Krzyżacy (1960)

Film

Czas trwania: 2 godz. 46 min.

Opis

Krzyżacy (1960) to epicki film historyczny w reżyserii Aleksandra Forda, oparty na powieści Henryka Sienkiewicza o tym samym tytule. Akcja filmu rozgrywa się na początku XV wieku, w okresie nasilonych konfliktów między Rzeczpospolitą a Zakonem Krzyżackim.

Głównym bohaterem filmu jest młody rycerz Zbyszko z Bogdańca. Jest on ostatnim przedstawicielem swego rodu, a jego stryj Maćko jest jego wychowawcą i mentorem. Zbyszko jest odważny i bezkompromisowy, a jego największym pragnieniem jest pomścić śmierć matki, która została zamordowana przez Krzyżaków.

Innym ważnym bohaterem filmu jest Jurand ze Spychowa. Jest to stary rycerz, który również stracił żonę z rąk Krzyżaków. Jurand jest nienawistnikiem Zakonu i obiecał sobie, że nie spocznie, dopóki nie odbierze im wszystkiego, co im należy.

Losy Zbyszka i Juranda splatają się, kiedy młody rycerz poznaje córkę Juranda, Danuśkę. Danuśka jest piękną i inteligentną dziewczyną, a Zbyszko od razu się w niej zakochuje. Dziewczyna również odwzajemnia jego uczucia, ale ich miłość jest skazana na przeszkody.

Krzyżacy, chcąc doprowadzić do zguby Juranda, porywają Danuśkę. Zbyszko, aby ją uratować, udaje się do Malborka, gdzie spotyka się z Wielkim Mistrzem Zakonu. Mistrz zgadza się uwolnić Danuśkę, ale tylko pod warunkiem, że Zbyszko przywiedzie mu jako dowód spełnienia obietnicy pawie czuby, jakie nosił Krzyżak, który zabił matkę Danuśki.

Zbyszko wyrusza na niebezpieczną wyprawę. W końcu udaje mu się zdobyć upragnione czuby, ale w drodze powrotnej zostaje ranny. Danuśka, widząc, że Zbyszko umiera, nakrywa go nałęczką, co ratuje mu życie.

Wkrótce potem wybucha wojna między Polską a Zakonem Krzyżackim. Zbyszko i Jurand biorą udział w bitwie pod Grunwaldem, która kończy się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich.

Film „Krzyżacy” to monumentalne dzieło, które do dziś zachwyca widzów. Obraz Forda jest wierną adaptacją powieści Sienkiewicza, a jednocześnie posiada własny, unikatowy styl. Film jest bogaty w emocje, a jego bohaterowie są niezwykle wyraziści.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu, które warto podkreślić w opisie:

  • Epicki rozmach. Film „Krzyżacy” to jeden z największych polskich filmów historycznych. Obraz Forda przedstawia szeroką panoramę epoki, a jego bohaterowie są wielowymiarowymi postaciami, które uosabiają wartości i ideały epoki.
  • Motyw zemsty. Motyw zemsty jest jednym z najważniejszych w filmie. Zbyszko i Jurand są żądni zemsty na Krzyżakach za krzywdy, które im wyrządzili. Motyw ten nadaje filmowi dramatyczny i emocjonalny wymiar.
  • Wątek miłosny. Wątek miłosny między Zbyszkiem i Danuśką jest kolejnym ważnym elementem filmu. Miłość tych dwojga jest zakazana i pełna przeszkód, ale jest to miłość prawdziwa i szczera.
  • Bitwa pod Grunwaldem. Bitwa pod Grunwaldem to kulminacyjny moment filmu. Bitwa jest niezwykle widowiskowa i epicka, a jej zwycięstwo oznacza koniec dominacji Krzyżaków w regionie.

Film „Krzyżacy” to dzieło, które warto zobaczyć. Jest to film, który porusza, wzbudza emocje i pozostaje w pamięci na długo po obejrzeniu.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Aleksander Ford
scenariusz Jerzy Stefan Stawiński, Aleksander Ford
gatunek Dramat historyczny
produkcja Polska
premiera 15 lipca 1960 (Światowa i polska premiera kinowa)
na podstawie Leon Kruczkowski (dialogi) / Aleksander Ford (dialogi) ...więcej
studio Zespół Filmowy "Studio"
tytuł oryg. Krzyżacy
inne tytuły Knights of the Black Cross Miedzynarodowe Knights of the Teutonic Order Miedzynarodowe Black Cross USA Knights of the Teutonic Order Wielka Brytania Teutonic Knights USA

Krzyżacy (1960) to jeden z najwybitniejszych polskich filmów historycznych, który odniósł ogromny sukces zarówno artystyczny, jak i komercyjny. Film na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza opowiada o konflikcie polsko-krzyżackim na początku XV wieku, a także o miłości i zemście.

Akcja filmu rozpoczyna się na granicy polsko-krzyżackiej, gdzie rycerz Jurand ze Spychowa ratuje kupców polskich przed krzyżackimi najeźdźcami. W akcie zemsty krzyżacy napadają na Spychów, palą wieś i mordują żonę Juranda.

Jurand, który nienawidzi Krzyżaków, wysyła swoją córkę Danuśkę na dwór księcia mazowieckiego, aby uchronić ją przed ich zemstą. W tym czasie młody rycerz Zbyszko z Bogdańca, który wraca ze zwycięskiej wyprawy wojennej, zakochuje się w Danusi.

Zbyszko ślubuje Danusi, że przyniesie jej kilka pawich czubów, jakie nosił Krzyżak, który zabił jej matkę. Niedługo potem Zbyszko przypadkowo zabija posła krzyżackiego, co powoduje, że zostaje skazany na śmierć.

Danusia, chcąc uratować Zbyszka, nakrywa go nałęczką, dzięki czemu rycerz unika kary. Wkrótce potem Krzyżacy porywają Danusię, aby zwabić Juranda do Malborka.

Zbyszko, wraz ze swoim stryjem Maćkiem, wyrusza na ratunek Danusi. W drodze do Malborka spotykają giermka Hlawę, który zgadza się im pomóc.

W Malborku Zbyszko i Maciek udają się na zamek, aby przeprowadzić negocjacje z Wielkim Mistrzem. Negocjacje kończą się niepowodzeniem, a Zbyszko zostaje uwięziony.

W tym czasie Danusia, która jest przetrzymywana w zamku, zachoruje na tyfus. Zbyszko, który dowiaduje się o jej chorobie, ucieka z więzienia i udaje się do niej.

Zbyszko ratuje Danusię przed śmiercią, ale dziewczyna jest już bardzo słaba. Wkrótce potem Danusia umiera w ramionach Zbyszka.

Krzyżacy, którzy dowiadują się o śmierci Danusi, zostają pokonani w bitwie pod Grunwaldem.

Film Krzyżacy to monumentalne dzieło, które przedstawia barwną i pełną zwrotów akcji historię. Film jest bogaty w emocje, a jego bohaterowie są niezwykle wyraziści.

Film został zrealizowany w niezwykle realistycznych plenerach, co nadaje mu autentycznego charakteru.

Krzyżacy to film, który powinien obejrzeć każdy, kto interesuje się historią Polski. To dzieło, które na długo zapada w pamięć.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • W filmie pojawia się wiele postaci historycznych, takich jak: król Władysław Jagiełło, książę mazowiecki Janusz I Starszy, komtur Zygfryd de Löwe czy Wielki Mistrz Ulrich von Jungingen.
  • Film jest pełen widowiskowych scen batalistycznych, takich jak: bitwa pod Grunwaldem czy oblężenie Malborka.
  • Film został nakręcony w języku polskim, ale został również zlokalizowany na kilka innych języków, w tym angielski, niemiecki i francuski.

Krzyżacy to film, który ma ogromne znaczenie dla polskiej kultury. Jest to dzieło, które stanowi nieoceniony wkład w historię polskiego kina.

Aktor Postać
Jagienka Zychówna
Danusia Jurandówna
Jurand ze Spychowa, ojciec Danusi
Zygfryd de Löwe, komtur Szczytna
Maćko z Bogdańca, stryj Zbyszka
Zbyszko z Bogdańca
Władysław II Jagiełło
Bother Rotgier
Księżna Anna Danuta, żona Janusza
Książę Janusz I Mazowiecki
Fulko de Lorche
Ksiądz Stanisław
Kniaź Jamont
Chan tatarski / Herold wręczający miecze Jagielle
Brat Gotfryd
Krzyżak z siecią w Szczytnie
Rycerz litewski
Wilk, zalotnik ze Zgorzelic
Sanderus, sprzedawca relikwi i odpustów
Hrabia Wende, rycerz krzyżacki w Malborku
Konrad von Jungingen
Ulrich von Jungingen
Służka zakonna porywająca Danusię z dworu księcia
Wyszoniek, ksiądz na dworze księżnej Anny Danuty
Dziewczyna w Szczytnie przedstawiona Jurandowi jako Danusia
Ksiądz-znachor opatrujący Maćka
Powała z Taczewa
Mikołaj z Długolasu
Kuno von Lichtenstein
Kasztelan krakowski
Komtur Henryk z Człuchowa
Marszałek królewski
Zych, ojciec Jagienki
Komtur Werner von Tettingen
Zabójca krzyżacki Diedrich
Ksiądz Kaleb w Spychowie
Kapelan królewski
Skirwoiłło
Rycerz krzyżacki w Malborku
Żona Juranda
Księżna Aleksandra
Van Krist, giermek Rotgiera
Brat Lingwen
Zawisza Czarny
Cztan ze Zgorzelic
Hughens
Zyndram z Maszkowic
Rycerz
Witold, wielki książę litewski
Tolima, sługa Juranda
Graf Rozenheim
Komtur zamkowy
Nadworny błazen w Szczytnie
Hlawa, sługa Zbyszka
Łucznik krzyżacki
Knecht w Szczytnie
Kropidło
Karczmarz
Oprawca krzyżacki
Polski poseł
Sługa komtura
Rycerz
Kapitan łuczników
Umierający Żmudzin
Ciaruszek
Ksiądz z krucyfiksem przy umierającym Zygfrydzie de Löwe
Jan Žižka
Chłop z okolic Szczytna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *