Biegnij, chłopcze, biegnij / Lauf, Junge, lauf (2013)

Film

Czas trwania: 1 godz. 48 min.

Opis

Biegnij, chłopcze, biegnij to niemiecko-francusko-polski dramat filmowy z 2013 roku w reżyserii Pepe Danquarta, zrealizowany na podstawie powieści Uriego Orleva Ruz jeled ruz. Film opowiada prawdziwą historię ośmioletniego chłopca, który w czasie II wojny światowej ucieka z warszawskiego getta i z pomocą polskich rodzin próbuje przeżyć okupację.

Akcja filmu rozpoczyna się w warszawskim getcie w 1942 roku. Osiemnastoletni Srulik Fridman (Andrzej Tkacz i Kamil Tkacz) jest świadkiem likwidacji getta przez Niemców. W ostatniej chwili udaje mu się uciec. W lesie spotyka grupę polskich partyzantów, którzy pomagają mu znaleźć schronienie u życzliwej Polki, Magdy Janczyk (Elisabeth Duda). Kobieta postanawia zaopiekować się chłopcem i nadać mu nową tożsamość – Jurka Staniaka, osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego.

Sytuacja w Polsce jest jednak coraz bardziej niebezpieczna. Wkrótce Gestapo zaczyna tropić chłopca. W wyniku tragicznego wypadku Magda zostaje aresztowana, a Srulik musi opuścić dom i wyruszy w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez okupowany kraj.

Na swojej drodze chłopiec spotyka wiele dobrych i złych ludzi. Dostaje pomoc od polskich rodzin, które ryzykują życiem, by go ukryć. Musi jednak również stawić czoła przemocy i nienawiści ze strony Niemców.

Srulik jest dzielnym i sprytnym chłopcem, który mimo wielu przeciwności losu nie traci nadziei. Jego historia to opowieść o ludzkiej odwadze, solidarności i sile życia.

Film Pepe Danquarta jest poruszającą i inspirującą opowieścią o losach jednego z wielu dzieci, które straciły wszystko w czasie II wojny światowej. To historia o tym, jak nawet w najmroczniejszych czasach człowiek może zachować człowieczeństwo i nadzieję.

Film został zrealizowany z dużym pietyzmem i dbałością o szczegóły. Scenariusz wiernie oddaje treść powieści Uriego Orleva, a zdjęcia pięknie ukazują realia okupowanej Polski.

Osobiste zaangażowanie reżysera w projekt widać w każdym kadrze filmu. Pepe Danquart nie tylko sprawnie opowiada historię, ale również próbuje zrozumieć, co sprawiło, że ludzie byli w stanie dokonać takich okrucieństw.


Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

  • „Po ucieczce z getta ośmioletni chłopiec znajduje schronienie u Polki.” – „Chłopiec ucieka z getta i znajduje schronienie u życzliwej Polki.”
  • „Wkrótce opuszcza nowy dom i wyrusza w niebezpieczną podróż.” – „Chłopiec zmuszony jest opuścić bezpieczny dom i wyruszyć w pełną niebezpieczeństw wędrówkę.”
  • „Poruszające losy ośmioletniego uciekiniera z warszawskiego getta, który stracił całą rodzinę i zdany jest na pomoc ze strony obcych.” – „Opowieść o ośmioletnim chłopcu, który stracił wszystko w czasie wojny i musiał walczyć o przetrwanie.”
  • „Wskutek dramatycznego splotu wydarzeń, chłopiec musi opuścić gościnny dom i rusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj.” – „Chłopiec zostaje zmuszony do opuszczenia domu, w którym znalazł bezpieczny azyl, i wyrusza w niebezpieczną podróż przez okupowaną Polskę.”
  • „Korzystając z pomocy polskich rodzin i przybranej tożsamości, próbuje przetrwać koszmar okupacji.” – „Chłopiec, korzystając z pomocy Polaków i przyjmując nową tożsamość, próbuje przetrwać koszmar wojny.”

**Dzięki zastosowaniu synonimów i zmiany szyku zdania opis filmu stał się bardziej interesujący i wyrazisty. Użyte zwroty są bardziej plastyczne i obrazowe, a treść

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Pepe Danquart
scenariusz Heinrich Hadding
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Niemcy, Francja, Polska
premiera 5 listopada 2013 (Światowa) 10 stycznia 2014 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Uri Orlev (powieść)
dystrybucja Kino Świat
studio A Company Filmproduktionsgesellschaft / ARD Degeto Film (koprodukcja) / arte France Cinéma (koprodukcja) /
tytuł oryg. Lauf, Junge, lauf
inne tytuły Run Boy Run Miedzynarodowe Run Boy Run USA

Biegnij, chłopcze, biegnij to poruszająca opowieść o ośmioletnim chłopcu, który ucieka z warszawskiego getta i próbuje przetrwać okupację hitlerowską. Film jest adaptacją autobiograficznej powieści Uriego Orleva o tym samym tytule.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1942 roku. W Warszawie trwa likwidacja getta. Ośmioletni Srulik Frydman, wraz z ojcem, ucieka z getta i ukrywa się w piwnicy. Ojciec chłopca jest jednak schwytany przez Niemców i zamordowany. Srulikowi udaje się przeżyć, ale zostaje sam na świecie.

Chłopiec zostaje przygarnięty przez życzliwą Polkę, Magdę Jańczyk. Kobieta daje mu nową tożsamość - Jurka Staniaka, osieroconego Polaka wyznania rzymskokatolickiego. Srulik zaczyna nowe życie, ale nie może zapomnieć o swojej prawdziwej tożsamości.

Pewnego dnia, w wyniku dramatycznego splotu wydarzeń, Srulik musi opuścić dom Magdy. Wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw wędrówkę przez ogarnięty wojną kraj. Korzysta z pomocy polskich rodzin i swojej przybranej tożsamości, aby przetrwać koszmar okupacji.

Wędrówka Srulka to pełna zwrotów akcji opowieść o nadziei, determinacji i ludzkiej dobroci. Chłopiec pokonuje wiele przeszkód, ale nigdy nie traci nadziei na lepsze jutro. Poznaje ludzi, którzy pomagają mu przetrwać, a także tych, którzy chcą mu zaszkodzić.

Film Biegnij, chłopcze, biegnij to poruszający obraz wojny i jej wpływu na ludzkie życie. Jest to historia o tym, jak nawet w najmroczniejszych czasach można odnaleźć nadzieję i miłość.

Oto kilka szczegółowych opisów wybranych scen filmu:

  • Ucieczka z getta:

Scena ucieczki z getta jest niezwykle dynamiczna i pełna napięcia. Srulik i jego ojciec muszą przekraść się przez niemiecki kordon i uniknąć schwytania. Chłopiec jest przerażony, ale jego ojciec zapewnia go, że wszystko będzie dobrze.

  • Przyjęcie przez Magdę Jańczyk:

Scena spotkania Srulka z Magdą jest pełna ciepła i empatii. Kobieta natychmiast otacza chłopca troską i miłością. Srulik czuje się u niej bezpiecznie i akceptowany.

  • Wyjazd z domu Magdy:

Scena wyjazdu Srulka z domu Magdy jest smutna i wzruszająca. Chłopiec nie chce opuszczać swojej opiekunki, ale wie, że musi to zrobić, aby przetrwać. Magda żegna go z łzami w oczach, ale wie, że to dla niego najlepsze.

  • Wędrówka przez Polskę:

Scena wędrówki Srulka przez Polskę jest pełna niebezpieczeństw i przygód. Chłopiec musi zmierzyć się z głodem, zimnem, a także prześladowaniami ze strony Niemców i ich kolaborantów. Mimo to nigdy nie traci nadziei i determinacji.

  • Spotkanie z Mosze:

Scena spotkania Srulka z Mosze jest pełna radości i nadziei. Mosze jest młodym Żydem, który uciekł z getta. Chłopcy szybko się zaprzyjaźniają i pomagają sobie przetrwać.

  • Ostatnia scena filmu:

Ostatnia scena filmu jest pełna emocji. Srulik, już jako dorosły mężczyzna, opowiada swoją historię. Widzowie widzą, że chłopiec przeżył wojnę i odnalazł szczęście.

Film Biegnij, chłopcze, biegnij to ważne dzieło, które przypomina o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej. Jest to również historia o sile ludzkiego ducha i nieugiętej determinacji do przetrwania.

Aktor Postać
Srulik Fridman vel Jurek Staniak
Srulik Fridman vel Jurek Staniak
Hersch Fridman
Mateusz Wróbel
Ewa Staniak
Grzegorz Kowalski
Doktor Żurawski
Kowalska
Paweł
Magda Jańczyk
Riwa Fridman
Mania Wróbel
Rybak
Pani Herman
Oficer SS
Mosze Frenkiel
SS-Man
SS-Man
Wozak
Sofia
Awrum
Chłop
Schleme
Joselelcek
Icek
Lejbele
Jankiel
Chłop
Chłopka
Żydowski policjant w getcie
Zygmunt
Franek Wróbel
Wiktor Wróbel
Młody partyzant
Partyzant
Frajge Fridman, siostra Srulika
Józef Fridman, brat Srulika
Malka Fridman, siostra Srulika
David Fridman, brat Srulika
Chłopiec przy pożarze
Lekarz
Lekarz
Siostra Aldona
Pacjent szpitala
Alina Kowalska
Sąsiad Kowalskich
Ksiądz
Oficer SS
Syn chłopów
SS-Man w getcie
Matka Zygmunta
Kobieta na furmance
Rosyjski żołnierz
SS-Man
SS-Man

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *