Przebudzenia / Awakenings (1990)

Film

Czas trwania: 2 godz. 1 min.

Opis

Przebudzenia (1990) to amerykański dramat obyczajowy w reżyserii Penny Marshall, oparty na książce Obudzenia Olivera Sacksa. Film opowiada historię Malcolma Sayera (Robin Williams), młodego neurologa, który rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym Bainbridge w nowojorskiej dzielnicy Bronx. Sayer jest zafascynowany grupą pacjentów cierpiących na katatonię, którzy od lat pozostają w stanie śpiączki. Podejrzewając, że choroba może być oporna na leczenie, Sayer podejmuje się eksperymentalnej terapii, podając pacjentom lek L-Dopa.

Pierwszym pacjentem, który przechodzi kurację, jest Leonard Lowe (Robert De Niro). Leonard jest ofiarą epidemii śpiączkowego zapalenia mózgu z lat dwudziestych. Przez trzydzieści lat pozostaje w stanie katatonii, nie wykazując żadnych oznak świadomości. Pod wpływem leku L-Dopa Leonard zaczyna budzić się do życia. Odzyskuje świadomość, może poruszać się i mówić.

Odzyskanie świadomości przez Leonarda ma ogromny wpływ na Sayera. Lekarze zaczynają wierzyć, że terapia L-Dopa może przywrócić do życia także innych pacjentów. Sayer podaje lek pozostałym pacjentom, którzy również zaczynają budzić się do życia.

Powrót świadomości jest jednak nie tylko cudownym wydarzeniem, ale także wyzwaniem. Pacjenci muszą nauczyć się funkcjonowania w nowej rzeczywistości, po wielu latach spędzonych w stanie śpiączki. Muszą zmierzyć się z trudnościami, takimi jak utrata bliskich, zmiany w życiu społecznym i ekonomicznym.

Przebudzenia to poruszająca opowieść o nadziei, przyjaźni i ludzkim duchu. Film pokazuje, że nawet w najtrudniejszej sytuacji zawsze jest szansa na nowy początek.

Oto niektóre z najważniejszych tematów poruszanych w filmie:

  • Moc nauki. Film pokazuje, że nauka może przynieść wyleczenie nawet w najbardziej beznadziejnych przypadkach.
  • Ważność przyjaźni. Przyjaźń między Sayerem i Leonardem pomaga im przetrwać trudne chwile.
  • Siła ludzkiego ducha. Pacjenci z filmu, pomimo wielu wyzwań, odnajdują w sobie siłę do życia.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Penny Marshall
scenariusz Steven Zaillian
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja USA
premiera 12 grudnia 1990 (Światowa) 31 grudnia 1990 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $52 096 475 w USA
budżet $29 000 000
na podstawie Oliver Sacks (książka)
studio Columbia Pictures Corporation / Parkes/Lasker productions
tytuł oryg. Awakenings

Przebudzenia (1990) to film oparty na prawdziwych wydarzeniach, opowiadający historię doktora Malcolma Sayera, który w 1969 roku rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie. Jego pacjenci to ofiary epidemii zapalenia opon mózgowych z lat 20., którzy od kilkudziesięciu lat pozostają w stanie katatonii, czyli śpiączki z zachowanym napięciem mięśniowym. Sayer, zafascynowany tą grupą pacjentów, postanawia wypróbować na nich eksperymentalny lek, L-Dopa. Lek ten, stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, wykazuje również pozytywny wpływ na pacjentów z katatonią.

Pierwszym pacjentem, który przechodzi kurację L-Dopą, jest Leonard Lowe (Robert De Niro). Leonard jest pogrążony w katatonii od 30 lat. Po podaniu leku stopniowo odzyskuje świadomość, zaczyna mówić i poruszać się. Między nim a Sayerem nawiązuje się silna więź.

Sayer poddaje L-Dopą również innych pacjentów. Wszyscy oni odzyskują świadomość i zaczynają żyć normalnym życiem. Jednakże, po pewnym czasie, objawy choroby powracają.

Przebudzenia to film poruszający i pełen nadziei. Opowiada on o sile ludzkiego ducha i możliwościach medycyny. To także historia niezwykłej przyjaźni, która narodziła się między doktorem Sayerem a Leonardem Lowe.

Oto kilka kluczowych elementów filmu:

  • Doktor Malcolm Sayer to młody, ambitny neurolog, który nie potrafi pogodzić się z losem pacjentów z katatonią. Jest przekonany, że można im pomóc.
  • Leonard Lowe to jeden z pacjentów Sayera. Jest pogrążony w katatonii od 30 lat. Po podaniu L-Dopy stopniowo odzyskuje świadomość.
  • Lek L-Dopa to eksperymentalny lek, stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Wykazano, że może również pozytywnie wpływać na pacjentów z katatonią.

Film został doceniony przez krytyków i widzów. Otrzymał trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszy film i najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Roberta De Niro.

Przebudzenia to film z 1990 roku w reżyserii Penny Marshall, oparty na książce Olivera Sacksa pt. Awakenings. Film opowiada historię doktora Malcolma Sayera, młodego neurologa, który rozpoczyna pracę w szpitalu dla chorych przewlekle. Jego podopieczni to ofiary epidemii śpiączkowego zapalenia mózgu z lat 20., którzy od kilkudziesięciu lat pozostają w stanie katatonii. [Image of Poster filmu Przebudzenia (1990)]

Sayer nie może pogodzić się z losem swoich pacjentów. Uważa, że są oni nadal żywymi ludźmi, którzy mogą odzyskać świadomość. Przekonany o tym, że może im pomóc, rozpoczyna eksperymentalną terapię z użyciem nowego leku, L-Dopa.

Lek przynosi nieoczekiwany sukces. Pierwszy pacjent, Leonard Lowe, odzyskuje świadomość i zaczyna funkcjonować w normalny sposób. Sayer podaje lek pozostałym pacjentom, a wkrótce wszyscy oni budzą się do życia.

Odzyskanie świadomości przez pacjentów jest dla nich i dla ich bliskich ogromnym przeżyciem. Po wielu latach niemocy mogą wreszcie wrócić do normalnego życia. Dla Sayera jest to również przełomowy moment. Odkrywa, że praca lekarza to nie tylko wiedza i umiejętności, ale także empatia i chęć niesienia pomocy.

Film Przebudzenia to poruszająca opowieść o nadziei, przyjaźni i sile ludzkiego ducha. Jest to również film o tym, że nawet w najtrudniejszych sytuacjach warto walczyć o życie.

Główne role w filmie zagrali:

  • Robin Williams jako dr Malcolm Sayer
  • Robert De Niro jako Leonard Lowe
  • Julie Kavner jako Eleanor Costello
  • Ruth Nelson jako pani Lowe
  • John Heard jako dr Kaufman
  • Penelope Ann Miller jako Paula

Film otrzymał trzy nominacje do Oscara, w tym za najlepszą rolę pierwszoplanową dla Roberta De Niro.

Przebudzenia / Awakenings (1990) to amerykański dramat biograficzny w reżyserii Penny Marshall, oparty na książce Olivera Sacksa o tym samym tytule. Film opowiada historię doktora Malcolma Sayera, neurologa, który w 1969 roku rozpoczął pracę w szpitalu psychiatrycznym w Bronxie. Tam spotyka Leonarda Lowe'a, jednego z wielu pacjentów, którzy w latach 50. zostali poddani eksperymentalnemu leczeniu fenylbutazonem, które spowodowało u nich śpiączkę.

Sayer jest zafascynowany przypadkami Lowe'a i innych pacjentów. Zaczynają oni z nim współpracować, aby spróbować znaleźć sposób na wyleczenie ich ze śpiączki. Wkrótce Sayer odkrywa, że lek L-dopa, który jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona, może również przywrócić świadomość pacjentom z śpiączką.

Lek okazuje się być skuteczny, a Lowe i inni pacjenci zaczynają budzić się ze śpiączki. Jednak ich powrót do świadomości jest złożony i trudny. Muszą nauczyć się ponownie funkcjonować w społeczeństwie, które zmieniło się od czasu, gdy zasnęli.

Film Przebudzenia to poruszająca historia o nadziei, przyjaźni i walce o życie. Jest to również ważna opowieść o odkryciach medycznych, które mogą zmienić życie wielu ludzi.

Występy

Oba główne role w filmie zostały zagrane przez wybitnych aktorów. Robin Williams wciela się w rolę doktora Sayera, a Robert De Niro w rolę Leonarda Lowe'a. Williams daje oszałamiający występ jako Sayer, który jest zaangażowany w swoją pracę i oddany swoim pacjentom. De Niro również daje znakomity występ jako Lowe, który jest inteligentny, ale też rozdarty.

Inni aktorzy w filmie to:

  • Julie Kavner jako Eleanor Costello, pielęgniarka, która pomaga Sayerowi
  • Ruth Nelson jako pani Lowe, matka Leonarda
  • John Heard jako doktor Kaufman, przełożony Sayera
  • Penelope Ann Miller jako Paula, asystentka Sayera
  • Alice Drummond jako Lucy, pacjentka z śpiączką
  • Judith Malina jako Rose, pacjentka z śpiączką

Reżyseria i scenariusz

Penny Marshall, która wyreżyserowała film, odniosła sukces w komedii, ale Przebudzenia to jej pierwszy poważny film. Marshall robi dobry film, który jest zarówno emocjonalny, jak i intelektualny.

Scenariusz filmu, napisany przez Stevena Zailla, jest wierną adaptacją książki Sacksa. Zail zachował większość kluczowych elementów historii, ale dodał też kilka nowych elementów, które wzbogacają film.

Nagrody i nominacje

Film Przebudzenia został nominowany do trzech Oscarów, w tym za najlepszy film, najlepszego aktora dla De Niro i najlepszy scenariusz adaptowany dla Zailla. De Niro zdobył nagrodę Złotego Globu dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym.

Ocena

Przebudzenia to poruszający i inspirujący film, który jest zarówno dobrze zagrany, jak i wyreżyserowany. Jest to ważna opowieść o nadziei, przyjaźni i walce o życie.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest oparty na prawdziwej historii pacjentów z śpiączką, którzy zostali wyleczeni za pomocą leku L-dopa.
  • Film został nakręcony w Nowym Jorku.
  • Produkcja filmu trwała osiem miesięcy.

Przebudzenia to film, który warto obejrzeć. Jest to historia, która pozostanie z Tobą na długo po obejrzeniu filmu.

Aktor Postać
Doktor Malcolm Sayer
Leonard Lowe
Eleanor Costello
Pani Lowe
Doktor Kaufman
Paula
Lucy
Rose
Bert
Frank
Miriam
Sidney
Lolly
Rolando
Frances
Magda
Joseph
Luis
Dottie
Desmond
Pielęgniarka Beth
Pielęgniarka Margaret
Anthony
Ray
Dozorca
Doktor Sullivan
Doktor Tyler
Doktor Peter Ingham
Dyrektor szpitala
Psychiatra
Neurochemik
Mężczyzna w holu
Pacjent z piątego oddziału
Sanitariusz z oddziału
Pan Kean
Kobieta z paluszkami rybnymi
Recepcjonistka w szpitalu
Pielęgniarka Sara
Pielęgniarka na stołówce
Ochroniarz George
Histeryzująca kobieta
Christina
Bibliotekarz
Przyjaciel Leonarda
Kierowca autobusu
Pacjent z piątego oddziału
Pacjent z piątego oddziału
Pacjent z piątego oddziału
Nauczycielka
Student medycyny
Pacjent z piątego oddziału
Barman
Technik EEG
Sanitariusz
Piosenkarka w klubie
Pacjent z piątego oddziału
Przyjaciel Leonarda
Pacjent z piątego oddziału
Młody Leonard
Mężczyzna uderzony piłką
Dziewczyna z sąsiedztwa
Sanitariusz
Internista na oddziale psychiatrycznym
Sanitariusz w szpitalu
Pacjent na filmie
Sekretarka w sali konferencyjnej
Matka w metrze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *