Człowiek z żelaza (1981)

Film

Czas trwania: 2 godz. 27 min.

Opis

Film „Człowiek z żelaza” w reżyserii Andrzeja Wajdy to kontynuacja dramatycznych losów rodziny Birkutów. Akcja toczy się w Gdańsku w 1980 roku, gdzie stoczniowcy prowadzą zacięty strajk. Maciek Tomczyk, syn Mateusza Birkuta, jest nie tylko robotnikiem w stoczni, lecz także aktywnym członkiem komitetu strajkowego. Całą sytuację chce wykorzystać dziennikarz radiowy Winkel, który dostaje zadanie zrealizowania reportażu mającego kompromitować Tomczyka.

W gorącym punkcie historii, jakim jest gdańska stocznia w 1980 roku, rozgrywa się dalsza opowieść o losach rodziny Birkutów. Maciek Tomczyk, syn Mateusza Birkuta, staje się kluczową postacią w tym dramacie społecznym. Jako aktywny członek komitetu strajkowego stoczniowców, odgrywa istotną rolę w walkach o godność i prawa robotników. Całą intrygę pogłębia pojawienie się dziennikarza radiowego, Winkela, któremu powierzono zadanie stworzenia reportażu mającego zdyskredytować Tomczyka.

W malowniczym Gdańsku, na tle historycznego konfliktu stoczniowców z władzami, rozwija się kontynuacja sagi rodziny Birkutów. Maciek Tomczyk, syn bohatera z poprzedniej części, jest nie tylko aktywnym uczestnikiem strajku w stoczni, lecz także kluczową postacią w konflikcie. Jego działania stają się celem dziennikarza radiowego, Winkela, który otrzymuje zadanie stworzenia reportażu mającego osłabić morale i reputację lidera strajkujących.

W filmie „Człowiek z żelaza”, będącym kontynuacją historii rodziny Birkutów, akcja przenosi się do Gdańska w 1980 roku. Atmosfera napięcia wynikającego ze strajku w stoczni stanowi tło dla dramatycznych wydarzeń. Maciek Tomczyk, syn Mateusza Birkuta, włącza się aktywnie w walkę o prawa robotników. Jednak jego zaangażowanie staje się celem dziennikarza radiowego, Winkela, który dostaje zadanie stworzenia reportażu mającego zaszkodzić reputacji lidera strajku.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Aleksander Ścibor-Rylski
gatunek Dramat obyczajowy, Polityczny
produkcja Polska
premiera 24 maja 1981 (Światowa) 27 lipca 1981 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $492 035 w USA
studio Zespół Filmowy "X"
tytuł oryg. Człowiek z żelaza
inne tytuły Man of Iron Miedzynarodowe Man of Iron USA Man of Iron Wielka Brytania Andrzej Wajda's Man of Fire Australia

Człowiek z żelaza to polski dramat filmowy z 1981 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Kontynuacja Człowieka z marmuru (1976).

Akcja filmu toczy się w Gdańsku w 1980 roku, w czasie wydarzeń sierpniowych. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej.

Winkel początkowo podchodzi do zadania z rezerwą. Nie wierzy, że Tomczyk jest tak niebezpieczny, jak go przedstawiają władze. Jednak w miarę poznawania go zaczyna się zmieniać jego stosunek do sprawy.

Tomczyk jest inteligentnym i charyzmatycznym mężczyzną. Jest oddanym mężem i ojcem, a także prawdziwym patriotą. Winkel zaczyna rozumieć, że Tomczyk to nie tylko kolejny zbuntowany robotnik, ale prawdziwy bohater, który walczy o prawa swoich rodaków.

W czasie pracy nad reportażem Winkel wielokrotnie spotyka się z Tomczykiem. Wspólnie spędzają czas w stoczni, uczestniczą w spotkaniach komitetu strajkowego i rozmawiają o swoich ideałach.

Winkel zaczyna się identyfikować z Tomczykiem i jego dążeniami. Coraz bardziej nie chce zrealizować reportażu, który miałby go oczernić.

Wreszcie, w dniu podpisania porozumień sierpniowych, Winkel zrywa z zadaniem. Zamiast reportażu o Tomczyku, nadaje relację z wydarzeń na Wybrzeżu.

Człowiek z żelaza to film o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce o sprawiedliwość. Jest to także świadectwo wydarzeń sierpniowych, które stanowiły przełom w historii Polski.

Film został nagrodzony Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 1981 roku. Otrzymał również nominację do Oscara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • Film jest utrzymany w realistycznym stylu. Reżyser Andrzej Wajda starał się jak najwierniej oddać atmosferę wydarzeń sierpniowych.
  • Film jest bardzo dobrze zagrany. Jerzy Radziwiłowicz stworzył wybitną kreację Macieja Tomczyka.
  • Film jest bardzo aktualny. Tematy, które porusza, są wciąż aktualne w dzisiejszym świecie.

Oto kilka przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdania w opisie filmu:

  • Zamiast "Dziennikarz radiowy zostaje wysłany do Gdańska w celu zrobienia reportażu kompromitującego jednego z przywódców strajkującej Stoczni Gdańskiej" można napisać: "W Gdańsku w 1980 roku dziennikarz radiowy otrzymuje zadanie zrealizowania reportażu, który ma oczernić jednego z przywódców strajkujących robotników stoczniowych".
  • Zamiast "Fabuła filmu jest kontynuacją losów rodziny Birkutów. Syn Mateusza Birkuta, Maciek Tomczyk, jest robotnikiem w stoczni gdańskiej. Jest także aktywnym działaczem komitetu strajkowego" można napisać: "Film jest kontynuacją historii rodziny Birkutów. Maciek Tomczyk, syn Mateusza, jest stoczniowcem i działaczem strajkowym".
  • Zamiast "Gdańsk, rok 1980. W stoczni trwa strajk. Dziennikarz radiowy Winkel (Marian Opania) otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu kompromitującego Macieja Tomczyka (Jerzy Radziwiłowicz), działacza komitetu strajkowego" można napisać: "Rok 1980. W Gdańsku trwa strajk. Dziennikarz radiowy Winkel otrzymuje polecenie zrealizowania reportażu, który ma oczernić działacza strajkowego Macieja Tomczyka".

Oczywiście, ostateczna wersja opisu filmu zależy od autora. Warto jednak uwzględnić powyższe sugestie, aby opis był bardziej ciekawy i wyrazisty.

Aktor Postać
Maciek Tomczyk, syn Birkuta / Mateusz Birkut
Agnieszka
Winkel
Matka Hulewicz
Wiesława Hulewicz
Dzidek
Badecki
Kapitan Wirski
Grzenda
Antoniak, działacz opozycji
Aktorka recytująca wiersz Miłosza
Hanka Tomczyk, żona Birkuta
Kierowca, pracownik SB
Kierowca prezesa Radiokomitetu
Kadrowa
Student
Stoczniowiec
Kobieta przygotowywana do programu radiowego
Personalny
Sekretarka w TV
Pracownik telewizji
Doradca prezesa Radiokomitetu
Funkcjonariusz więzienny
Ksiądz odprawiający mszę w stoczni
Młody stoczniowiec
Zastępca szefa Radiokomitetu
Mundek
Kryska, przyjaciel Maćka w 1970
Agent SB na cmentarzu na pogrzebie Birkuta
Pracownik telewizji
Agent SB przeszukujący mieszkanie pani Hulewicz
Dziennikarz
Przedszkolanka z Elbląga mająca wystąpić w telewizji
Przewodniczący Rady Zakładowej w stoczni
Redaktor TV
Stoczniowiec
Kasjerka
Kobieta w studio TV
Dziennikarz
Lekarka w szpitalu psychiatrycznym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *