Świnki (2009)

Film

Czas trwania: 1 godz. 33 min.

Opis

Świnki (2009) to polski dramat filmowy w reżyserii Roberta Glińskiego. Film opowiada o losach szesnastoletniego Tomka, który mieszka w małym miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. Tomek jest zakochany w Marcie, ale nie ma pieniędzy, by spełnić jej zachcianki. Pewnego dnia poznaje Ciemnego, który oferuje mu pracę za granicą. Tomek nie wie, że Ciemny jest sutenerem, który handluje nieletnimi chłopcami.

Film rozpoczyna się sceną, w której Tomek spotyka się z Martą w parku. Marta jest piękną i bogatą dziewczyną, która pochodzi z dobrego domu. Tomek jest nią zauroczony, ale wie, że nie może jej dać tego, czego chce. Marta marzy o drogich ubraniach, biżuterii i wakacjach za granicą. Tomek nie ma na to pieniędzy.

Pewnego dnia Tomek idzie do sklepu, żeby kupić prezent dla Marty. W sklepie poznaje Ciemnego, który oferuje mu pracę za granicą. Tomek nie wie, że Ciemny jest sutenerem, który handluje nieletnimi chłopcami. Tomek jest zdesperowany, więc zgadza się na propozycję Ciemnego.

Tomek wyjeżdża do Niemiec. Tam poznaje innych chłopców, którzy zostali zwerbowani przez Ciemnego. Chłopcy są wykorzystywani seksualnie przez niemieckich klientów. Tomek jest przerażony tym, co się z nim dzieje. Próbuje uciec, ale Ciemny go łapie.

Tomek zaczyna się buntować. Odmawia wykonywania poleceń Ciemnego. Ciemny jest wściekły i grozi Tomkowi. Tomek jest załamany. Nie wie, co zrobić.

Pewnego dnia Tomek poznaje nauczyciela niemieckiego, Karla Webera. Weber jest dobrym człowiekiem, który chce pomóc Tomkowi. Weber pomaga Tomkowi uciec z Niemiec.

Tomek wraca do Polski. Jest załamany i zdezorientowany. Nie wie, jak sobie poradzić z tym, co się z nim stało. Tomek próbuje wrócić do normalnego życia, ale jest to trudne.

Świnki to film poruszający i wstrząsający. Film pokazuje, jak łatwo można stać się ofiarą handlu ludźmi. Film pokazuje również, jak trudne jest wyrwanie się z tego procederu.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, między innymi na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię, scenariusz i zdjęcia.

Analiza filmu

Motyw granicy

Motyw granicy jest jednym z najważniejszych w filmie. Granica jest symbolem upadku komunizmu i otwarcia Polski na Zachód. Granica jest również symbolem podziałów społecznych i ekonomicznych.

Tomek mieszka w małym miasteczku na granicy. Tomek jest biedny i pochodzi z prostej rodziny. Marta jest bogata i pochodzi z dobrej rodziny. Granica symbolizuje te podziały.

Motyw miłości

Motyw miłości jest również ważnym motywem w filmie. Tomek jest zakochany w Marcie. Miłość do Marty jest dla Tomka siłą napędową. Miłość do Marty sprawia, że Tomek jest gotów na wszystko, nawet na handel swoim ciałem.

Motyw przemocy

Motyw przemocy jest obecny w filmie w kilku wymiarach. Po pierwsze, przemoc jest obecna w postaci handlu ludźmi. Chłopcy, którzy zostają zwerbowani przez Ciemnego, są wykorzystywani seksualnie.

Po drugie, przemoc jest obecna w postaci relacji między Tomkiem a Ciemnym. Ciemny jest brutalnym sutenerem, który wykorzystuje Tomka i innych chłopców.

Po trzecie, przemoc jest obecna w postaci relacji między Tomkiem a jego rodziną. Rodzice Tomka są rozczarowani nim i nie rozumieją, dlaczego pojechał do Niemiec.

Motyw nadziei

Motyw nadziei jest obecny w filmie w postaci postaci Karla Webera. Weber jest dobrym człowiekiem, który chce pomóc Tomkowi. Weber daje Tomkowi nadzieję na lepsze jutro.

Podsumowanie

Świnki to film poruszający i wstrząs

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Robert Gliński
scenariusz Robert Gliński, Joanna Didik
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Polska, Niemcy
premiera lipca 2009 (Światowa) 20 maja 2011 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Monolith Films
studio 42film / Mega TV (koprodukcja) / Mitteldeutsche Medienförderung (MDM) /
tytuł oryg. Świnki
inne tytuły Piggies Miedzynarodowe

Świnki (2009) to polski dramat filmowy w reżyserii Roberta Glińskiego. Film opowiada o szesnastoletnim Tomku, który mieszka w małym miasteczku na polsko-niemieckim pograniczu. Chłopak zakochuje się w pięknej Marcie, która pochodzi z bogatej rodziny. Aby zdobyć jej względy, Tomek postanawia zarobić pieniądze. Wpada na pomysł, aby sprzedawać się za pieniądze niemieckim pedofilom.

Film rozpoczyna się sceną, w której Tomek poznaje Martę. Chłopak jest oczarowany jej urodą i wdziękiem. Początkowo Marta jest zimna i nieufna, ale z czasem zaczyna się w nim zakochiwać. Tomek jest szczęśliwy, ale wie, że nie może jej zapewnić tego, co ma ona. Jego rodzina jest biedna, a on sam nie ma żadnych perspektyw.

Pewnego dnia Tomek poznaje Łukasza, zwanego Ciemnym. Łukasz jest starszy od Tomka i już od pewnego czasu sprzedaje się za pieniądze niemieckim pedofilom. Tomek jest zaskoczony i przerażony, ale Ciemny przekonuje go, że to dobry sposób na zdobycie pieniędzy.

Tomek zaczyna spotykać się z Ciemnym i jego znajomymi. Chłopcy są traktowani jak towary. Są kupowani i sprzedawani, jak gdyby byli rzeczami. Tomek czuje się poniżony i upokorzony, ale nie może się wyrwać z tego kręgu.

Marta zaczyna podejrzewać, że Tomek coś ukrywa. Chłopak próbuje jej wyjaśnić, co się dzieje, ale ona nie chce go słuchać. Jest wściekła i rozczarowana.

Tomek jest coraz bardziej zagubiony i zdezorientowany. Nie wie, co zrobić. Chce odzyskać Martę, ale nie chce też dalej sprzedawać się za pieniądze.

W końcu Tomek postanawia zerwać z Ciemnym i jego znajomymi. Chłopak ucieka z domu i trafia do domu swojego nauczyciela, Karla Webera. Karl jest dobrym człowiekiem i pomaga Tomkowi odnaleźć drogę do normalnego życia.

Świnki to film poruszający i skłaniający do refleksji. Film pokazuje, jak łatwo można wpaść w pułapkę prostytucji, nawet jeśli nie ma się ku temu żadnych predyspozycji. Film pokazuje również, jak trudne jest wyrwanie się z tego kręgu.

Film został dobrze przyjęty przez krytyków. Doceniano jego wiarygodność, poruszający temat i dobre aktorstwo.

Główne role w filmie zagrali:

  • Filip Garbacz jako Tomek
  • Anna Kulej jako Marta
  • Daniel Furmaniak jako Łukasz "Ciemny"
  • Rolf Hoppe jako Karl Weber

Film otrzymał następujące nagrody:

  • Nagroda główna na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach (2009)
  • Nagroda za najlepszy scenariusz na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2009)
  • Nagroda za najlepszą główną rolę męską dla Filipa Garbacza na Festiwalu Filmowym w Gdyni (2009)

Film jest dostępny do obejrzenia w serwisie Netflix.

Aktor Postać
Tomek
Marta, dziewczyna Tomka
Łukasz "Ciemny"
Nauczyciel Karl Weber
Maria, matka Tomka
Bogdan, ojciec Tomka
Agata, siostra Tomka
Borys
Max
Pierwszy klient
Ksiądz
Arek
Antek
Baśka
Vincent
Oficer policji
Pan Andrzej, handlarz opon
Matka "Ciemnego"
Kaśka
Bramkarz
Strażnik
Właściciel straganu z krasnalami
Klient Antka
Dziewczyna
Dziewczyna
Chłopiec
Chłopiec
Kierowca Borysa
Chłopiec akrobata
Chłopiec akrobata
Właściciel straganu ze szparagami
Małolata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *