Braveheart – Waleczne Serce / Braveheart (1995)

Film

Czas trwania: 2 godz. 57 min.

Opis

Waleczne Serce to amerykański dramat historyczny z 1995 roku w reżyserii i z udziałem Mela Gibsona. Film opowiada o życiu Williama Wallace’a, szkockiego przywódcy powstania przeciwko rządom Anglii w XIII wieku.

Akcja filmu rozpoczyna się w roku 1280, kiedy to Szkocja jest pod panowaniem angielskim. Wallace, jako dziecko, jest świadkiem masakry szkockich mieszkańców przez angielskich żołnierzy. W wyniku tych wydarzeń rodzi się w nim nienawiść do Anglii i pragnienie wolności.

Po latach Wallace wraca do rodzinnej wioski, gdzie poznaje Murron, swoją ukochaną. Ich szczęście nie trwa jednak długo, gdyż Murron zostaje zamordowana przez angielskich żołnierzy. Wallace, zrozpaczony i wściekły, postanawia zemścić się na oprawcach.

Wallace rozpoczyna działalność konspiracyjną, rekrutując do swojej armii szkockich chłopów i rycerzy. Wkrótce wybucha powstanie przeciwko Anglii. Wallace prowadzi szkockie wojska do wielu zwycięstw, w tym do decydującej bitwy pod Stirling Bridge w 1297 roku.

Angielski król Edward I Długonogi, chcąc stłumić powstanie, wypowiada Wallace’owi wojnę. Wallace zostaje schwytany i skazany na śmierć. Przed egzekucją wypowiada słynne słowa: „Niech moja krew wzmocni braci!”

Waleczne Serce jest filmem epickim, który przedstawia historię Williama Wallace’a w sposób dramatyczny i wzruszający. Film został nagrodzony pięcioma Oscarami, w tym za najlepszy film, najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz oryginalny.

Oto bardziej szczegółowy opis filmu:

Bohaterowie

  • William Wallace to główny bohater filmu. Jest to waleczny i charyzmatyczny przywódca, który poświęca swoje życie dla wolności Szkocji.
  • Murron MacClannough to ukochana Wallace’a. Jest piękna i inteligentna kobieta, która wspiera Wallace’a w jego walce.
  • Król Edward I Długonogi to angielski władca, który podbija Szkocję. Jest okrutnym i bezwzględnym tyranem.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną masakry szkockich mieszkańców przez angielskich żołnierzy. Jednym ze świadków tych wydarzeń jest kilkunastoletni William Wallace. W wyniku tych wydarzeń rodzi się w nim nienawiść do Anglii i pragnienie wolności.

Po latach Wallace wraca do rodzinnej wioski, gdzie poznaje Murron. Ich szczęście nie trwa jednak długo, gdyż Murron zostaje zamordowana przez angielskich żołnierzy. Wallace, zrozpaczony i wściekły, postanawia zemścić się na oprawcach.

Wallace rozpoczyna działalność konspiracyjną, rekrutując do swojej armii szkockich chłopów i rycerzy. Wkrótce wybucha powstanie przeciwko Anglii. Wallace prowadzi szkockie wojska do wielu zwycięstw, w tym do decydującej bitwy pod Stirling Bridge w 1297 roku.

Angielski król Edward I Długonogi, chcąc stłumić powstanie, wypowiada Wallace’owi wojnę. Wallace zostaje schwytany i skazany na śmierć. Przed egzekucją wypowiada słynne słowa: „Niech moja krew wzmocni braci!”

Motywy

  • Wolność to główny motyw filmu. Wallace walczy o wolność Szkocji od angielskiej okupacji.
  • Miłość to drugi ważny motyw filmu. Miłość do Murron motywuje Wallace’a do walki.
  • Okrutność władzy to kolejny motyw filmu. Król Edward I Długonogi jest okrutnym tyranem, który dąży do podporządkowania sobie Szkocji.

Opinie

Waleczne Serce to film, który otrzymał wiele pozytywnych opinii od krytyków i widzów. Film został doceniony za epicką skalę, dramatyzm i wzruszającą historię.

Oto kilka pozytywnych opinii o filmie:

  • „Waleczne Serce to jeden z najlepszych filmów historycznych wszech czasów. Mel Gibson stworzył wspaniały obraz walki o wolność i miłości do ojczyzny.” – Roger Ebert, Chicago Sun-Times
  • „Waleczne Serce to film epicki, który w
Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Mel Gibson
scenariusz Randall Wallace
gatunek Dramat historyczny
produkcja USA
premiera (Wznowienie w polskich kinach) 18 maja 1995 (Światowa) 8 września 1995 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $213 216 216 na świecie$75 609 945 w USA$137 606 271 poza USA
budżet $72 000 000
dystrybucja Syrena EG /Art House
studio B.H. Finance C.V. / Icon Entertainment International / Ladd Company, The
tytuł oryg. Braveheart

Braveheart - Waleczne Serce to dramat historyczny z 1995 roku w reżyserii Mela Gibsona. Film opowiada o Williamie Wallace'ie, szkockim przywódcy powstania przeciwko rządom Anglii.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1280 roku, gdy Szkocja jest pod panowaniem Anglii. William Wallace jest młodym chłopcem, który wraz z rodziną mieszka w małej szkockiej wiosce. Pewnego dnia angielski żołnierz gwałci i zabija jego ukochaną Murron. William postanawia zemścić się i ucieka do Anglii, gdzie szkoli się w walce.

Po latach Wallace wraca do Szkocji i rozpoczyna walkę o jej niepodległość. Szybko staje się symbolem nadziei dla wszystkich Szkotów, którzy pragną odzyskać wolność. Jego armia składa się z uzbrojonych chłopów i wieśniaków, którzy walczą z angielskimi żołnierzami o swoją ziemię i tradycję.

Walka Szkotów jest zacięta i krwawa. Wallace odnosi wiele zwycięstw, ale angielskie wojska są znacznie liczniejsze i lepiej uzbrojone. W 1297 roku Wallace wygrywa bitwę pod Stirling Bridge, która staje się przełomem w wojnie o niepodległość Szkocji.

Jednak angielski król Edward I nie daje za wygraną. W 1298 roku Wallace zostaje pokonany w bitwie pod Falkirk. Został schwytany i ścięty w 1305 roku.

Braveheart to film pełen emocji i akcji. Opowiada on o walce o wolność, która zawsze jest trudna i wymagająca wielu poświęceń. Film jest również hołdem złożonym Williamowi Wallace'owi, który jest uważany za jednego z największych bohaterów narodowych Szkocji.

Oto kilka szczegółów, które warto wspomnieć w opisie filmu:

  • William Wallace był człowiekiem o niezwykłej odwadze i determinacji. Był również bardzo charyzmatycznym przywódcą, który potrafił zjednoczyć Szkotów wokół wspólnego celu.
  • Walka Szkotów przeciwko Anglikom była bardzo krwawa i brutalna. Anglicy nie oszczędzali nikogo, zarówno mężczyzn, jak i kobiet i dzieci.
  • Bitwa pod Stirling Bridge była jednym z najważniejszych zwycięstw Szkotów w wojnie o niepodległość. Dzięki temu zwycięstwu Wallace zyskał ogromną popularność i uznanie wśród Szkotów.
  • Śmierć Wallace'a była wielką tragedią dla Szkocji. Jednak jego legenda przetrwała do dziś i jest inspiracją dla kolejnych pokoleń Szkotów.

Oto kilka synonimów i zmian szyku zdania, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • "Żona Williama Wallace'a zostaje zamordowana przez angielskich żołnierzy" można zmienić na:
    • "Angielscy żołnierze zamordowali żonę Williama Wallace'a"
    • "Żona Williama Wallace'a padła ofiarą zbrodni popełnionej przez angielskich żołnierzy"
  • "Zrozpaczony Szkot mści się na oprawcach" można zmienić na:
    • "William Wallace, zrozpaczony śmiercią żony, postanowił pomścić jej śmierć"
    • "William Wallace, żądny zemsty, postanowił ukarać winnych śmierci żony"

Oczywiście, ostateczny opis filmu zależy od autora i jego indywidualnych preferencji. Warto jednak pamiętać o tym, aby tekst był czytelny i zawierał wszystkie najważniejsze informacje o filmie.

Aktor Postać
William Wallace
Księżniczka Izabela Francuska
Król Edward I Długonogi
Murron MacClannough
Robert Bruce
Hamish
Stephen
Trędowaty
Młody William Wallace
Malcolm Wallace
John Wallace
Campbell
MacClannough
Starszy namiestnik
Młody Hamish
Matka MacClannough
Argyle Wallace
Młoda Murron MacClannough
Phillip
Weteran
Morrison
Cheltham
Lochlan
Craig
Nicolette
Sędzia
Mornay
Pani Morrison
Angielski generał
Lord Bottoms
Smythe
MacGregor
Faudron
Książę Edward
Angielski dowódca
Królewski sędzia
Kapitan w Yorku
Strażnik więzienny
Stewart
Główny zabójca
Madbaker / Sygnalizujący flagą
Ksiądz
Dziewczyna bez zębów
Kapral
Opiekun trędowatego
Gubernator Yorku
Balliol
Sean
Wieśniak
Pijak
Lord Dolecroft
Farmer
Ksiądz
Młody żołnierz
Lord Talmadge
Ojciec panny młodej
Doradca króla
Pijak
Wojownik
Kobieta na ślubie
Wojownik
Angielski generał
Chłop
Królewski namiestnik
Wojownik
Doogal
Irlandzki żołnierz piechoty
Członek klanu górali
Wojownik klanu
Strażnik królewski
Członek irlandzkiej hordy
Członek klanu
Rządca królewski
Wojownik Wallace'a
Szkocki wojownik
Jeździec konny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *