protest wyraża się w głośnym krzyczeniu, które potrafi rozbić szyby. Oskar jest również zdolny do manipulowania ludźmi, co wykorzystuje do osiągnięcia swoich celów.

Film Blaszany bębenek to surrealistyczna opowieść o dorastaniu w świecie pełnym zła. Oskar jest postacią tragiczną, ale jednocześnie fascynującą. Jego postawa jest wyrazem buntu przeciwko otaczającej go rzeczywistości.

Oskar Matzerat to postać złożona i kontrowersyjna. Jest dzieckiem, które nie chce rosnąć, ale jednocześnie jest dojrzałym obserwatorem świata. Jest zdolny do wielkich uczuć, ale także do okrucieństwa.

Oskar jest przede wszystkim buntownikiem. Buntuje się przeciwko ograniczeniom narzucanym przez dorosłych. Buntuje się przeciwko wojnie, przemocy i niesprawiedliwości. Jego bunt jest często irracjonalny i nieskuteczny, ale jednocześnie jest wyrazem jego niezgody na świat, w którym żyje.

Blaszany bębenek to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to opowieść o dorastaniu, o wojnie, o ludzkiej naturze i o moralności. Film jest również swoistym komentarzem do historii XX wieku.

Film został nakręcony w niezwykle sugestywny sposób. Obrazy są surrealistyczne i pełne symboliki. Muzyka Pawła Mykietyna doskonale oddaje nastrój filmu.

Blaszany bębenek to film, który na długo pozostaje w pamięci. Jest to dzieło oryginalne i niepokojące, które skłania do refleksji.

Aktor Postać
Alfred Matzerath
Agnes Matzerath
Oskar Matzerath
Maria Matzerath
Młoda Anna Koljaczek
Anna Koljaczek
Józef Koljaczek
Wujek Wincenty
Lina Greff
Jan Broński
Schugger-Leo
Greff
Dyrektor szpitala
Stauer
Ferdynand Michoń, dyrektor Poczty Polskiej w Gdańsku
Roswitha
Szeregowy Herzog
Obergefreiter Lankes
Herbert Truczinski
Klaun
Klaun
Felix
Sigismund Markus
Dr Hollatz
Wielebny Wehnke
Panna Spollenhauer
Löbsack
Bebra
Muzyk Meyn
Stary Heilandt
Matka Truczinskiego
Scheffler
Gretchen Scheffler
Fajngold
Ksiądz
Żandarm
Żandarm ścigający Koljaczka
Felix
Łowiący węgorze
Żołnierz
Peter
Fajngold
Kobyella

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *