Alpy / Alpeis (2011)
Film
Czas trwania: 1 godz. 33 min.
Opis
Alpy to grecki dramat psychologiczny z 2011 roku w reżyserii Yorgosa Lanthimosa. Film opowiada o grupie czterech osób, które wynajmują się jako „dublerzy” zmarłych. Odtwarzają zachowania i gesty nieboszczyków, aby pomóc ich bliskim poradzić sobie z żałobą.
Film rozpoczyna się od sceny, w której gimnastyczka, Vanda (Ariane Labed), skarży się swojemu trenerowi, Mont Blancowi (Aris Servetalis), że nie chce wykonywać popowej piosenki podczas występu. Trener tłumaczy jej, że jeszcze nie jest na to gotowa.
Wkrótce potem Vanda dowiaduje się o śmierci swojej matki. Rozpacza i nie może pogodzić się ze stratą. Wtedy Mont Blanc proponuje jej, aby przyłączyła się do grupy, której członkowie pomagają rodzinom zmarłych.
Do grupy należą również pielęgniarka Anna (Angeliki Papoulia) i jej ojciec (Stavros Psyllakis). Anna jest samotna i nie potrafi nawiązać bliskich relacji. Jej ojciec jest załamany po śmierci żony.
Ostatnim członkiem grupy jest sanitariusz, który nazywa siebie samym Alps (Johnny Vekris). Alps jest tajemniczą postacią, która niechętnie mówi o sobie.
Członkowie grupy działają pod szyldem firmy „Alpy”. Ich motto brzmi: „Gdy koniec w ręku zasięgu, Alpy na widnokręgu”.
Grupa „Alpy” działa według ścisłych zasad. Członkowie muszą dokładnie odtwarzać zachowania i gesty zmarłych. Muszą również zachowywać dyskrecję i nie mogą angażować się emocjonalnie w relacje z rodzinami zmarłych.
Wanda początkowo nie chce się przyłączyć do grupy. Boi się, że nie będzie w stanie odtworzyć zachowania swojej matki. Jednak w końcu decyduje się spróbować.
Pierwsza wizyta Vandy u rodziny jej matki okazuje się sukcesem. Vanda doskonale odtwarza zachowania swojej matki, a rodzina jest z niej zadowolona.
Anna również decyduje się pomóc grupie. Jej pierwsza wizyta u rodziny zmarłego mężczyzny okazuje się jednak trudnym doświadczeniem. Anna czuje się źle, odtwarzając zachowania mężczyzny, który był jej ukochanym.
Alps jest najbardziej tajemniczą postacią w grupie. Niechętnie mówi o sobie i nie wiadomo, co skłoniło go do rozpoczęcia działalności „Alpy”.
Alps ma jednak niezwykły talent do odtwarzania zachowań zmarłych. Jest w stanie doskonale wczuć się w ich rolę i zrozumieć ich emocje.
Dzięki pracy grupy „Alpy” rodzinom zmarłych łatwiej jest pogodzić się ze stratą. Członkowie grupy pomagają im zrozumieć, że śmierć nie jest końcem, ale etapem w życiu.
Motyw żałoby
Głównym motywem filmu jest żałoba. Film pokazuje, jak trudnym i bolesnym doświadczeniem jest utrata bliskiej osoby.
Grupa „Alpy” pomaga rodzinom zmarłych w procesie żałoby. Ich działania pozwalają rodzinom zrozumieć, że śmierć nie jest końcem, ale etapem w życiu.
Motyw tożsamości
Film porusza również temat tożsamości. Członkowie grupy „Alpy” muszą odtwarzać zachowania i gesty zmarłych. W ten sposób muszą porzucić swoją własną tożsamość i przyjąć tożsamość zmarłych.
Motyw relacji międzyludzkich
Film pokazuje również, jak ważna jest relacja międzyludzkich. Rodziny zmarłych potrzebują wsparcia i zrozumienia w procesie żałoby. Grupa „Alpy” pomaga im w tym, tworząc z nimi bliskie relacje.
Interpretacja
Film „Alpy” można interpretować na różne sposoby. Można go odczytywać jako metaforę żałoby i procesu uzdrowienia. Można również odczytywać jako refleksję nad tożsamością i relacjami międzyludzkimi.
Film jest oryginalny i niepokojący. Porusza trudne tematy, ale robi to w sposób subtelny i estetyczny.