Sugar Man / Searching for Sugar Man (2012)
Film
Czas trwania: 1 godz. 25 min.
Opis
Sugar Man (2012) to film dokumentalny w reżyserii Malika Bendjelloula, opowiadający o niezwykłej historii życia Sixto Rodrigueza, amerykańskiego piosenkarza, który pod koniec lat 60. XX wieku wydał dwa albumy, które nie odniosły sukcesu komercyjnego. Jednak w RPA, w okresie apartheidu, jego muzyka stała się nieoczekiwanym hitem, sprzedając się w milionach egzemplarzy. Rodriguez o tym nie wiedział, gdyż żył w biedzie i zapomnieniu w Detroit. Dopiero w latach 90. dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odnaleźć swojego idola. Ich poszukiwania doprowadziły do niesamowitej historii, która stała się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie.
Niewiarygodny sukces
Rodriguez urodził się w Detroit w 1942 roku. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, a jego idolem był Bob Dylan. W latach 60. zaczął występować w lokalnych klubach, gdzie szybko zyskał uznanie za swój talent i oryginalny styl. W 1967 roku został zauważony przez dwóch uznanych producentów muzycznych, Mike’a Theodore’a i Dennisa Coffey’ego, którzy postanowili nagrać z nim album.
Pierwszy album Rodrigueza, zatytułowany Cold Fact, ukazał się w 1970 roku. Płyta zawierała poruszające teksty o miłości, bólu i społecznej niesprawiedliwości. Recenzenci byli zachwyceni, a wielu krytyków uważało, że Rodriguez ma szansę na wielką karierę. Jednak album nie odniósł komercyjnego sukcesu. Sprzedano zaledwie kilka tysięcy egzemplarzy, a Rodriguez został zmuszony do powrotu do pracy jako murarz.
W 1971 roku Rodriguez wydał drugi album, Coming from Reality. Płyta była jeszcze mroczniejsza i bardziej osobista niż poprzednia. Tym razem również nie spotkała się z zainteresowaniem publiczności. Rodriguez postanowił zakończyć karierę muzyczną i skupić się na pracy zawodowej.
Niespodziewany sukces w RPA
Tymczasem w RPA, w okresie apartheidu, muzyka Rodrigueza zaczęła cieszyć się ogromną popularnością. W 1971 roku dwie pirackie kopie albumów Rodrigueza trafiły do kraju. Płyty szybko rozpowszechniły się wśród czarnoskórej ludności, która znalazła w nich wyraz swoich własnych doświadczeń i emocji.
Muzyka Rodrigueza stała się symbolem buntu przeciwko apartheidowi. Jego piosenki były śpiewane na protestach i demonstracjach. Rodriguez, który nie wiedział o swoim sukcesie, stał się bohaterem narodowym dla wielu mieszkańców RPA.
Odnalezienie idola
W latach 90. dwaj południowoafrykańscy fani, Stephen Segerman i Craig Strydom, postanowili odnaleźć swojego idola. Poszukiwania trwały kilka lat, ale w końcu udało im się dotrzeć do Rodrigueza, który mieszkał w biedzie w Detroit.
Rodriguez był zaskoczony, gdy dowiedział się o swoim niespodziewanym sukcesie. Po latach zapomnienia w końcu mógł spełnić swoje marzenie i rozpocząć karierę muzyczną. W 1998 roku Rodriguez wydał trzeci album, Cold Fact 2. Płyta spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyki i publiczności. Rodriguez koncertował w RPA, a także w innych krajach.
Historia o nadziei i inspiracji
Historia Sixto Rodrigueza to historia o nadziei i inspiracji. To historia o tym, jak nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć szczęście i spełnienie. To historia o potędze muzyki, która może łączyć ludzi i zmieniać świat.
Film Sugar Man to poruszająca i inspirująca opowieść, która zachwyciła widzów na całym świecie. Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
Synonimy i zmiany szyku zdania:
- „Historia muzyka Sixto Rodrigueza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi.” – „Historia człowieka o złotym sercu, któremu przepowiadano wielka kariera.”
- „Po drugiej płycie piosenkarz zapadł się pod ziemię.” – „Album okazał się fiaskiem i piosenkarz zniknął z show-biznesu.”