Inside Job (2010)

Film

Czas trwania: 1 godz. 49 min.

Opis

Inside Job (2010) to film dokumentalny, który przedstawia przyczyny kryzysu finansowego z 2008 roku. Reżyserem filmu jest Charles Ferguson, który w 2011 roku otrzymał za niego Oscara w kategorii najlepszego dokumentu.

Film rozpoczyna się od przedstawienia sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych na początku lat 2000. Gospodarka przeżywała okres prosperity, a ceny nieruchomości rosły w zastraszającym tempie. Banki i inne instytucje finansowe zaczęły udzielać kredytów hipotecznych osobom, które nie miały zdolności kredytowej.
[Image of Kryzys finansowy z 2008 roku]

Te kredyty były następnie pakowane w tzw. papiery wartościowe i sprzedawane inwestorom. Inwestorzy byli przekonani, że te papiery wartościowe są bezpieczne, ponieważ zabezpieczone były hipotekami. Jednak w rzeczywistości wiele z tych hipotek było nieopłacalnych i wkrótce zaczęły być nieściągalne.

W 2007 roku zaczęła się globalna zapaść na rynkach finansowych. Banki zaczęły upadać, a inwestorzy zaczęli tracić pieniądze. Kryzys spowodował masowe zwolnienia i wzrost bezrobocia.

Film Inside Job przedstawia szczegółowo, jak doszło do kryzysu finansowego. Ferguson przeprowadza wywiady z kluczowymi osobami zaangażowanymi w ten kryzys, w tym z finansistami, politykami i naukowcami.

Film ujawnia, że kryzys finansowy był spowodowany przez szereg czynników, w tym:

  • Deregulację rynku finansowego, która pozwoliła bankom i innym instytucjom finansowym podejmować ryzykowne działania.
  • Zaniedbania ze strony regulatorów finansowych, którzy niewystarczająco nadzorowali działalność sektora finansowego.
  • Korupcję wśród polityków, którzy przyjmowali łapówki od sektora finansowego.

Film Inside Job to ważny dokument, który pokazuje, jak kryzys finansowy z 2008 roku był spowodowany przez systemową korupcję i nieodpowiedzialność. Film jest obowiązkowym seansem dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć przyczyny tego kryzysu i zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

Oprócz czynników wymienionych powyżej, Ferguson wskazuje również na inne przyczyny kryzysu finansowego, w tym:

  • Rozwój rynku subprime, czyli kredytów hipotecznych udzielanych osobom o niskich dochodach.
  • Użycie złożonych instrumentów finansowych, które były trudne do zrozumienia nawet dla ekspertów.
  • Wpływ mediów, które promowały spekulacje na rynkach finansowych.

Film Inside Job jest dobrze zrobionym dokumentem, który jest jednocześnie pouczający i fascynujący. Ferguson przedstawia złożony temat w sposób jasny i przystępny. Film jest bogaty w informacje i zawiera wiele ważnych informacji na temat kryzysu finansowego z 2008 roku.

Film otrzymał wiele nagród, w tym Oscara, nagrodę Emmy i nagrodę BAFTA. Został również pozytywnie oceniony przez krytyków, którzy docenili jego rzetelność i ważność przesłania.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Charles Ferguson
scenariusz Chad Beck, Adam Bolt
gatunek Dokumentalny
produkcja USA
premiera 2 lutego 2010 (Światowa) 11 marca 2011 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $7 871 522 na świecie$4 312 735 w USA$3 558 787 poza USA
budżet $2 000 000
dystrybucja United International Pictures Sp z o.o.
studio Sony Pictures Classics (przedstawia) / Representational Pictures / Screen Pass Pictures (współudział)
tytuł oryg. Inside Job

Inside Job (2010) to amerykański film dokumentalny w reżyserii Charlesa Fergusona, który przedstawia przyczyny kryzysu finansowego z 2008 roku. Film został nagrodzony Oscarem za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny w 2011 roku.

Wprowadzenie

Film rozpoczyna się od słów narratora, Matta Damona, który mówi: "W 2008 roku światowy system finansowy runął. Miliony ludzi straciły pracę, domy i oszczędności. Jak do tego doszło?"

Pierwsza część filmu

Pierwsza część filmu przedstawia tło historyczne, które doprowadziło do kryzysu. Ferguson opowiada o deregulacji rynku finansowego, która rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. Deregulacja ta pozwoliła bankom inwestować w coraz bardziej ryzykowne instrumenty finansowe.

Druga część filmu

Druga część filmu koncentruje się na tym, jak banki i inne instytucje finansowe wykorzystały deregulację do stworzenia "bąbla" na rynku nieruchomości. Banki udzielały kredytów hipotecznych osobom, które nie były w stanie ich spłacić. Te kredyty były następnie pakowane w fundusze inwestycyjne i sprzedawane inwestorom.

Trzecia część filmu

Trzecia część filmu przedstawia, jak "bąbel" na rynku nieruchomości pękł. Kiedy kredytobiorcy nie byli w stanie spłacić swoich kredytów, banki zaczęły tracić pieniądze. To doprowadziło do bankructw banków i innych instytucji finansowych.

Czwarty i piąty część filmu

Czwarty i piąty część filmu analizują konsekwencje kryzysu finansowego. Ferguson krytykuje polityków i regulatorów, którzy nie podjęli działań, aby zapobiec kryzysowi.

Konkluzja

W zakończeniu filmu Ferguson mówi: "Kryzys finansowy z 2008 roku był dziełem człowieka. Był spowodowany przez deregulację, korupcję i chciwość. Musimy zrobić wszystko, aby zapobiec powtórzeniu się takiej katastrofy."

Ocena filmu

Inside Job to dobrze zrobiony film dokumentalny, który przedstawia kompleksowe i obiektywne spojrzenie na przyczyny kryzysu finansowego z 2008 roku. Film jest dobrze udokumentowany i zawiera wywiady z ważnymi osobistościami z branży finansowej, polityki i mediów.

Ferguson przedstawia przekonujący argument, że kryzys finansowy był spowodowany przez deregulację, korupcję i chciwość. Film jest ważną lekcją dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć, jak doszło do jednej z największych katastrof finansowych w historii.

Ważne wątki filmowe

W filmie Fergusona poruszane są następujące ważne wątki:

  • Deregulacja rynku finansowego
  • Kredyty hipoteczne dla osób o niskiej zdolności kredytowej
  • Pakowanie kredytów hipotecznych w fundusze inwestycyjne
  • Pęknięcie "bąbla" na rynku nieruchomości
  • Konsekwencje kryzysu finansowego

Film rzuca światło na te wątki i pokazuje, jak przyczyniły się one do kryzysu.

Wpływ filmu

Inside Job miał znaczący wpływ na publiczną świadomość przyczyn kryzysu finansowego. Film został obejrzany przez miliony ludzi na całym świecie i przyczynił się do zwiększenia nacisku na reformy systemu finansowego.

Film został również doceniony przez krytyków. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *