Ajlawju (1999)

Film

Czas trwania: 1 godz. 29 min.

Opis

Film „Ajlawju” z 1999 roku, w reżyserii Marka Koterskiego, to barwna komedia opowiadająca o losach Adama Miauczyńskiego, krytyka literackiego, który pragnie odnaleźć w życiu prawdziwą miłość. Spotyka on swoją dawną znajomą, Gosię, nauczycielkę o niezwykłym uroku, i rozkwita między nimi uczucie, które stanie się punktem zwrotnym w ich życiach.

Adam, mimo przeżytych doświadczeń, nie traci wiary w to, że gdzieś istnieje kobieta, która odmieni jego życie i spełni wszystkie jego pragnienia. Jego była żona bagatelizowała znaczenie łóżka, traktując je jedynie jako miejsce do spania. Adam, głodny prawdziwej namiętności, marzy o miłości, która odmieni jego perspektywę na życie. Wkracza na scenę Małgorzata, tygrysica w skórze skromnej nauczycielki, która rzuca na niego czar i otwiera przed nim drzwi do świata intensywnych emocji.

Miłość pary rozwija się dynamicznie, a zakochani zapominają o otaczającym ich świecie. Gosia staje się dla Adama spełnieniem marzeń o namiętnej kochance, a ich uczucie jest silne i niewzruszone. Jednakże, choć płoną miłością, ich związek podlega próbom charakterów, które pasują do siebie jak pięść do nosa. Polskie realia dodatkowo komplikują ich życie, stawiając ich miłość na trudne próby.

W centrum komedii znajdują się Cezary Pazura w roli Adama i Katarzyna Figura jako Gosia, rozwiedzeni bohaterowie o zróżnicowanych charakterach. Ich burzliwy związek staje się źródłem humoru, a różnice między nimi dostarczają widzom licznych momentów śmiechu. Film rysuje obraz spotkania dwóch ludzi po przejściach, których życie nie staje się prostsze po zakochaniu, ale wręcz przeciwnie – zaczyna być pełne komicznych i niespodziewanych zwrotów akcji.

Katarszyna Figura jako Gosia i Cezary Pazura jako Adam wspaniale oddają dynamikę swojego związku. Ich chemia na ekranie sprawia, że widzowie z łatwością angażują się w losy bohaterów, śledząc ich perypetie z uśmiechem na twarzy. Komizm sytuacyjny oraz błyskotliwe dialogi wprowadzają widza w świat romantycznych wzlotów i upadków, gdzie miłość może być zarówno błogosławieństwem, jak i wyzwaniem.

Jednym z kluczowych elementów filmu jest także fakt, że bohaterowie mieszkają ze swoimi byłymi partnerami, co dodaje kolejny wymiar trudności do ich już burzliwego związku. Dodatkowo, każde z nich mieszka w innym mieście, co sprawia, że utrzymanie relacji staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Główny wątek romantyczny zostaje również poddany próbie, gdy Adam wyjeżdża na stypendium do USA, pozostawiając Gosię samą w Polsce. Oddzielone od siebie geograficznie, muszą zmierzyć się z dystansem i tęsknotą, co stawia ich miłość pod wielkim egzaminem.

„Ajlawju” to nie tylko komedia romantyczna, ale także spojrzenie na trudności i uroki miłości w polskich realiach. Marek Koterski, znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do filmu, wplata w historię elementy absurdu i groteski, co nadaje produkcji unikalny charakter. Figura i Pazura, jako gwiazdy tego filmu, udowadniają, że potrafią doskonale odnaleźć się w rolach komediowych, przyciągając uwagę widzów i dostarczając im rozrywki na najwyższym poziomie.

W rezultacie „Ajlawju” to nie tylko romantyczna opowieść o spotkaniu dwóch dusz, ale również zabawna podróż przez labirynt zawiłości miłości, której bohaterowie muszą stawić czoła. Czy ich romans przetrwa burze charakterów, odległość i polskie realia? Odpowiedzi na te pytania dostarcza ta pełna humoru i uczuć produkcja, która na długo zostaje w pamięci widza.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marek Koterski
scenariusz Marek Koterski
gatunek Dramat, Komedia, Romans
produkcja Polska
premiera 18 czerwca 1999 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Vision Film Distribution
studio Agencja Produkcji Filmowej / Pleograf / Vision Film Production /
inne tytuły Love ya
Adam Miauczyński (Cezary Pazura), który jest krytykiem literackim, marzy o wielkiej miłości. Pewnego dnia spotyka znajomą ze studiów, atrakcyjną Gosię (Katarzyna Figura), która jest nauczycielką. Adam spędził z nią kiedyś noc, podczas której do niczego pomiędzy nimi nie doszło. Przypadkowe spotkanie przeradza się w fascynację. Zupełnie różne osobowości tych dwojga ludzi sprawiają, że nie potrafią stworzyć związku, który byłby stabilny.
Adam przeżył w życiu niejedno, ale wciąż czeka na wielką miłość. Marzy mu się namiętna kochanka, która spełni jego wszystkie pragnienia. Jego była żona zawsze uważała, że łóżko służy tylko do spania. Adam ma nadzieję,że jest gdzieś kobieta, która odmieni jego życie. I nie myli się: Oto na horyzoncie zjawia się piękna Małgorzata - tygrysica w skórze skromnej nauczycielki, która otwiera przed nim świat prawdziwej namiętności. Zaślepieni miłością zapominają o całym świecie. Ale ich uczucie czekają też trudne chwile - charakterami pasują do siebie jak pięść do nosa, a polskie realia wystawiają ich miłość na wiele prób. Czy więc romans może przetrwać? Gdy kochankami są Figura i Pazura - na pewno!
Jest to komedia opowiadająca o spotkaniu dwojga ludzi po przejściach. Adaś (Cezary Pazura) jest rozwodnikiem pracuje jako krytyk literacki, chciałby zaznać w życiu jeszcze trochę szczęścia. Gosia (Katarzyna Figura) także jest osobą rozwiedzioną i samotną. Pewnego razu spotykają się na ślubie i zakochują, lecz ich życie wcale nie stało się prostsze. Oboje mieszkają ze swoimi byłymi i do tego każde z nich mieszka w innym mieście. Charaktery tych dwojga także bardzo się różnią, ich związek jest bardzo burzliwy lecz najgorsze dopiero nadejdzie, gdy Adas pojedzie na stypendium do USA a Gosia zostanie sama w Polsce...
Aktor Postać
Adam Miauczyński
Gosia
Nauczyciel wf-u
Matka Adama
Marian, były mąż Gosi
Sylwester, syn Adama
Rysiek, kolega Gosi
Córka Gosi
Taksówkarz
Uczeń na lekcji wf-u
Kobieta jedząca bułkę w pociągu
Znajoma Adama przy barze
Barmanka
Ksiądz
Sanitariusz w izbie wytrzeźwień
Matka Gosi
Sanitariusz w izbie wytrzeźwień
Nauczyciel wf-u
Gary, wynajmujący pokój w domu Gosi
Stewardesa
Uczeń
Uczeń na lekcji wf-u
Uczeń na lekcji wf-u

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *