Katyń (2007)

Film

Czas trwania: 1 godz. 57 min.

Opis

Film „Katyń” (2007) w reżyserii Andrzeja Wajdy przenosi nas w dramatyczne realia września 1939 roku, gdy Związek Radziecki zaatakował Polskę, a niemal bezbronni polscy żołnierze stali się jeńcami Armi Czerwonej. To nie tylko opowieść o brutalnych wydarzeniach wojennych, lecz także poruszający portret kobiet, które mimo upływu lat nie zrezygnowały z nadziei na powrót swoich bliskich.

W pierwszych scenach filmu, datowanych na 17 września 1939 roku, przedstawiona zostaje bezradność polskiej armii w obliczu dwustronnego ataku Niemiec i Związku Radzieckiego. Armia II Rzeczypospolitej niezdolna do obrony na dwóch frontach ulega klęsce, co prowadzi do pojmania licznych oficerów i dowódców przez Armię Czerwoną. Wśród uwięzionych znajduje się mężczyzna o imieniu Andrzej, którego żona Anna desperacko poszukuje w obozie dla jeńców.

Anna, w wykonaniu Maja Ostaszewska, stanowi centralną postać filmu. Jej historia ukazuje trudne wybory, z jakimi musieli zmierzyć się jeńcy wojenni. Gdy odnajduje swojego męża, Andrzej, granego przez Artura Żmijewskiego, ten odmawia ucieczki, kierując się lojalnością wobec przysięgi wojskowej. Decyzja ta zapoczątkowuje serię dramatycznych wydarzeń, gdy Andrzej zostaje wywieziony z innymi oficerami do obozu w Kozielsku, a ich rozstanie staje się ostatnim.

Film podąża za Anną przez kilka lat, pokazując jej walkę o prawdę i sprawiedliwość. Wraz z innymi kobietami, których życie również zostało nierozerwalnie związane z losami jeńców, Anna staje się symbolem siły i determinacji w obliczu tragedii. Opowieść ta osadzona jest w kontekście historycznym, gdzie Polska, zaatakowana z dwóch stron, boryka się z okrutnymi realiami wojennymi.

Wzruszający moment filmu to rozwinięcie wątku Katynia – miejsca, gdzie wiosną 1940 roku tysiące polskich oficerów zostało straconych na rozkaz Stalina. To wydarzenie odsłania kłamstwo i manipulację, gdy Sowieci oskarżają Niemców o zbrodnię, a rodziny ofiar muszą zmierzyć się nie tylko ze śmiercią swoich bliskich, ale także z zakłamaną oficjalną wersją wydarzeń.

„Katyń” to nie tylko film o tragicznych wydarzeniach z historii Polski, ale także opowieść o miłości, poświęceniu i niezłomnej sile ludzkiego ducha w obliczu przeciwności losu. Andrzej Wajda, mistrz polskiego kina, wnikliwie przedstawia te bolesne wydarzenia, odkrywając przed widzami prawdę, która przez wiele lat była skrzętnie ukrywana.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andrzej Wajda
scenariusz Andrzej Wajda, Władysław Pasikowski
gatunek Wojenny, Dramat historyczny
produkcja Polska
premiera 17 września 2007 (Światowa)
boxoffice $14 723 313 na świecie$118 095 w USA$14 605 218 poza USA
na podstawie Andrzej Mularczyk (powieść) / Joanna Olczak-Ronikier (współpraca scenariuszowa) ...więcej
dystrybucja ITI Cinema Sp. z o.o.
studio Akson Studio (produkcja) (produkcja wykonawcza) / Agencja Filmowa Telewizji Polskiej (koprodukcja) / Legion Entertainment /
tytuł oryg. Katyń
inne tytuły Katyn Kanada

Film "Katyń" Andrzeja Wajdy to poruszająca historia o zbrodni katyńskiej, która wstrząsnęła polskim narodem. Film przedstawia losy kobiet, które przez lata czekały na powrót swoich mężów, synów, braci i ojców, uwięzionych i rozstrzelanych przez NKWD.

Akcja filmu rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, kiedy Armia Czerwona wkracza do Polski. Wśród jeńców wojennych znajduje się kilkanaście tysięcy polskich oficerów. Ich rodziny z utęsknieniem czekają na ich powrót. Nigdy on jednak nie nastąpił.

W filmie poznajemy historię Anny (Maja Ostaszewska), która odnajduje swojego męża Andrzeja (Artur Żmijewski) w obozie jenieckim w Kozielsku. Andrzej jest oficerem Wojska Polskiego i postanawia pozostać wierny przysiędze wojskowej. Anna błaga go, aby uciekł, ale Andrzej odmawia.

[Image of Andrzej i Anna w obozie]

Wiosną 1940 roku Andrzej zostaje zamordowany przez NKWD. Anna dowiaduje się o tym dopiero kilka lat później. W tym czasie musi zmierzyć się z wieloma trudnościami. Musi zająć się domem i dziećmi, a także walczyć o prawdę o losie swojego męża.

Oprócz Anny, w filmie poznajemy historie innych kobiet, które straciły bliskich w wyniku zbrodni katyńskiej. Są to m.in.:

  • Róża (Danuta Stenka), generałowa, która próbuje dowiedzieć się, co stało się z jej synem, oficerem Wojska Polskiego;
  • Maria (Magdalena Cielecka), młoda kobieta, która oczekuje na powrót swojego męża, studenta medycyny;
  • Wanda (Aleksandra Konieczna), matka dwóch synów, którzy zostali zamordowani w Katyniu.

Każda z tych kobiet przeżywa piekło. Musi zmierzyć się z bólem i rozpaczą, a także z cyniczną propagandą, która przez lata zaprzeczała zbrodni katyńskiej.

Film "Katyń" to dzieło o niezwykłej sile. Jest to film, który porusza serca i umysły. To film, który przypomina nam o tragicznej historii Polski i o tym, że nigdy nie wolno zapominać o ofiarach.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser Andrzej Wajda wykorzystał autentyczne zdjęcia i dokumenty, aby jak najwierniej oddać atmosferę tamtych czasów.

Muzyka do filmu została skomponowana przez Krzysztofa Pendereckiego. Jest to muzyka przejmująca i melancholijna, która doskonale oddaje ogrom tragedii, która spotkała Polskę.

Film "Katyń" został nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami. Został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, a także otrzymał Złotą Palmę na festiwalu filmowym w Cannes.

Film "Katyń" to dzieło, które powinno zostać obejrzane przez każdego, kto interesuje się historią Polski. Jest to film, który pozostawia w sercu ślad na długo.

Aktor Postać
Porucznik Jerzy
Anna
Rotmistrz Andrzej
Generałowa Róża
Generał
Agnieszka Baszkowska
Dyrektorka gimnazjum
Porucznik Piotr Baszkowski
Żona profesora Jana
Profesor Jan
Tadeusz
Ewa, córka generałowej w latach 1943-1945
Kapitan Popow
Müller
Podporucznik
Oficer niemieckich oddziałów propagandowych
Porucznik Klin
Człowiek na moście
Stasia, gospodyni w domu generała
Major przesłuchujący Agnieszkę
Kamieniarz
Aktorka grająca Antygonę
Komisarz
Nauczyciel gimnazjum
Weronika, córka rotmistrza Andrzeja i Anny
Profesor medycyny sądowej
Ksiądz kanonik
Adiutant generała
Agitator
Oficer
Kapelan
Wanda Wasilewska
Starosta
Tłumacz niemiecki
Żołnierz niemiecki
Ksiądz spowiednik
Fryzjer w Teatrze im. Słowackiego
Oficer niemiecki
Ksiądz wikary
Elżbieta, siostra Anny
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Milicjant
Oficer NKWD
Żołnierz przesłuchujący Agnieszkę
Fotograf Władysław
Listonosz
Pani Greta, asystentka profesora medycyny sądowej
Lejtnant Kozłow
Mężczyzna na moście
Ewa, córka generałowej w roku 1939
Oficer NKWD
Oficer
Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
Żołnierz w kantynie w roku 1945
Kierowca generałowej w roku 1939
Milicjant
Mężczyzna w tłumie uchodźców na moście

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *