Shooting Dogs (2005)

Film

Czas trwania: 1 godz. 55 min.

Opis

Strzelając do psów (2005) to brytyjsko-niemiecki dramat wojenny w reżyserii Michaela Caton-Jonesa. Film opowiada o ludobójstwie w Rwandzie w 1994 roku, które pochłonęło życie ponad miliona osób. Akcja filmu rozgrywa się w Kigali, stolicy Rwandy.

Bohaterowie

Głównymi bohaterami filmu są:

  • Christopher (John Hurt), wykończony pracą katolicki ksiądz, który prowadzi szkołę w Kigali. Jest to człowiek głęboko wierzący i oddany swojej pracy.
  • Joe (Hugh Dancy), młody nauczyciel angielskiego, który przyjechał do Rwandy, aby pracować w szkole Christophera. Jest to człowiek pełen ideałów i naiwności.

Dodatkowymi bohaterami filmu są:

  • Sibomana (Louis Mahoney), nauczyciel w szkole Christophera, który jest Tutsi.
  • Rachel (Clare-Hope Ashitey), reporterka BBC, która relacjonuje wydarzenia w Rwandzie.

Fabuła

Akcja filmu rozpoczyna się w kwietniu 1994 roku. W Rwandzie wybucha ludobójstwo Tutsi. Hutu, stanowiący większość populacji, zaczynają mordować Tutsi, stanowiących mniejszość etniczną.

Christopher i Joe postanawiają pomóc Tutsi, którzy szukają schronienia w szkole. Wkrótce do szkoły przybywa coraz więcej ludzi, którzy uciekają przed prześladowaniami.

Początkowo szkołę ochraniają pokojowe siły ONZ. Jednak po kilku dniach, pod presją Hutu, siły ONZ wycofują się ze szkoły.

Christopher i Joe zostają sami z Tutsi, którzy są teraz narażeni na pewną śmierć.

Motywy

Film porusza wiele ważnych tematów, w tym:

  • Ludobójstwo. Film jest ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą nienawiść i ksenofobia.
  • Odpowiedzialność. Film stawia pytanie, czy ludzie mają obowiązek pomagać innym, nawet jeśli to oznacza ryzyko dla ich własnego życia.
  • Nadzieja. Film pokazuje, że nawet w obliczu największego zła zawsze jest nadzieja.

Wykonanie

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Michael Caton-Jones wykorzystał zdjęcia archiwalne, aby oddać atmosferę ludobójstwa w Rwandzie.

Aktorstwo w filmie jest bardzo dobre. John Hurt i Hugh Dancy stworzyli przekonujące kreacje swoich bohaterów.

Podsumowanie

Strzelając do psów to poruszający i wstrząsający film, który pozwala zrozumieć tragedię ludobójstwa w Rwandzie. Film jest również ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem, jakie niesie ze sobą nienawiść i ksenofobia.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w Kigali, stolicy Rwandy.
  • Scenariusz filmu został oparty na wspomnieniach reportera BBC, który był świadkiem ludobójstwa w Rwandzie.
  • Film został nominowany do nagrody BAFTA za najlepszy film brytyjski.

Oto kilka przykładowych synonimów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • ludobójstwo – rzeź, masakr, eksterminacja
  • odpowiedzialność – obowiązek, powinność, odpowiedzialność moralna
  • nadzieja – optymizm, wiara, oczekiwanie
Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Michael Caton-Jones
scenariusz David Wolstencroft
gatunek Dramat historyczny
produkcja Wielka Brytania, Niemcy
premiera 12 maja 2005 (Światowa) 29 grudnia 2006 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Vivarto
studio BBC Films / CrossDay Productions Ltd. / Egoli Tossell Film /
tytuł oryg. Shooting Dogs
inne tytuły Beyond the Gates USA

Strzelając do psów

W 1994 roku, w Rwandzie, trwa ludobójstwo. W wyniku trwającej 100 dni rzezi zginęło około miliona osób, głównie Tutsi. Wśród ofiar są również członkowie plemienia Hutu, którzy sprzeciwiali się zbrodniom.

W tym mrocznym czasie, w Kigali, stolicy Rwandy, dwaj mężczyźni, stary ksiądz Christopher (John Hurt) i młody nauczyciel angielskiego Joe (Hugh Dancy), stają przed trudnym wyborem. Mogą ratować się ucieczką, pozostawiając tysiące Tutsi na pewną śmierć, lub pozostać z nimi i zaryzykować własne życie.

Christopher prowadzi szkołę, w której uczy Joe. Kiedy Hutu zaczynają mordować Tutsi, grupa prześladowanych szuka schronienia w szkole. Początkowo placówkę ochraniają pokojowe siły ONZ, jednak po paru dniach biernego na razie oblężenia, dostają rozkaz, aby wycofać się ze szkoły.

Ksiądz i nauczyciel zostają sami z Tutsi. Wiedzą, że jeśli nie zrobią nic, to wszyscy zginą. Postanawiają walczyć o życie swoich podopiecznych.

Joe organizuje obronę szkoły. Wykorzystuje do tego wszystkiego, co może znaleźć, od kijów i kamieni po łopaty i piły. Christopher natomiast stara się podtrzymać morale Tutsi. Daje im nadzieję, że zostaną uratowani.

Niestety, szanse na przeżycie są coraz mniejsze. Hutu są coraz bardziej agresywni. Wkrótce dochodzi do starć z obrońcami szkoły.

W tym czasie w Rwandzie dochodzi do kolejnych zbrodni. Ludność cywilna masowo uczestniczy w masakrach. W Kigali żołnierze Hutu mordują Tutsi na ulicach miasta.

W końcu, po kilku dniach oblężenia, Hutu zdobywają szkołę. Ksiądz i nauczyciel są świadkami potwornej masakry. Tutsi są mordowani na oczach swoich bliskich.

Joe i Christopher przeżywają. Jednak trauma, którą przeżyli, na zawsze pozostanie w ich pamięci.

Motywe

Film "Strzelając do psów" porusza wiele ważnych tematów, takich jak:

  • ludobójstwo
  • moralność
  • wybory
  • odpowiedzialność
  • nadzieja

Ludobójstwo

Film jest obrazem ludobójstwa w Rwandzie w 1994 roku. Opisuje on systematyczną i brutalną rzeź, w której zginęło około miliona osób.

Film pokazuje, jak ludobójstwo może zmienić życie ludzi. Ksiądz i nauczyciel, którzy wcześniej byli zwykłymi ludźmi, zostają zmuszeni do podejmowania trudnych wyborów. Muszą zdecydować, czy ratować siebie, czy też innych.

Moralność

Film porusza również kwestię moralności. Ksiądz i nauczyciel są w sytuacji, w której muszą wybierać między dobrem a złem. Muszą zdecydować, czy walczyć o życie Tutsi, czy też ratować siebie.

Film nie daje łatwych odpowiedzi. Ksiądz i nauczyciel podejmują decyzję, która jest moralnie słuszna, ale jednocześnie jest bardzo niebezpieczna.

Wybory

Film pokazuje, jak ważne są wybory, które podejmujemy. Ksiądz i nauczyciel mają wpływ na los Tutsi. Ich decyzja może uratować lub zabić ich życie.

Film pokazuje, że każdy z nas ma wpływ na świat. Nasze wybory mogą mieć realny wpływ na życie innych ludzi.

Odpowiedzialnoś

Film porusza również kwestię odpowiedzialności. Ksiądz i nauczyciel są świadkami ludobójstwa. Mają świadomość, że to, co się dzieje, jest niemoralne. Jednak nie są w stanie powstrzymać masakry.

Film pokazuje, że każdy z nas ma odpowiedzialność za to, co się dzieje w świecie. Możemy nie być w stanie powstrzymać ludobójstwa, ale możemy przynajmniej spróbować.

Nadzieja

Film kończy się nadzieją. Ksiądz i nauczyciel przeżywają ludobójstwo. Są świadkami strasznych wydarzeń, ale nie tracą nadziei.

Film pokazuje, że nawet w najciemniejszych czasach zawsze jest nadzieja.

Aktor Postać
Christopher
Joe Connor
Kapitan Charles Delon
Sibomana
Rachel
Roland
François
Edda
Julius
Mark
Boniface
Pierre
Marie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *