Radio (2003)

Film

Czas trwania: 1 godz. 49 min.

Opis

W kinematograficzym dziele „Radio” (2003), wyreżyserowanym przez Michaela Tollina, przenosimy się do malowniczego miasteczka na południu Karoliny. Trener drużyny futbolowej, Herold Jones (Ed Harris), knuje niekonwencjonalną więź z Jamesem Robertem Kennedym, osobą czarnoskórą z ograniczonymi zdolnościami umysłowymi. Mimo że Kennedy jest wolniejszy i nieśmiały, trener Jones dostrzega w nim potencjał. Zaprasza go na treningi, obiecując znalezienie dla niego jakiegoś zajęcia. Stopniowo buduje zaufanie „Radio” i wplata go w życie drużyny.

Opowieść ukazuje, jak nietypowa więź między białym trenerem a upośledzonym czarnoskórym jednostką zaczyna wpływać na społeczność uprzedzonego miasteczka. Herold Jones, poprzez swoje wsparcie dla „Radia”, nie tylko pomaga mu przeciwstawić się wcześniejszym uprzedzeniom, ale również przekonuje lokalną społeczność, że różnice rasowe nie powinny stanowić barier dla kształtowania silnych więzi. Film, czerpiący inspirację z rzeczywistych wydarzeń, rzuca światło na moc przyjaźni i ilustruje, jak indywidualne relacje potrafią przełamywać społeczne bariery.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michael Tollin
scenariusz Mike Rich
gatunek Dramat obyczajowy, Sportowy
produkcja USA
premiera 24 października 2003 (Światowa) 3 lutego 2005 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $53 293 628 na świecie$52 333 738 w USA$959 890 poza USA
budżet $35 000 000
na podstawie Gary Smith (artykuł) (niewymieniony w czołówce)
studio Revolution Studios / Tollin/Robbins Productions
tytuł oryg. Radio

Radio (2003) to amerykański dramat sportowy w reżyserii Michaela Tollina, oparty na artykule Gary'ego Smitha "Someone to Lean On" opublikowanym w magazynie Sports Illustrated w 1996 roku. Film opowiada historię przyjaźni między białym trenerem piłkarskim, Haroldem Jonesem, a czarnoskórym niepełnosprawnym umysłowo mężczyzną, Jamesem Robertem "Radio" Kennedym.

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku Anderson w Karolinie Południowej w latach 70. XX wieku. Harold Jones jest trenerem drużyny piłkarskiej miejscowej szkoły średniej. Jest to człowiek twardy i wymagający, ale także sprawiedliwy i empatyczny. Pewnego dnia Jones zauważa na ulicy Radio - samotnego i zagubionego czarnoskórego mężczyznę. Radio jest niepełnosprawny umysłowo i ma problemy z komunikacją. Jones zaprasza go na treningi swojej drużyny, aby znaleźć dla niego jakieś zajęcie.

Początkowo Radio jest nieśmiały i wycofany. Nie rozumie zasad gry w piłkę nożną i często przeszkadza drużynie. Jednak Jones nie rezygnuje z niego. Powoli zdobywa zaufanie Radio i zaczyna go wprowadzać w życie drużyny. Radio okazuje się być niezwykle pomocnym i oddanym członkiem zespołu. Jest zawsze gotowy do pomocy, a jego pozytywne nastawienie do życia inspiruje innych.

Przyjaźń między Jonesem i Radiem zaczyna zmieniać mieszkańców Anderson. Ludzie stają się bardziej tolerancyjni i otwarci na innych. Radio staje się symbolem nadziei i możliwości.

Film "Radio" to ciepła i wzruszająca historia o mocy przyjaźni i sile ludzkiego ducha. Jest to również opowieść o tolerancji i otwartości na innych. Film został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Otrzymał wiele nagród, w tym dwie nominacje do Złotego Globu.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Radio jest wielkim fanem muzyki soul i jazzowej. Często słucha radia i tańczy do ulubionych utworów.
  • Jones jest żonaty i ma dwóch synów. Jego żona, Linda, jest początkowo sceptycznie nastawiona do przyjaźni męża z Radiem. Jednak z czasem również zaczyna go doceniać.
  • Radio mieszka z matką, która jest niepełnosprawna fizycznie.
  • Film kończy się sceną, w której Radio otrzymuje nagrodę za swoją pracę z drużyną piłkarską. Jest to symboliczny moment, który pokazuje, jak bardzo Radio zasłużył na uznanie i szacunek.

Oto kilka synonimów i zwrotów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • Trener szkolnej drużyny futbolowej: opiekun, instruktor, mentor
  • Niepełnosprawny umysłowo mężczyzna: osoba z niepełnosprawnością intelektualną, osoba z upośledzeniem umysłowym
  • Osobiliwa para: nietypowa para, niekonwencjonalna para
  • Prowincjonalne miasteczko: małe miasteczko, niewielkie miasteczko
  • Racistowskie miasteczko: nietolerancyjne miasteczko, zamknięte miasteczko
  • Wsparcie: pomoc, pomocnictwo, życzliwość
  • Lekceważony: marginalizowany, ignorowany, pomijany
  • Sportowa ekipa: drużyna sportowa, zespół sportowy
  • Inspirowany autentycznymi wydarzeniami: oparty na prawdziwej historii, oparty na faktach

Oto przykładowy opis filmu "Radio (2003)":

Radio to wzruszająca historia o przyjaźni między białym trenerem piłkarskim, Haroldem Jonesem, a czarnoskórym niepełnosprawnym umysłowo mężczyzną, Jamesem Robertem "Radio" Kennedym. Jones, twardy i wymagający trener, postanawia przyjąć Radio do drużyny, aby znaleźć dla niego jakieś zajęcie. Początkowo Radio jest nieśmiały i wycofany, ale Jones nie rezygnuje z niego. Powoli zdobywa zaufanie Radio i zaczyna go wprowadzać w życie drużyny. Radio okazuje się być niezwykle pomocnym i oddanym członkiem zespołu. Jego pozytywne nastawienie do życia inspiruje innych.

Przyjaźń między Jonesem i Radiem zaczyna zmieniać mieszkańców Anderson. Ludzie stają się bardziej tolerancyjni i otwarci na innych. Radio staje się symbolem nadziei i możliwości.

Aktor Postać
James Robert 'Radio' Kennedy
Harold Jones
Frank Clay
Johnnie Clay
Dyrektorka Daniels
Linda Jones
Mary Helen Jones
Patricia Ann Yearwood
Ron Wilborn
Tucker
Honeycutt
Maggie Kennedy
Don
Cherleaderka
Del
Policjant Irv
Clive
Kelnerka
Recepcjonista szkoły
Młody policjant
Policjant
Danny
Melodee
Dzieciak na korytarzu
Drugi sędzia
Laird
Zawodnik Hanna
Pastor Wickland
Asystent trenera
Trener Westside High School
Gracz w football
Kierowca
Miastowy
Student
Gracz w football
Hanna Fan
Dzieciak od autografu
Gracz
Pani Frank Clay
Cheerleaderka
Uczeń
Kibic
Koleżanka Lindy
Hanna Fan
Miastowy
Kibicka
Kobieta
Strażnik
Daniel, trener szkolny
Honeycutt's Squeeze
Miastowy
Miłośnik futbolu, absolwent
Napastnik Hanna Small
Sędzia
Zawodnik przy obręczy
Nauczyciel
Licealista
Koszykarz Hannah z T.L.
Fan piłki nożnej
Piłkarz
Widz
Cheerleaderka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *