Wodzirej (1977)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Film „Wodzirej” to dzieło z 1977 roku, które zapewne pozostanie w pamięci widzów jako jedno z najbardziej kultowych osiągnięć reżysera Feliksa Falka. Opowieść ta, osadzona w realiach PRL-u, skupia się wokół postaci Lutka Danielaka, niezwykle utalentowanego wodzireja, którego życie zawodowe nabiera nowego wymiaru, gdy dowiaduje się o nadchodzącym prestiżowym balu zorganizowanym z okazji otwarcia hotelu „Lux”.

Lutek Danielak, wspaniale odgrywany przez Jerzego Stuhra, jest jednym z pracowników wojewódzkiego oddziału „Estrady”. Jego miejsce w hierarchii wodzirejów-konferansjerów może nie być najwyższe, lecz nie zmienia to faktu, że Lutek jest niezmiernie utalentowany i oddany swojej pracy. Na co dzień prowadzi różnorodne imprezy dla dzieci i rencistów, jednak gdy pojawia się szansa poprowadzenia wielkiego balu, zdeterminowany bohater postanawia sięgnąć po więcej.

Świadomy, że to wydarzenie może stanowić przełom w jego karierze, Lutek przystępuje do walki o miano prowadzącego tego prestiżowego wydarzenia. W środowisku wodzirejów rywalizacja jest zacięta, a konkurencja nieustannie rośnie. Imiona jak Sikora, Majer, Lasota czy Myśliwiec również są związane z tym jednym wielkim marzeniem – poprowadzeniem balu, który otworzy drzwi do sukcesu.

Danielak zdaje sobie sprawę, że choć jest utalentowany, to konkurencja jest silna. W tej zaciętej walce o prestiżową pracę na balu, młody wodzirej zdobywa wsparcie dyrektora wydziału kultury, który stawia na młode talenty. Jednakże, nie będąc pewnym, czy to wsparcie wystarczy, Lutek postanawia sięgnąć po ostateczne środki, aby wyeliminować rywali.

Opowieść Falka nie tylko ukazuje rywalizację w świecie estrady, ale także rzuca spojrzenie na kulisowe mechanizmy panujące w społeczeństwie PRL-u. Hasło „stawiamy na młodych” staje się narzędziem, które może otworzyć drzwi do sukcesu, ale jednocześnie skłania bohatera do moralnych dylematów. Lutek Danielak, choć aspiruje do kariery wodzireja, musi się zmierzyć z własnym sumieniem i moralnością, gdy postanawia eliminować konkurencję.

Film „Wodzirej” nie tylko fascynuje widza dynamiczną akcją i niezwykłą grą aktorską, ale również stawia pytania o cenę sukcesu i moralność działań podejmowanych w imię własnych ambicji. Klimat epoki PRL-u, ukazany w filmie, dodaje głębi narracji, pozwalając publiczności zanurzyć się w specyficznych realiach tamtego czasu.

Falk doskonale operuje napięciem między kulisami artystycznego świata a grą polityczną. Wodzirej staje się metaforą walki o sukces, nie tylko artystycznego, ale i osobistego, w warunkach społeczeństwa scentralizowanego i kontrolowanego przez władzę. To także hołd dla tych, którzy z determinacją dążą do swoich marzeń, pomimo przeciwności losu i moralnych dylematów, jakie mogą się pojawić na ich drodze.

Jerzy Stuhr, w roli Lutka Danielaka, doskonale oddaje wewnętrzny konflikt bohatera. Jego gra aktorska przenosi widza na kolejne etapy emocji – od entuzjazmu i pewności siebie po wątpliwości i moralne rozterki. Wspierający go aktorzy, wcielający się w postacie rywali, tworzą zróżnicowaną i barwną galerię postaci, które wnoszą dodatkową dynamikę do fabuły.

Muzyka, użyta w filmie, doskonale wpisuje się w klimat lat 70. i podkreśla emocje towarzyszące bohaterowi w jego walce o spełnienie marzeń. Scenografia oraz kostiumy przenoszą widza w specyficzny czas i miejsce, tworząc autentyczną atmosferę epoki.

Podsumowując, „Wodzirej” to nie tylko historia o rywalizacji wodzirejów o prestiżową pracę na balu, ale także głęboka refleksja nad ceną sukcesu i moralnością działań podejmowanych w drodze do realizacji marzeń. Film Feliksa Falka doskonale oddaje klimat epoki PRL-u, rzucając jednocześnie wyzwanie widzowi do zastanowienia się nad własnymi wartościami i decyzjami życiowymi. Znakomita gra aktorska, piękna muzyka i precyzyjna reżyseria sprawiają, że „Wodzirej” pozostaje arcydziełem polskiego kina, będąc jednocześnie uniwersalnym dziełem, które przemawia do widzów niezależnie od czasu i miejsca.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Feliks Falk
scenariusz Feliks Falk
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 24 lipca 1978 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Jerzy Stuhr (dialogi) / Feliks Falk (dialogi)
studio Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Wodzirej
inne tytuły Top Dog Wielka Brytania Dance Leader Wielka Brytania
Lutek Danielak (Jerzy Stuhr) jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury, ale Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.
Aktor Postać
Lutek Danielak
Mela, była kadrowa w "Estradzie"
Czesław Lasota
Romek Hawałka
Iza, żona Romka
Kazik, brat Danielaka
Rysiek Przybylski
Dyrektor "Estrady"
Ula, dziewczyna Danielaka
Dyrektor Wydziału Kultury
Zielony
Majer
Sekretarka
Estradowiec
Myśliwiec
Bolek Karolak, przyjaciel Lasoty
Sikora
Reżyser
Piosenkarz
Witek Kobus, prawnik
Reporter telewizyjny
Lekarz
Urzędniczka
Piosenkarz na balu
Fotograf Tomek
Dziennikarz
Tancerka Nina
Pan Mietek
Piosenkarka
Wołyniec, organizator grupy baletowej
Ajent restauracji
Lekarz pogotowia
Danka, żona Danielaka
Kochanek Danielakowej
Kelnerka Irenka
Kubanka
Opowiadający
Prezes spółdzielni mieszkaniowej
Siostra "Keren"
Siostra "Karen"
Estradowiec
Gospodyni
Mężczyzna na balu gratulujący Danielakowi
Pracownik "Estrady"
Kolega Niny
Pianista na imprezie zakładowej prowadzonej przez Lutka
Mężczyzna przedstawiający się Lutkowi w trakcie próby imprezy w hali sportowej
Ekspedient w sklepie z telewizorami

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *