Lampart / Il Gattopardo (1963)

Film

Czas trwania: 3 godz. 25 min.

Opis

Lampart (1963) – Luchino Visconti

Film Lampart w reżyserii Luchino Viscontiego to ekranizacja powieści Giuseppe Tomasi di Lampedusy o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się na Sycylii w latach 60. XIX wieku, w czasie zbliżającego się zjednoczenia Włoch. Głównym bohaterem jest książę Fabrizio Salina, głowa możnego sycylijskiego rodu.

Arystokracja na wygnaniu

Książę Fabrizio to człowiek wykształcony i oczytany, ale też konserwatywny. Nie akceptuje on zmian, jakie zachodzą w jego ojczyźnie. Uważa, że zjednoczenie Włoch oznacza koniec arystokracji i jej wpływów.

Tancredi – symbol nowych czasów

Jednakże książę Fabrizio jest realistą i wie, że nie może powstrzymać zmian. Dlatego też zgadza się na ślub swojego bratanka Tancrediego z córką zamożnego mieszczanina, Angelicą. Tancredi jest symbolem nowych czasów. Jest młody, ambitny i pragnie zdobyć władzę.

Wesele jako symbol zmian

Wesele Tancrediego i Angelici jest wydarzeniem, które symbolizuje zmierzch arystokracji i narodziny nowego porządku. Na przyjęciu weselnym spotykają się przedstawiciele różnych warstw społecznych. Jest to okazja do zawarcia nowych sojuszy i dostosowania się do nowych czasów.

Bezprawie i korupcja

Jednakże wraz z politycznymi przeobrażeniami na Sycylii toruje sobie drogę nowe bezprawie i korupcja. Książę Fabrizio jest świadkiem, jak jego ukochana ojczyzna staje się miejscem, w którym nie obowiązują już żadne zasady.

Lampart jako arcydzieło kina

Film Lampart to arcydzieło kina. Jest to dzieło bogate w treści historyczne, filozoficzne i psychologiczne. Film Viscontiego jest nie tylko pięknym obrazem epoki, ale też poruszającą refleksją nad przemianami społecznymi i moralnymi.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:

  • Akcja filmu rozgrywa się w sycylijskim mieście Palermo.
  • W filmie występują również inne ważne postacie, takie jak:
    • Ojciec Pirrone, powiernik księcia Fabrizio
    • Don Calogero Sedara, zamożny mieszczanin, ojciec Angelici
    • Francesco Paolo, młody rewolucjonista
  • Film został nakręcony w charakterystycznym stylu Viscontiego, który charakteryzuje się bogatą scenografią, kostiumami i muzyką.

Podsumowując, film Lampart to dzieło, które warto obejrzeć. Jest to film, który porusza, zachwyca i zmusza do refleksji.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Luchino Visconti
scenariusz Enrico Medioli, Luchino Visconti
gatunek Kostiumowy, Romans, Dramat historyczny
produkcja Francja, Włochy
premiera 27 marca 1963 (Światowa) 18 lutego 2011 (Polska premiera kinowa)
na podstawie Giuseppe Tomasi Di Lampedusa (powieść)
dystrybucja Vivarto
studio Société Générale de Cinématographie (S.G.C.) / Société Nouvelle Pathé Cinéma / Titanus
tytuł oryg. Il Gattopardo
inne tytuły The Leopard Miedzynarodowe The Leopard Wielka Brytania The Leopard USA

Lampart (1963) to włosko-francuski dramat historyczny w reżyserii Luchino Viscontiego, oparty na powieści Giuseppego Tomasiego di Lampedusy o tym samym tytule. Film opowiada o zmierzchu arystokracji i narodzinach nowoczesnego państwa włoskiego na przykładzie losów sycylijskiego księcia Fabrizio Salina (Burt Lancaster).

Akcja filmu rozpoczyna się w 1860 roku na Sycylii, która jest wówczas pod panowaniem Królestwa Obojga Sycylii. W tym czasie na półwyspie włoskim trwa zjednoczeniowy ruch Giuseppe Garibaldiego, który dąży do utworzenia jednego, niepodległego państwa włoskiego.

Książę Salina jest przedstawicielem starego porządku, który stopniowo ulega dezintegracji. Jest świadomy, że zjednoczenie Włoch oznacza koniec arystokracji jako dominującej siły politycznej i społecznej. Z drugiej strony, jako sycylijski patriota, popiera zjednoczenie kraju.

W pewnym momencie książę Salina musi podjąć decyzję, która będzie miała wpływ na jego przyszłość i przyszłość jego rodziny. Jego bratankiem jest Tancredi Falconeri (Alain Delon), który jest zakochany w Angelice Sedara (Claudia Cardinale), córce bogatego mieszczanina. Książę Salina wie, że małżeństwo Tancrediego z Angelicą będzie symboliczną zapowiedzią nadchodzących zmian. Ostatecznie zgadza się na ślub, ale z dużym żalem.

Ślub Tancrediego i Angelici to wydarzenie, które łączy stare i nowe warstwy społeczne. Na przyjęciu weselnym spotykają się przedstawiciele arystokracji, mieszczaństwa i nowo powstającego państwa włoskiego. Jednak ta pozorna harmonia jest tylko iluzją. Zjednoczenie Włoch prowadzi do nowych konfliktów i niepokojów społecznych.

W filmie Viscontiego wyraźnie widać kontrast między starym i nowym porządkiem. Arystokracja jest przedstawiona jako wyrafinowana, ale również konserwatywna i nieprzystosowana do nowych czasów. Mieszczaństwo to nowa, dynamiczna siła, która dąży do władzy. Film pokazuje, jak te dwa światy starają się ze sobą współistnieć, ale ostatecznie prowadzą do konfliktu.

Lampart to film o złożonych tematach, takich jak zmiany społeczne, przemijanie i władza. Jest to również film o pięknie i ulotności życia. Obrazy Sycylii, które są dziełem wybitnego operatora Giuseppe Rotunno, są zachwycające i na długo pozostają w pamięci widza.

Film Viscontiego został doceniony przez krytyków i zdobył wiele nagród, w tym Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Jest uważany za jeden z najważniejszych filmów włoskiego neorealizmu.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Zmierzch arystokracji: Akcja filmu rozgrywa się w czasie, gdy arystokracja traci swoją pozycję dominującą w społeczeństwie. Książę Salina jest świadomy, że jego świat się kończy.
  • Narodziny nowoczesnego państwa włoskiego: Film pokazuje proces zjednoczenia Włoch, który prowadzi do powstania nowoczesnego państwa.
  • Konflikt między starym i nowym porządkiem: Akcja filmu rozgrywa się w czasie, gdy stare i nowe wartości ścierają się ze sobą.
  • Piękno i ulotność życia: Obrazy Sycylii, które są dziełem wybitnego operatora Giuseppe Rotunno, są zachwycające i na długo pozostają w pamięci widza.

Lampart to film, który porusza ważne tematy i jest jednocześnie pięknym dziełem sztuki. Jest to film, który warto zobaczyć, aby zrozumieć złożoność historii Włoch i Europy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *