Dwunastu gniewnych ludzi / 12 Angry Men (1997)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Dwunastu gniewnych ludzi to amerykański dramat telewizyjny z 1997 roku w reżyserii Williama Friedkina, oparty na sztuce Reginalda Rose’a z 1954 roku o tym samym tytule. Film opowiada o dwunastu przysięgłych, którzy muszą zdecydować o losie oskarżonego o morderstwo młodego Portorykańczyka.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku. Młody mężczyzna, oskarżony o zabójstwo ojca, czeka na wyrok sądu. Dwunastu przysięgłych, którzy mają zdecydować o jego losie, zostaje uwięzionych w jednej sali na cały dzień. W pierwszym głosowaniu jedenastu ławników głosuje „winny”. Jedyny, który wstrzymał się od głosu, to przysięgły nr 8, Henry Fonda.

Fonda jest zdeterminowany, aby dowieść niewinności oskarżonego. Zaczyna przesłuchiwać pozostałych ławników, aby dokładnie przeanalizować dowody. Odkrywa, że w sprawie jest wiele niejasności. Na przykład, świadkowie nie są pewni, czy widzieli oskarżonego z nożem w ręku. Ponadto, nie ma żadnych dowodów na to, że chłopak miał motyw, aby zabić ojca.

Fonda przekonuje pozostałych ławników, aby ponownie przeanalizowali dowody. Po długiej debacie, jeden po drugim zaczynają zmieniać zdanie. W końcu, wszyscy ławnicy głosują „niewinny”.

Film „Dwunastu gniewnych ludzi” to poruszająca opowieść o ludzkiej sprawiedliwości. Jest to ostrzeżenie przed zawodnością systemu sądu przysięgłych, który może być podatny na błędy. Film pokazuje, jak ważne jest, aby dokładnie przeanalizować dowody przed wydaniem wyroku.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w opisie filmu:

  • Zamiast „nastoletni chłopiec” można użyć „młody mężczyzna” lub „chłopak”.
  • Zamiast „zostaje oskarżony o morderstwo” można użyć „jest oskarżony o zabójstwo”.
  • Zamiast „Dwunastu przysięgłych debatuje nad wyrokiem skazującym na śmierć” można użyć „Dwunastu przysięgłych musi zdecydować o losie oskarżonego”.
  • Zamiast „Film jest ostrzeżeniem przed zawodnością systemu sądu przysięgłych” można użyć „Film pokazuje, jak niebezpieczny może być system sądu przysięgłych”.
  • Zamiast „Młody Portorykańczyk zostaje oskarżony o zabójstwo ojca” można użyć „Chłopak jest oskarżony o zabójstwo ojca”.
  • Zamiast „Chłopak wychowywał się w ubogiej dzielnicy” można użyć „Chłopak dorastał w biedzie”.
  • Zamiast „W wieku 9 lat stracił matkę” można użyć „Matkę stracił, gdy miał 9 lat”.
  • Zamiast „przez jakiś czas przebywał w sierocińcu” można użyć „był w sierocińcu przez jakiś czas”.
  • Zamiast „Gdy wrócił pod opiekę ojca, ten nie szczędził mu razów” można użyć „Ojciec, gdy wrócił do domu, nie przestawał go bić”.
  • Zamiast „Pewnego dnia doszło do tragedii” można użyć „Pewnego dnia wydarzyła się tragedia”.
  • Zamiast „Oskarżonemu grozi dożywotnie więzienie, a nawet kara śmierci” można użyć „Chłopakowi grozi kara dożywotniego więzienia, a nawet śmierci”.
  • Zamiast „Dwunastu mężczyzn ma zadecydować o losie chłopaka” można użyć „Chłopak jest w rękach dwunastu mężczyzn”.
  • Zamiast „W pierwszym głosowaniu jedenastu ławników głosuje „winny” można użyć „W pierwszym głosowaniu jedenastu ławników opowiedziało się za winą”.

**Oczywiście, istnieje wiele innych sposobów na opisanie filmu „Dwunastu gniewnych ludzi”. Można wykorzystać inne synonimy, zmienić szyk zdań w inny sposób, a także dodać dodatkowe informacje. Wszystko zależy od indywidualnej interpretacji filmu i tego, co chce się podkreślić w opisie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria William Friedkin
scenariusz Reginald Rose
gatunek Dramat sądowy
produkcja USA
premiera 17 sierpnia 1997 (Światowa)
studio MGM Television
tytuł oryg. 12 Angry Men

Dwunastu gniewnych ludzi (1997) to amerykański dramat sądowy w reżyserii Williama Friedkina, oparty na sztuce Reginalda Rose'a pod tym samym tytułem. Film przedstawia deliberacje dwanaściorga przysięgłych w sprawie morderstwa popełnionego przez nastoletniego chłopca.

Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku w 1957 roku. Dwunastu przysięgłych, reprezentujących różne środowiska i poglądy, ma za zadanie zdecydować o winie lub niewinności oskarżonego. W pierwszym głosowaniu jedenastu z nich głosuje za uznaniem go winnym i skazaniem na karę śmierci. Jedyny, który głosuje na niewinność, to przysięgły nr 8 (Jack Lemmon), emerytowany inżynier.

Przysięgły nr 8 zaczyna analizować dowody zebrane w sprawie. Dowody te są jednoznaczne - oskarżony został znaleziony nad ciałem ojca, w jego ręku był nóż, a na jego ubraniu znajdowały się ślady krwi. Jednak przysięgły nr 8 zauważa, że dowody te nie są tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać.

Na przykład, ślady krwi na ubraniu oskarżonego mogły zostać tam przeniesione z miejsca zbrodni. Przysięgły nr 8 zauważa również, że oskarżony miał ranę na ręce, która mogła powstać w wyniku samoobrony.

Przysięgły nr 8 zaczyna przekonywać pozostałych przysięgłych, aby ponownie przyjrzeli się dowodom. Dyskusje są długie i pełne emocji. Przysięgli, którzy początkowo byli przekonani o winie oskarżonego, zaczynają wątpić.

W końcu, po dziesięciu godzinach deliberacji, przysięgli głosują ponownie. Tym razem, głosami 8 do 4, uznają oskarżonego za niewinnego.

Film Dwunastu gniewnych ludzi to klasyczne dzieło kina, które porusza ważne tematy, takie jak sprawiedliwość, praworządność i proces sądowy. Film jest ostrzeżeniem przed zawodnością systemu sądu przysięgłych, który może być podatny na błędy.

W dalszej części opisu można rozwinąć następujące wątki:

  • Charaktery przysięgłych

Każdy z przysięgłych jest inny. Mają różne doświadczenia życiowe, poglądy i przekonania. Te różnice sprawiają, że dyskusje między nimi są tak burzliwe.

Przysięgły nr 8 jest inteligentnym i rozważnym człowiekiem. Jest przekonany, że każdy ma prawo do sprawiedliwego procesu, nawet jeśli jest oskarżony o morderstwo.

Przysięgły nr 3 jest zgorzkniałym i cynicznym człowiekiem. Jest przekonany, że oskarżony jest winny i że należy go jak najszybciej skazać.

Przysięgły nr 4 jest zmęczony i zdenerwowany. Chce jak najszybciej zakończyć deliberacje i wyjść z sali sądowej.

  • Proces sądowy

Film przedstawia proces sądowy w sposób realistyczny. Widzimy, jak przysięgli analizują dowody, słuchają zeznań świadków i podejmują decyzję o winie lub niewinności oskarżonego.

Film pokazuje, że proces sądowy to złożony i trudny proces. Nie zawsze jest łatwo wyciągnąć jednoznaczny wniosek na podstawie dowodów.

  • Konkluzja

Film kończy się happy endem. Oskarżony zostaje uniewinniony i wychodzi na wolność. Jednak film pokazuje, że nawet jeśli ktoś zostanie uniewinniony, to traumatyczne przeżycie procesu może go na zawsze skrzywdzić.

Film Dwunastu gniewnych ludzi to ważne i poruszające dzieło kina. Jest to film, który warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu.

Aktor Postać
Przysięgły nr 1
Przysięgły nr 2
Przysięgły nr 3
Przysięgły nr 4
Przysięgły nr 5
Przysięgły nr 6
Przysięgły nr 7
Przysięgły nr 8
Przysięgły nr 9
Przysięgły nr 10
Przysięgły nr 11
Przysięgły nr 12
Sędzia
Strażnik
Oskarżony

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *