Wszystko, co kocham (2009)

Film

Czas trwania: 1 godz. 35 min.

Opis

Wszystko, co kocham (2009) to polski film fabularny w reżyserii Jacka Borcucha, opowiadający o dorastaniu w Polsce w 1981 roku, na tle narodzin Solidarności i wprowadzania stanu wojennego. Film był nominowany do Orłów w 13 kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, reżysera, aktora pierwszoplanowego (Mateusz Kościukiewicz) i aktorki pierwszoplanowej (Olga Frycz). Zdobył statuetki w kategoriach najlepszego debiutanta reżyserskiego, najlepszego aktora drugoplanowego (Andrzej Chyra) i najlepszej muzyki (Daniel Bloom).

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w nadmorskim miasteczku wiosną 1981 roku. 18-letni Janek (Mateusz Kościukiewicz), syn oficera marynarki wojennej, zakłada zespół punkrockowy o nazwie WCK (Wszystko, co kocham). Jego życie wypełnia muzyka i pierwsza wielka miłość – Basia (Olga Frycz).

Janek i Basia poznają się na dyskotece. Od razu między nimi rodzi się silne uczucie. Basia jest inteligentna, niezależna i pełna życia. Janek jest przystojny, utalentowany i ma buntowniczy charakter.

Oprócz miłości, w życiu Janka ważną rolę odgrywają również jego przyjaciele: Staszek (Mateusz Banasiuk), Kazik (Jakub Gierszał) i Diabeł (Igor Obłoza). Staszek jest cichym i introwertycznym chłopakiem, który marzy o karierze naukowej. Kazik jest buntownikiem, który nie akceptuje panującego w Polsce systemu. Diabeł jest bogatym chłopcem, który chce żyć zgodnie z własnymi zasadami.

Na tle prywatnych losów bohaterów, w filmie ukazane są również wydarzenia polityczne, które mają wpływ na ich życie. W Polsce narastają nastroje społeczne, a władze komunistyczne przygotowują się do wprowadzenia stanu wojennego.

Postacie

Janek to główny bohater filmu. Jest to młody człowiek o silnym charakterze i buntowniczych poglądach. Jest zakochany w Basi, ale boi się otworzyć przed nią i pokazać swoje prawdziwe uczucia.

Basia to dziewczyna inteligentna, niezależna i pełna życia. Jest zakochana w Janku, ale nie jest pewna jego uczuć.

Staszek to przyjaciel Janka. Jest cichym i introwertycznym chłopakiem, który marzy o karierze naukowej.

Kazik to przyjaciel Janka. Jest buntownikiem, który nie akceptuje panującego w Polsce systemu.

Diabeł to przyjaciel Janka. Jest bogatym chłopcem, który chce żyć zgodnie z własnymi zasadami.

Motywy

W filmie pojawiają się następujące motywy:

  • Miłość to jeden z najważniejszych tematów filmu. Miłość między Janem i Basią jest pełna wzlotów i upadków. Ich uczucie jest wystawione na próbę przez różne okoliczności, ale ostatecznie okazuje się silniejsze niż wszystko.
  • Młodość to kolejny ważny temat filmu. Bohaterowie filmu są w wieku, w którym kształtują się ich osobowości i poglądy. Doświadczają pierwszych miłości, buntują się przeciwko systemowi i poszukują swojego miejsca w świecie.
  • Polityka to trzeci ważny temat filmu. Akcja filmu rozgrywa się w 1981 roku, kiedy w Polsce narastały nastroje społeczne, a władze komunistyczne przygotowywały się do wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenia polityczne mają wpływ na życie bohaterów, ale nie stanowią ich głównego wątku.

Ocena

„Wszystko, co kocham” to film dobrze zrealizowany i poruszający. Reżyser Jacek Borcuch z dużą wrażliwością i empatią przedstawia losy młodych ludzi, którzy dojrzewają w trudnych czasach. Film jest pełny emocji, ale nie jest przesłodzony. Bohaterowie filmu są autentyczni i sympatyczni.

Film został pozytywnie oceniony przez krytyków i widzów. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, w tym na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Podsumowanie

„Wszystko, co kocham” to film, który warto zobaczyć. Jest to historia o miłości, do

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jacek Borcuch
scenariusz Jacek Borcuch
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 18 września 2009 (Światowa) 15 stycznia 2010 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja ITI CINEMA
studio Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Canal+ Polska / Polski Instytut Sztuki Filmowej /
tytuł oryg. Wszystko, co kocham
inne tytuły All That I Love Miedzynarodowe

Wszystko, co kocham to polski film fabularny z 2009 roku w reżyserii Jacka Borcucha. Film opowiada o czterech młodych ludziach, którzy wiosną 1981 roku w nadmorskim miasteczku Gdańsk zakładają zespół punkrockowy. Akcja filmu rozgrywa się na tle społecznych i politycznych przemian w Polsce, w tym narodzin Solidarności i wprowadzenia stanu wojennego.

Główne postaci

  • Janek (Mateusz Kościukiewicz) to syn oficera marynarki wojennej. Jest liderem zespołu punkrockowego WCK (Wszystko, co kocham). Jest buntowniczy i nie przejmuje się konwenansami.

  • Basia (Olga Frycz) to dziewczyna Janka. Jest inteligentna i niezależna. Ma swoje własne zdanie i nie boi się go wyrażać. [Image of Olga Frycz jako Basia w filmie Wszystko, co kocham]

  • Kazik (Jakub Gierszał) to przyjaciel Janka. Jest buntowniczy i nieprzewidywalny. Ma skłonności do przemocy i często wpada w kłopoty. [Image of Jakub Gierszał jako Kazik w filmie Wszystko, co kocham]

  • Staszek (Mateusz Banasiuk) to młodszy brat Janka. Jest uległy i posłuszny rodzicom. Marzy o tym, by zostać muzykiem, ale boi się przeciwstawić się ojcu.

Fabuła

Film rozpoczyna się wiosną 1981 roku w nadmorskim miasteczku Gdańsk. Janek, Staszek, Kazik i Diabeł tworzą zespół punkrockowy WCK. Ich muzyka jest wyrazem buntu przeciwko systemowi komunistycznemu.

Janek zakochuje się w Basi, dziewczynie z wykształconej rodziny. Ich związek jest burzliwy i pełny wzlotów i upadków. Basia jest zafascynowana buntowniczym duchem Janka, ale jednocześnie obawia się jego nieprzewidywalności.

Wraz z rozwojem akcji filmu narasta napięcie polityczne w Polsce. Solidarność, ruch związkowy walczący o demokrację i wolność, zyskuje coraz większą popularność. Rząd komunistyczny wprowadza stan wojenny, aby stłumić protesty społeczne.

Stan wojenny ma wpływ na życie wszystkich bohaterów filmu. Janek i Basia muszą stawić czoła trudnym decyzjom. Kazik zostaje internowany. Staszek musi zdecydować, czy chce się angażować w działalność opozycyjną.

Ocena

Wszystko, co kocham to udany film o dorastaniu w trudnych czasach. Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Mateusz Kościukiewicz, Olga Frycz i Jakub Gierszał stworzyli przekonujące kreacje młodych ludzi, którzy szukają swojego miejsca w świecie.

Film porusza ważne tematy, takie jak miłość, bunt, wolność i demokracja. Jest to film, który może wiele powiedzieć współczesnej młodzieży o tym, jak trudne było życie w czasach PRL-u.

Oto niektóre z zalet filmu:

  • Dobre aktorstwo
  • Dobrze zrealizowana fabuła
  • Ważne tematy

Oto niektóre z wad filmu:

  • Czasami zbyt realistyczny obraz PRL-u może być przytłaczający

**Ogólnie rzecz biorąc, Wszystko, co kocham to dobry film, który warto obejrzeć. Jest to film, który może wiele powiedzieć o dorastaniu w trudnych czasach, a także o miłości, buncie i wolności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *