Szwedzka teoria miłości / The Swedish Theory of Love (2015)
Film
Czas trwania: 1 godz. 16 min.
Opis
Szwedzka teoria miłości to film dokumentalny Eriki Gandiniego z 2015 roku, który bada konsekwencje wprowadzenia w Szwecji w latach 70. XX wieku ideologii „indywidualizmu państwowego”. Film pokazuje, jak ta ideologia wpłynęła na społeczeństwo szwedzkie, w tym na model rodziny, relacje międzyludzkie i poczucie samotności.
Film rozpoczyna się od przedstawienia idei „indywidualizmu państwowego”. Według tej ideologii, państwo powinno zapewnić obywatelom maksymalną niezależność i wolność. Oznacza to, że państwo powinno brać na siebie odpowiedzialność za zapewnienie podstawowych potrzeb, takich jak opieka zdrowotna, edukacja i opieka społeczna. Dzięki temu obywatele powinni mieć więcej czasu i możliwości na rozwijanie swoich indywidualnych zainteresowań i pasji.
W praktyce, ideologia „indywidualizmu państwowego” doprowadziła do znacznych zmian w szwedzkim społeczeństwie. W ostatnich dziesięcioleciach w Szwecji odnotowano wzrost liczby osób żyjących w pojedynkę. W 2015 roku ponad połowa Szwedów w wieku 18-64 lat była singlami. Ponadto, Szwedki są najczęstszymi klientkami duńskiego banku spermy.
Film Gandiniego przedstawia różne aspekty tego zjawiska. Rozmawia z samotnymi ludźmi, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach. Niektórzy z nich mówią, że czują się samotni i wyizolowani. Inni twierdzą, że lubią swoją niezależność i nie czują potrzeby nawiązywania trwałych relacji.
Film pokazuje także, jak ideologia „indywidualizmu państwowego” wpłynęła na relacje międzyludzkie. Niektórzy eksperci uważają, że ta ideologia doprowadziła do zaniku umiejętności budowania trwałych relacji. Ludzie są coraz bardziej skupieni na sobie i swoich własnych potrzebach. Mają mniej czasu i energii na angażowanie się w związki z innymi ludźmi.
Film Gandiniego jest niepokojącym obrazem społeczeństwa, w którym ludzie są coraz bardziej samotni i wyizolowani. Film skłania do refleksji nad tym, czy wolność i niezależność są warte ceny, jaką jest samotność.
Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:
- Film został wyprodukowany przez Erika Gandiniego i Erikę Liemann.
- Film otrzymał nagrodę Millennium Docs Against Gravity za najlepszy film dokumentalny w 2015 roku.
- Film został zaprezentowany na kilku międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym na festiwalu w Cannes.
Oto kilka słów o tym, jak można zmienić szyk zdania w opisie filmu:
- Można zamienić miejscami podmiot i orzeczenie. Na przykład: „Szwecja, 1972 rok. Politycy po licznych manifestach pod hasłem „Rodzina przyszłości” ustanawiają, że należy odejść od tradycyjnego modelu rodziny i dążyć ku nowoczesnym formom pełnej niezależności jednostek.” Można zmienić na: „Przyjęto, że należy odejść od tradycyjnego modelu rodziny i dążyć ku nowoczesnym formom pełnej niezależności jednostek. W Szwecji, w 1972 roku, politycy po licznych manifestach pod hasłem „Rodzina przyszłości” tak właśnie postanowili.”
- Można zamienić kolejność przydatków. Na przykład: „W ślad za pierwszymi zmianami następują kolejne przekształcenia w społeczeństwie dotyczące modelu rodziny, wychowania oraz więzi międzyludzkich.” Można zmienić na: „Pierwsze zmiany w społeczeństwie Szwecji dotyczyły modelu rodziny, wychowania oraz więzi międzyludzkich. W ślad za nimi następowały kolejne przekształcenia.”
- Można zamienić kolejność zdań. Na przykład: „Dziś w tym kraju, prawie połowa obywateli żyje w pojedynkę, a Szwedki są najczęstszymi klientkami duńskiego banku spermy.” Można zmienić na: „Aż połowa obywateli Szwecji żyje dziś w pojedynkę. Przyczyną tego jest m.in. to, że Szwedki są najczęstszymi klientkami duńskiego banku spermy.”
Oczywiście, to tylko kilka propozycji. Można je wykorzystać lub zmodyfikować, aby uzyskać tekst odpowiadający indywidualnym potrzebom.