Tato (1995)

Film

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis

Tato (1995) to polski dramat filmowy w reżyserii Macieja Ślesickiego. Opowiada historię Michała Suleckiego, operatora filmowego, który walczy o prawo do opieki nad swoją siedmioletnią córką Kasią.

Michał to mężczyzna sukcesu. Jest utalentowanym filmowcem, ma dobrą pracę i kochającą rodzinę. Jego żona Ewa jest troskliwą matką, która zajmuje się domem i Kasią. Jednak idylla nie trwa długo. Ewa zaczyna zachowywać się dziwnie. Jest nerwowa, rozdrażniona i często ma napady agresji. Michał nie rozumie, co się dzieje z jego żoną.

Pewnego wieczora Ewa dokonuje samookaleczenia. Zostaje odwieziona do szpitala, a Michał zostaje oskarżony o jej pobicie. W sądzie Michał zostaje uniewinniony, ale sąd przyznaje prawo do opieki nad Kasią matce dziewczynki. Michał jest załamany. Nie może pogodzić się z tym, że będzie musiał rozstać się z córką.

Michał postanawia walczyć o Kasię. Zwraca się o pomoc do organizacji broniącej praw ojców. Z pomocą przyjaciół i rodziny organizuje porwanie Kasi. Dziewczynka jest zrozpaczona, ale Michał zapewnia ją, że nigdy jej nie zostawi.

Michał i Kasia zaczynają od nowa. Muszą nauczyć się siebie nawzajem. Michał musi odzyskać zaufanie córki, a Kasia musi zaakceptować nowego ojca.

Ewa w międzyczasie trafia do szpitala psychiatrycznego. Tam zostaje poddana leczeniu. Początkowo nie chce przyznać się do choroby. Jednak w miarę upływu czasu zaczyna rozumieć, co się z nią dzieje.

Konfrontacja między Michałem a Ewą jest nieunikniona. Ewa chce odzyskać Kasię, a Michał nie zamierza jej oddać. W końcu dochodzi do spotkania między rodzicami dziewczynki. Jest to trudne i emocjonalne spotkanie.

Film kończy się happy endem. Michałowi udaje się odzyskać prawo do opieki nad Kasią. Ewa godzi się z decyzją sądu i postanawia walczyć o swoje zdrowie.

Tato to poruszająca historia o miłości ojcowskiej i walce o rodzinę. Film jest również ważnym głosem w sprawie praw ojców.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony na podstawie scenariusza Macieja Ślesickiego i Krystyny Jandy.
  • W rolach głównych wystąpili Bogusław Linda, Dorota Segda, Cezary Pazura i Krystyna Janda.
  • Film otrzymał nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1995 roku.

Film „Tato” jest wciąż aktualny. Opowiada o problemach, z jakimi borykają się ojcowie w walce o prawo do opieki nad dziećmi. Film jest poruszający i inspirujący.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Maciej Ślesicki
scenariusz Maciej Ślesicki
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska
premiera 14 grudnia 1995 (Światowa i polska premiera kinowa)
studio Agencja Produkcji Filmowej / Canal+ Polska / Héritage Films /
tytuł oryg. Tato
inne tytuły Daddy Miedzynarodowe Dad Miedzynarodowe

Tato (1995) to dramat psychologiczny w reżyserii Macieja Ślesickiego, opowiadający o walce ojca o prawo do opieki nad córką. Film został oparty na prawdziwej historii i wywołał w Polsce wiele kontrowersji, ukazując problem dyskryminacji ojców w sądach rodzinnych.

Głównym bohaterem filmu jest Michał Sulecki (Bogusław Linda), wzięty operator filmowy. Jest oddanym mężem i ojcem, ale jego życie rodzinne zamienia się w piekło, gdy jego żona Ewa (Dorota Segda) zaczyna wykazywać objawy choroby psychicznej. Ewa staje się agresywna i podejrzliwa, a jej zachowanie coraz bardziej wymyka się spod kontroli.

Pewnego dnia Ewa dokonuje samookaleczenia i oskarża Michała o pobicie. Mężczyzna zostaje oskarżony o znęcanie się nad żoną i córką, a sąd przyznaje Ewie prawo do opieki nad Kasią (Aleksandra Maliszewska). Michał jest załamany, ale nie poddaje się. Postanawia walczyć o córkę, nawet jeśli oznacza to, że będzie musiał złamać prawo.

Michał porywa Kasię i wyjeżdża z nią w nieznane. Przez kilka tygodni ukrywają się przed policją i Ewą. W tym czasie Michał stara się odbudować relację z córką. Kasia jest zdezorientowana i przerażona, ale z czasem zaczyna rozumieć, że jej ojciec chce tylko jej dobra.

Ewa, która nie odzyskała Kasi, popada w coraz większą depresję. Jej stan zdrowia psychicznego pogarsza się, a ona staje się coraz bardziej niebezpieczna. W końcu Ewa ucieka ze szpitala psychiatrycznego i wyrusza na poszukiwania Kasi.

Ostatnie sceny filmu to trzymająca w napięciu konfrontacja między Michałem i Ewą. Ojciec i matka walczą o córkę, ale ich walka jest także walką o siebie samych.

Film "Tato" to poruszająca i pełna emocji historia o miłości, rodzinie i walce o sprawiedliwość. Obraz został nagrodzony na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym na Festiwalu Filmowym w Gdyni i na Festiwalu Filmowym w Chicago.

Oprócz poruszającej fabuły, film wyróżnia się również znakomitą grą aktorską. Bogusław Linda stworzył w roli Michała Suleckiego przejmującą kreację człowieka, który jest gotów zrobić wszystko dla ukochanego dziecka. Dorota Segda również spisał się znakomicie, wcielając się w rolę Ewy, kobiety chorej psychicznie.

"Tato" to film, który warto zobaczyć. To poruszająca i pełna emocji historia, która na długo zapadnie w pamięci.

Tato (1995) to dramat obyczajowy w reżyserii Macieja Ślesickiego, opowiadający o walce ojca o prawo do opieki nad córką. Film porusza ważny problem dyskryminacji ojców w polskich sądach rodzinnych.

Głównym bohaterem filmu jest Michał Sulecki (Bogusław Linda), operator filmowy, który prowadzi uporządkowane i dostatnie życie. Ma żonę Ewę (Dorota Segda) i siedmioletnią córeczkę Kasię. Jednak pewnego dnia świat Michała zostaje wywrócony do góry nogami.

Ewa zaczyna zachowywać się dziwnie. Dochodzi do konfliktów między małżonkami, a Ewa dokonuje samookaleczenia i oskarża męża o pobicie. Michał jest zszokowany tym, co się dzieje. Nie wierzy, że jest winny, ale sąd przyznaje Ewie prawo do opieki nad Kasią.

Michał jest załamany. Wie, że nie ma szans odzyskać córki w sposób legalny. Postanawia więc porwać Kasię i wyjechać z nią za granicę.

Wraz z córką Michał wyrusza w podróż. Początkowo jest to dla niego trudne doświadczenie. Musi od nowa poznać Kasię, która jest już dużą dziewczynką. Jednak z czasem ich relacja się zacieśnia. Michał zaczyna rozumieć, że musi być dla Kasi dobrym ojcem.

Tymczasem Ewa, która przebywa w szpitalu psychiatrycznym, jest coraz bardziej zdesperowana. Chce odzyskać córkę, więc ucieka ze szpitala i rozpoczyna poszukiwania Kasi.

Ostatecznie dochodzi do konfrontacji między Michałem a Ewą. Ewa jest agresywna i nie chce oddać Kasi. Dochodzi do bójki, w której Michał zostaje ranny.

W ostatniej scenie filmu Michał i Kasia wracają do domu. Michał jest szczęśliwy, że może być z córką. Wie, że czeka ich jeszcze wiele trudności, ale jest gotów walczyć o ich szczęście.

Film "Tato" to poruszająca historia o miłości ojca do córki. Jest to również film o dyskryminacji ojców w polskich sądach rodzinnych. Film pokazuje, jak łatwo można skrzywdzić ojców, którzy zostali oskarżeni o znęcanie się nad rodziną.

Film został doceniony przez krytyków i publiczność. Otrzymał wiele nagród, m.in. nagrodę główną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Oto kilka ciekawostek z planu filmowego:

  • W rolę Kasi w filmie wcieliła się Aleksandra Maliszewska, która miała wówczas 7 lat.
  • Film kręcono w Warszawie i okolicach.
  • W filmie wystąpił także Cezary Pazura, który wcielił się w działacza Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca.

Film "Tato" to ważne i poruszające dzieło, które warto zobaczyć. Jest to film, który może zmienić nasze spojrzenie na dyskryminację ojców w polskich sądach rodzinnych.

Aktor Postać
Michał Sulecki
Ewa Sulecka, żona Michała
Kasia, córka Ewy i Michała
Jadwiga Fornalczyk, teściowa Michała
Cezary Kujawski, działacz Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Magda, adwokat Michała
Nauczycielka Kasi
Adwokat Ewy
Małgorzata Piotrowska, psychiatra, przyjaciółka Ewy
Dziennikarka
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Adwokat teściowej Michała
Sędzina
Sędzina
Starszy pan na zebraniu Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Funkcjonariusz Straży Miejskiej
Policjant
Taksówkarz
Reżyser
Inspektor policji
Asystent reżysera
Teść Michała
Aktorka grająca w reklamie realizowanej przez Michała
Zleceniodawca reklamówki szamponu
Koleżanka Ewy zeznająca w sądzie przeciwko Michałowi
Dozorca na zebraniu Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca
Sąsiad Sucheckich
Producent reklamówek
Aktor grający w reklamie realizowanej przez Michała
Sąsiadka Sucheckich
Sprzedawca w sklepie
Policjant
Pani Krysia, kobieta z biura kuratora sądowego
Ojciec Maćka
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Psychiatra w szpitalu
Funkcjonariuszka Straży Miejskiej
Policjant
Pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym
Kobieta z biura kuratora sądowego
Kelner
Goryl wynajęty przez teściową Michała
Członkini Parlamentarnego Koła Kobiet w telewizji
Strąk, "ojciec" Kasi na sali sądowej
Aktorka występująca w reklamie szamponu
Aktor występujący w reklamie szamponu
Policjant
Dziennikarz
Mężczyzna na schodach kamienicy teściów Michała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *