Mikrokosmos / Microcosmos: Le peuple de l’herbe (1996)

Film

Czas trwania: 1 godz. 15 min.

Opis

Mikrokosmos – poetycki dokument o życiu owadów

Wstęp

Mikrokosmos to francuski film przyrodniczy z 1996 roku, w reżyserii Claude’a Nuridsany i Marie Pérennou. Film przedstawia jeden dzień z życia owadów żyjących na łące i w stawie. Obrazy zostały zarejestrowane za pomocą specjalnych obiektywów, które umożliwiły pokazanie świata owadów z ich perspektywy.

Fabuła

Film rozpoczyna się sceną, w której rój mrówek wyrusza na poszukiwanie pokarmu. Mrówki muszą być bardzo ostrożne, aby nie wpaść w zasadzkę czameleona lub innych drapieżników. W kolejnych scenach poznajemy inne owady, takie jak:

  • pszczoły, które zbierają nektar i pyłek z kwiatów,
  • pajęczaki, które budują sieci i łapią w nie ofiary,
  • skrzydlice, które polują na inne owady,
  • wodne owady, które żyją w stawie.

Film przedstawia zarówno piękne, jak i brutalne oblicze natury. Widzimy, jak owady walczą o przetrwanie, jak się rozmnażają i jak umierają.

Technika filmowa

Reżyserzy Mikrokosmosu wykorzystali innowacyjne techniki filmowe, aby pokazać świat owadów w realistyczny i fascynujący sposób. Użyli specjalnych obiektywów, które umożliwiły im uchwycenie owadów z ich perspektywy. Dzięki temu widzowie mogą poczuć się jakby sami byli małymi stworzeniami, żyjącymi na łące.

Muzyka

Muzyka w Mikrokosmosie jest równie ważna jak obrazy. Ujmująca melodia podkreśla piękno i tajemniczość świata owadów.

Podsumowanie

Mikrokosmos to film, który zachwyca i uczy. To fascynująca podróż do świata, o którym często nie wiemy nic lub prawie nic. Film jest godny polecenia wszystkim, którzy kochają przyrodę i chcą odkryć jej tajemnice.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w okolicach francuskiego miasteczka La Ciotat.
  • Do sfilmowania scen z życia owadów wykorzystano m.in. kamery z teleobiektywami o ogniskowej 1000 mm.
  • Film zdobył wiele nagród, w tym 4 Cezary.

Osobiste refleksje

Mikrokosmos to film, który bardzo mi się podobał. Jestem pod wrażeniem talentu reżyserów, którzy w tak piękny i fascynujący sposób pokazali świat owadów. Film jest również pouczający, ponieważ uczy nas, jak ważna jest przyroda i jak powinniśmy o nią dbać.

Zwłaszcza sceny z życia owadów w stawie zrobiły na mnie duże wrażenie. Byłem zafascynowany tym, jak różnorodne i piękne są te małe stworzonka. Zrozumiałem, że świat owadów jest pełen tajemnic i piękna, którego często nie dostrzegamy.

Polecam ten film wszystkim, którzy chcą poznać fascynujący świat owadów.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Claude Nuridsany, Marie Pérennou
scenariusz Claude Nuridsany, Marie Pérennou
gatunek Dokumentalny, Przyrodniczy
produkcja Francja, Szwajcaria, Włochy
premiera maja 1996 (Światowa) 2 kwietnia 1997 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $26 433 210 na świecie$1 433 210 w USA$25 000 000 poza USA
dystrybucja Best Film
studio Agencie Jules Verne (współudział) / Bac Films (koprodukcja) / Canal+ (współudział) /
tytuł oryg. Microcosmos: Le peuple de l'herbe
inne tytuły Microcosmos USA Microcosmos Kanada

Mikrokosmos - fascynująca podróż do świata owadów

Film "Mikrokosmos" to poetycki dokument, który przedstawia jeden dzień z życia owadów żyjących na łące pod lasem. Reżyserzy, Claude Nuridsany i Marie Pérennou, wykorzystali w nim najnowsze techniki filmowe, aby pokazać ten świat z perspektywy jego mieszkańców.

Film rozpoczyna się od scen ukazujących budzenie się łąki. Słońce wschodzi nad połacią traw i kwiatów, a ptaki zaczynają śpiewać. W tym samym czasie, wśród trawy, zaczynają poruszać się pierwsze owady.

Jednym z bohaterów filmu jest para modliszek. Samiec i samica przygotowują się do godów. Samiec wykonuje skomplikowane tańce, aby zaimponować samicy. Ta, w końcu, zgadza się na kopulację.

Innym bohaterem jest żuk-sprężyniec. Chodzi on po łące, szukając pożywienia. W końcu znajduje ślimaka i zaczyna go pożerać. Żuk jest bardzo szybki i sprawny, a ślimak nie ma szans na ucieczkę.

Jeszcze innym bohaterem jest pszczoła. Lata ona po kwiatach, zbierając nektar. Pszczoła jest bardzo pracowita i cały dzień spędza na zdobywaniu pożywienia.

Film ukazuje także codzienne zmagania owadów. Muszą one walczyć o przetrwanie, przed drapieżnikami i innymi zagrożeniami. Na przykład, jeden z motyli zostaje schwytany przez pająka. Motyl próbuje się wydostać, ale pająk jest silniejszy. W końcu, motyl zostaje pożarty.

"Mikrokosmos" to film, który nie tylko pokazuje piękno świata owadów, ale także uczy nas o ich życiu. Film pokazuje, że owady są złożonymi istotami, które mają swoje własne problemy i wyzwania.

Technika filmowa

Reżyserzy filmu wykorzystali w nim najnowsze techniki filmowe, aby pokazać świat owadów z ich perspektywy. Wykorzystali oni specjalne obiektywy makro, które umożliwiają uchwycenie nawet najmniejszych szczegółów. Dzięki temu, widzowie mogą zobaczyć świat owadów w zupełnie nowej perspektywie.

Film jest także bogaty w dźwięki. Reżyserzy wykorzystali w nim nagrania dźwięków wydawanych przez owady. Dzięki temu, widzowie mogą poczuć się, jakby rzeczywiście byli na łące i obserwowali owady w ich naturalnym środowisku.

Ocena

"Mikrokosmos" to film, który zachwyca zarówno pięknem zdjęć, jak i ciekawą narracją. Film jest doskonałą okazją do poznania świata owadów i zrozumienia ich życia.

Film otrzymał wiele nagród, w tym pięć Cezarów. Został także doceniony przez krytyków i widzów na całym świecie.

Recenzja

Film "Mikrokosmos" to prawdziwa uczta dla oczu i uszu. Reżyserom udało się uchwycić piękno i tajemniczość świata owadów. Film jest doskonałą propozycją dla wszystkich, którzy kochają przyrodę i chcą dowiedzieć się więcej o życiu owadów.

Film jest również doskonałym narzędziem edukacyjnym. Może być wykorzystywany w szkołach i przedszkolach do nauki o owadach.

Jeśli szukasz filmu, który zachwyci Cię pięknem przyrody i nauczy Cię czegoś nowego, to "Mikrokosmos" jest dla Ciebie idealną propozycją.

Aktor Postać
narrator (ang.)
narrator (franc.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *