Fanny i Aleksander / Fanny och Alexander (1982)

Film

Czas trwania: 3 godz. 8 min.

Opis

W filmie „Fanny i Aleksander” (1982), w reżyserii Ingmara Bergmana, śledzimy losy rodzeństwa Ekdahlów, Fanny i Aleksandra, których spokojne dzieciństwo zostaje zrujnowane tragicznym zdarzeniem. Akcja rozpoczyna się podczas świąt Bożego Narodzenia w roku 1907, w zamożnym domu rodziny.

Matką dzieci i głową rodziny jest Helena, aktorka i właścicielka teatru, mająca trzech synów: Oskara, Carla i Gustawa Adolfa. Rodzina cieszy się szczęśliwym życiem aż do chwili, gdy Oskar, ojciec Fanny i Aleksandra, niespodziewanie umiera. To wydarzenie radykalnie zmienia życie rodzeństwa, pozostawiając matkę, Emilię, jako samotną wdowę z dwójką dzieci.

Po pewnym czasie Emilia decyduje się ponownie wyjść za mąż, tym razem za protestanckiego pastora, który okazuje się być człowiekiem surowym i nieprzystępnym. Nowy ojczym zaczyna terroryzować Fanny i Aleksandra, ograniczając ich wolność, rodząc w nich uczucie lęku i osamotnienia. Dzieci, pozbawione miłości i zrozumienia, zaczynają cierpieć pod jego despotycznym rządzeniem.

Film ukazuje dramatyczną przemianę życia rodzeństwa, które przechodzi od beztroskiego dzieciństwa do trudnej rzeczywistości, gdzie dominuje surowość i brak zrozumienia. Nowy ojczym, pastor Vergerus, staje się źródłem cierpień i ograniczeń, które sprawiają, że dzieci tracą niewinność i radość. W tej sytuacji pomocą przychodzi im Isaak Jakobi, stary przyjaciel Heleny, który stara się złagodzić ich los.

Ingmar Bergman w „Fanny i Aleksander” kreśli obraz nie tylko dramatu rodziny, ale także społeczeństwa i czasów, w jakich przyszło żyć bohaterom. Film porusza tematykę utraty niewinności, przejścia od beztroskiego dzieciństwa do trudnej dorosłości oraz konfrontacji z brutalną rzeczywistością. Znakomita gra aktorska, głęboka psychologia postaci i staranne przedstawienie epoki sprawiają, że „Fanny i Aleksander” to nie tylko opowieść o rodzinie, ale także złożony obraz społeczeństwa i ludzkiej natury.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Ingmar Bergman
scenariusz Ingmar Bergman
gatunek Dramat obyczajowy
produkcja Francja, Szwecja, RFN
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 17 grudnia 1982 (Światowa) 15 listopada 2002 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $6 783 304 w USA
dystrybucja Gutek Film
studio Cinematograph AB / Gaumont / Personafilm /
tytuł oryg. Fanny och Alexander
inne tytuły Fanny and Alexander Miedzynarodowe Fanny and Alexander Wielka Brytania Fanny and Alexander USA

Fanny i Aleksander to film Ingmara Bergmana z 1982 roku, który opowiada historię dwojga dzieci, które po śmierci ojca muszą zmagać się z nowym, surowym ojczymem. Film jest pełnym symboliki i metafor opowieścią o dorastaniu, poszukiwaniu sensu życia i mocy wyobraźni.

Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku w Uppsali, w zamożnej rodzinie Ekdahlów. Głową rodu jest Helena, aktorka teatralna i właścicielka teatru. Jej trzej synowie, Oskar, Carl i Gustaf Adolf, również pracują w teatrze. Oskar jest aktorem i dyrektorem teatru, Carl jest reżyserem, a Gustaf Adolf jest aktorem i dramaturgiem.

Fanny i Aleksander, dzieci Oskara, mają szczęśliwe dzieciństwo. Wychowują się w kochającej rodzinie i mają dostęp do wszystkiego, co najlepsze. Ich ojciec jest dla nich wzorem do naśladowania, a ich babcia, Helena, jest zawsze dla nich wsparciem.

Nagle, podczas próby teatralnej, Oskar umiera. Jego śmierć jest dla Fanny i Aleksandra ogromną tragedią. Matka dzieci, Emilie, postanawia nie pogrążać się w żałobie i ponownie wychodzi za mąż. Jej wybrankiem jest pastor Vergerus, surowy i despotyczny mężczyzna.

Vergerus wprowadza w domu nowe zasady. Ogranicza kontakty dzieci z resztą rodziny, zabrania im fantazjować i nakazuje im żyć według ścisłych zasad moralnych. Fanny i Aleksander czują się uwięzieni i nieszczęśliwi.

Pewnego dnia Aleksander poznaje w teatrze Isaaka Jakobiego, starego przyjaciela swojej babci. Isaak jest magikiem i opowiada chłopcu o magicznym świecie, który istnieje poza granicami codzienności. Aleksander zaczyna spędzać coraz więcej czasu z Isaakiem i stopniowo odkrywa, że wyobraźnia może być źródłem ucieczki i nadziei.

Fanny i Aleksander muszą znaleźć sposób, aby przetrwać w domu Vergerusa. Pomagają im w tym ich babcia, Isaak i ich własne wyobraźnia. Dzięki nim dzieci odnajdują siłę, aby stawić czoła wyzwaniom i zachować swoją niezależność.

Film Fanny i Aleksander to dzieło pełne symboliki i metafor. Bergman wykorzystuje historię dwojga dzieci, aby poruszyć ważne tematy, takie jak dojrzewanie, poszukiwanie sensu życia i rola wyobraźni.

W filmie można dostrzec wiele wątków autobiograficznych. Bergman sam stracił ojca w młodym wieku i wychowywał się w domu z surową matką. W filmie można również odnaleźć ślady zainteresowań Bergmana teatrem, magią i religią.

Fanny i Aleksander to film, który porusza i inspiruje. To historia o tym, jak nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć nadzieję i siłę do życia.

Oto niektóre z ważniejszych symboli i metafor pojawiających się w filmie:

  • Dom Vergerusa to symbol ucisku i ograniczeń.
  • Teatr to symbol sztuki, wolności i wyobraźni.
  • Magia to symbol możliwości przekraczania granic rzeczywistości.
  • Śmierć ojca to symbol utraty niewinności i wejścia w dorosłość.

Film Fanny i Aleksander to jedno z najważniejszych dzieł Ingmara Bergmana. To film, który warto obejrzeć przynajmniej raz w życiu.

Aktor Postać
Oscar Ekdahl
Prof. Carl Ekdahl
Emilie Ekdahl
Lydia Ekdahl
Alexander Ekdahl
Fanny Ekdahl
Gustav Adolf Ekdahl
Alma Ekdahl
Filip Landahl
Maj
Helena Ekdahl
Panna Vega
Ciotka Emma
Berta
Petra
Alida
Putte
Rosa
Isak Jacobi
Pułkownik
Hanna Schwartz
Henrietta Vergerus
Biskup Edvard Vergerus
Justina
Lisen
Jenny
Panna Ester
Johan Armfeldt, aktor teatralny
Siri
Statue
Komisarz policji Jespersson
Aron Retzinsky
Ismael Retzinsky
Panna Sinclair, aktorka teatralna
Świadek śmierci biskupa
Stary pastor
Dr Fürstenberg
Pastor na weselu
Blenda Vergérus
Karna, służąca biskupa
Elsa Bergius
Selma, służąca biskupa
Malla Tander, kucharka w domu biskupa
Pan Morsing, aktor teatralny
Ciotka Anna von Bohlen
Rekwizytor
Rektor Magnificus
Tomas Graal, aktor teatralny
Panna Palmgren
Suflerka
Kierownik biura
Pan Salenius, aktor teatralny
Mikael Bergman, aktror teatralny
Grete Holm, aktorka teatralna
Młody mężczyzna pomagający Isakowi ze skrzynią
Chórzysta
Chórzysta
Chórzysta
Mężczyzna w teatrze
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Członek orkiestry teatralnej
Japonka
Japonka
Japonka
Domowniczka Jacobich
Młody mężczyzna pomagający Isakowi ze skrzynią
Pauline
Mężczyzna
Tancerka w teatrze
Esmeralda

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *