1920 Bitwa Warszawska (2011)

Film

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis

1920 Bitwa Warszawska to film historyczny Jerzego Hoffmana, który opowiada o jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski i Europy. Akcja filmu rozgrywa się w 1920 roku, kiedy to Polska toczy wojnę z bolszewikami.

Głównymi bohaterami filmu są Jan Krynicki (Borys Szyc) i Ola (Natasza Urbańska). Jan jest młodym poetą i kawalerzystą, który otrzymuje rozkaz wyjazdu na front. W dzień wyjazdu żeni się z Olą, aktorką teatru rewiowego.

Wkrótce po rozpoczęciu wojny Jan zostaje oskarżony o agitację bolszewicką i skazany na śmierć. Ostatecznie zostaje jednak uratowany przez atak bolszewików, którzy biorą go do niewoli.

Ola natomiast wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet, aby walczyć w obronie Warszawy.

Wątek miłosny między Janem i Olą przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami historycznymi.

Film został zrealizowany w technice 3D, co pozwala na jeszcze bardziej realistyczne oddanie scen batalistycznych.

W filmie występują również znane postacie historyczne, takie jak marszałek Józef Piłsudski, Włodzimierz Lenin i Józef Stalin.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków i widzów.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

**Wątek miłosny

Jan i Ola to dwie młode osoby, które zakochują się w sobie z wzajemnością. Ich miłość jest jednak wystawiona na ciężką próbę przez wojnę.

Jan jest idealistą, który wierzy w możliwość stworzenia lepszego świata. Ola natomiast jest realistką, która widzi, jak okrutna może być rzeczywistość.

Ich miłość jest pełna wzlotów i upadków. Musi przetrwać rozłąkę, śmierć bliskich i zagrożenie ze strony wroga.

**Wątek historyczny

Film opowiada o bitwie warszawskiej, która miała miejsce w sierpniu 1920 roku. Bitwa ta była przełomowa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Polacy, dowodzeni przez marszałka Józefa Piłsudskiego, zdołali pokonać przeważające siły bolszewickie. Bitwa ta zadecydowała o losach Polski i Europy.

Film ukazuje kulisy bitwy, a także jej wpływ na losy bohaterów.

**Wątek militarny

Film ukazuje zmagania wojenne, jakie miały miejsce w 1920 roku. Sceny batalistyczne są zrealizowane z rozmachem i realizmem.

Film pozwala na poznanie taktyki i uzbrojenia obu stron konfliktu.

**Wątek społeczny

Film ukazuje społeczeństwo polskie w 1920 roku. Widzimy, jak różni ludzie z różnych środowisk stawali do walki o niepodległość Polski.

Film pokazuje również, jak wojna wpływała na życie codzienne ludzi.

**Wnioski

1920 Bitwa Warszawska to film, który warto obejrzeć. Jest to film dobrze zrealizowany, który opowiada o ważnej historii.

Film porusza wiele wątków, które mogą zainteresować widzów o różnych zainteresowaniach.

Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć historię Polski i Europy.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został wyprodukowany przez polską wytwórnię filmową Studio Filmowe Wojtek.
  • Budżet filmu wyniósł około 100 milionów złotych.
  • Premiera filmu odbyła się w Polsce 13 sierpnia 2011 roku.
  • Film został nominowany do kilku nagród filmowych, w tym do Złotej Palmy na festiwalu filmowym w Cannes.

Obydwa filmy, które Pan podał, są dobre.

Jeśli szuka Pan filmu o silnej fabule i wyrazistych bohaterach, to polecam „1920 Bitwa Warszawska”.

Jeśli natomiast szuka Pan filmu o ciekawych efektach specjalnych i scenach batalistycznych, to polecam „Bitwę pod Grunwaldem”.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jarosław Sokół, Jerzy Hoffman
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 30 września 2011 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Forum Film Poland
studio HBO Polska / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Zodiak Jerzy Hoffman Film Production Sp. z o.o.
tytuł oryg. 1920 Bitwa Warszawska
inne tytuły Battle of Warsaw 1920 Miedzynarodowe

1920 Bitwa Warszawska to jeden z najambitniejszych filmów historycznych w historii polskiego kina. Reżyser Jerzy Hoffman, twórca takich dzieł jak Pan Wołodyjowski czy Ogniem i mieczem, podjął się trudnego zadania, jakim było ukazanie jednej z najważniejszych bitew w dziejach Europy.

Akcja filmu rozgrywa się w 1920 roku, w okresie wojny polsko-bolszewickiej. Warszawa, stolica odradzającej się Polski, jest zagrożona przez bolszewickie najeźdźcze. W obliczu niebezpieczeństwa Jan (Borys Szyc), młody poeta i kawalerzysta, postanawia ożenić się ze swoją ukochaną Olą (Natasza Urbańska). Ślub odbywa się w kościele św. Anny w Warszawie, w dniu wyjazdu Jana na front.

Jan dociera na front i bierze udział w walkach. Podczas jednej z potyczek zostaje oskarżony o sympatie komunistyczne i skazany na karę śmierci. Na szczęście dla niego, bolszewicy atakują jego oddział i Jan trafia do niewoli. W niewoli Jan poznaje komisarza Bykowskiego (Adam Ferency), który opowiada mu o ideologii rewolucji bolszewickiej. Jan zaczyna dostrzegać prawdziwe oblicze czerwonego terroru.

Tymczasem w Warszawie Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet, aby walczyć w obronie miasta. Wkrótce potem dostaje się do niewoli bolszewickiej. W obozie jenieckim Ola poznaje inne kobiety, które walczą o wolność Polski.

W końcu nadchodzi decydująca bitwa o Warszawę. Polacy, dowodzeni przez marszałka Józefa Piłsudskiego, pokonują bolszewików. Bitwa Warszawska staje się symbolem zwycięstwa wolności nad tyranią.

Film 1920 Bitwa Warszawska to imponująca produkcja, która w realistyczny sposób przedstawia wydarzenia historyczne. Obraz charakteryzuje się rozmachem, świetnymi zdjęciami i doskonałą obsadą.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został zrealizowany w technice 3D.
  • W filmie wystąpiła liczna obsada aktorska, w tym: Borys Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Adam Ferency, Jerzy Bończak, Andrzej Strzelecki, Bogusław Linda i Marian Dziędziel.
  • Film został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym: Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Gdyni, Orłem dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nagrodą im. Andrzeja Munka dla najlepszego reżysera na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Film 1920 Bitwa Warszawska to obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników kina historycznego. Obraz to nie tylko wspaniała opowieść o jednej z najważniejszych bitew w dziejach Polski, ale także poruszająca historia miłosna.

1920 Bitwa Warszawska to film Jerzego Hoffmana z 2011 roku, opowiadający o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Akcja filmu rozgrywa się w 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Głównymi bohaterami filmu są Jan Krynicki (Borys Szyc), młody poeta i kawalerzysta, oraz jego żona Ola (Natasza Urbańska), aktorka teatru rewiowego. Po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front Jan postanawia poślubić Olę. Ślub odbywa się w Warszawie, w kościele św. Anny.

Podczas walk Jan zostaje oskarżony o sympatie komunistyczne i bolszewicką agitację. Sąd wojskowy skazuje go na karę śmierci. Tymczasem Ola wstępuje do Ochotniczej Legii Kobiet jako sanitariuszka i przygotowuje się do obrony Warszawy.

Wątek miłosny przeplata się z dramatycznymi wydarzeniami, których nie szczędzi bohaterom historia.

Film został zrealizowany w technice 3D i jest wysokobudżetową produkcją. Hoffmanowi udało się odtworzyć atmosferę lat 20. i pokazać patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.

Oto szczegółowy opis filmu:

Rok 1920. Polska, po odzyskaniu niepodległości, dąży do ustabilizowania sytuacji na granicach. Marszałek Józef Piłsudski pragnie utworzyć na wschodzie federacje niezależnych państw. Władze polskie ogłaszają mobilizację.

Jan Krynicki, młody poeta o lewicowych poglądach, wraca do wojska. W dzień wyjazdu na wojnę żeni się z Olą, piękną aktorką z teatru rewiowego.

Wkrótce Polakom udaje się zdobyć Kijów. Jan stacjonuje na Ukrainie. Wkrótce potem zostaje oskarżony przez wachmistrza o agitację bolszewicką i skazany na śmierć.

Od rozstrzelania niespodziewanie ratuje go atak bolszewików, który biorą go do niewoli. Rozmowy z komisarzem Bykowskim sprawiają, że Jan wreszcie dostrzega prawdziwe oblicze czerwonej rewolucji.

Tymczasem w Warszawie Ola jest nachodzona przez kapitana Kostrzewę. Postanawia wstąpić do wojska, by pomóc w obronie stolicy przed nieustannie prącymi na zachód bolszewikami.

W sierpniu 1920 roku Armia Czerwona zbliża się do Warszawy. Piłsudski planuje wielką bitwę, która ma odmienić losy wojny.

W bitwie nad Wisłą wojska polskie odnoszą zwycięstwo. Jan wraca do Warszawy, gdzie spotyka się z Olą.

Film kończy się sceną, w której Jan i Ola patrzą na Warszawę z wieży Pałacu Kultury i Nauki.

1920 Bitwa Warszawska to film, który warto obejrzeć. Jest to świetnie zrealizowana produkcja, która opowiada o jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Film pokazuje patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został wyreżyserowany przez Jerzego Hoffmana, który jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmowych.
  • W filmie wystąpili m.in. Boris Szyc, Natasza Urbańska, Daniel Olbrychski, Adam Ferency i Bogusław Linda.
  • Film zdobył wiele nagród, m.in. nagrodę publiczności na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2011 roku.

Podsumowując, 1920 Bitwa Warszawska to film, który warto obejrzeć. Jest to świetnie zrealizowana produkcja, która opowiada o jednej z najważniejszych bitew w historii Polski. Film pokazuje patriotyzm i heroiczny wysiłek pokolenia naszych przodków.

Aktor Postać
Marszałek Józef Piłsudski
Ola Raniewska
Jan Krynicki
Kapitan Kostrzewa
Czekista Bykowski
Major Bolesław Wieniawa-Długoszowski
Aktorka Ada
Kryszkin
Sofia Nikołajewna
Premier RP Wincenty Witos
Premier RP Władysław Grabski
Porucznik Jan Kowalewski
Ksiądz Ignacy Skorupka
Anatol
Samuel
Włodzimierz Lenin
Paproch
Pani Zdzisia
Generał Michaił Tuchaczewski
Feliks Dzierżynski
Lew Trocki
Generał Tadeusz Rozwadowski
Józef Stalin
Czerwonoarmista Moskalenko
Generał Władysław Sikorski
Generał Józef Haller
Sierżant Sowa
Marynia Łasiakówna
Konferansjer / Członek delegacji kanonika Adamskiego
Korwin-Piotrowska
Aurelia Więcławska
Kanonik Adamski
Gwałcona dojarka
Czerwonoarmista
Oficer
Chłopak - ochotnik do wojska
Sierżant, członek komisji rekrutacyjnej
Członek sądu wojskowego
Członek komisji rekrutacyjnej
Chłop czytający odezwę Witosa
Grający w karty z Samuelem i Anatolem
Major Bielski, przewodniczący sądu wojskowego
Czerwonoarmista Iwanow
Grający w karty z Samuelem i Anatolem
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz Tuchaczewskiego
Orkiestra
Ochotniczka na ulicy
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz na ulicy
Żołnierz polski
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Żołnierz nawołujący rannych do walki
Czerwonoarmista na koniu
Rotmistrz Aleksander Pociej
Żołnierz układający trumny w kościele
Żołnierz uczący Olę obsługi karabinu
Mówca na wiecu czerwonoarmistów
Sanitariuszka
Żołnierz
Pilot samolotu
Polski żołnierz
Gwardzista
Dziewczyna żegnająca wojsko
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Ratajczak
Ochotniczka na ulicy
Dowódca w Ossowie
Mężczyzna czytający odezwę Witosa
Żołnierz Tuchaczewskiego nadający komunikat
Jones
Adwokat
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artystka kabaretowa
Artysta kabaretowy
Artysta kabaretowy
Ksiądz czytający odezwę Witosa
Charles de Gaulle
Telefonista w okopie
Członek sądu wojskowego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *