Sugar Man / Searching for Sugar Man (2012)

Film

Czas trwania: 1 godz. 25 min.

Opis

Sugar Man (2012) to film dokumentalny w reżyserii Malika Bendjelloula, opowiadający o niezwykłej historii życia Sixto Rodrigueza, amerykańskiego piosenkarza, który pod koniec lat 60. XX wieku wydał dwa albumy, które nie odniosły sukcesu komercyjnego. Jednak w RPA, w okresie apartheidu, jego muzyka stała się nieoczekiwanym hitem, sprzedając się w milionach egzemplarzy. Rodriguez o tym nie wiedział, gdyż żył w biedzie i zapomnieniu w Detroit. Dopiero w latach 90. dwaj południowoafrykańscy fani postanowili odnaleźć swojego idola. Ich poszukiwania doprowadziły do niesamowitej historii, która stała się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie.

Niewiarygodny sukces

Rodriguez urodził się w Detroit w 1942 roku. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, a jego idolem był Bob Dylan. W latach 60. zaczął występować w lokalnych klubach, gdzie szybko zyskał uznanie za swój talent i oryginalny styl. W 1967 roku został zauważony przez dwóch uznanych producentów muzycznych, Mike’a Theodore’a i Dennisa Coffey’ego, którzy postanowili nagrać z nim album.

Pierwszy album Rodrigueza, zatytułowany Cold Fact, ukazał się w 1970 roku. Płyta zawierała poruszające teksty o miłości, bólu i społecznej niesprawiedliwości. Recenzenci byli zachwyceni, a wielu krytyków uważało, że Rodriguez ma szansę na wielką karierę. Jednak album nie odniósł komercyjnego sukcesu. Sprzedano zaledwie kilka tysięcy egzemplarzy, a Rodriguez został zmuszony do powrotu do pracy jako murarz.

W 1971 roku Rodriguez wydał drugi album, Coming from Reality. Płyta była jeszcze mroczniejsza i bardziej osobista niż poprzednia. Tym razem również nie spotkała się z zainteresowaniem publiczności. Rodriguez postanowił zakończyć karierę muzyczną i skupić się na pracy zawodowej.

Niespodziewany sukces w RPA

Tymczasem w RPA, w okresie apartheidu, muzyka Rodrigueza zaczęła cieszyć się ogromną popularnością. W 1971 roku dwie pirackie kopie albumów Rodrigueza trafiły do kraju. Płyty szybko rozpowszechniły się wśród czarnoskórej ludności, która znalazła w nich wyraz swoich własnych doświadczeń i emocji.

Muzyka Rodrigueza stała się symbolem buntu przeciwko apartheidowi. Jego piosenki były śpiewane na protestach i demonstracjach. Rodriguez, który nie wiedział o swoim sukcesie, stał się bohaterem narodowym dla wielu mieszkańców RPA.

Odnalezienie idola

W latach 90. dwaj południowoafrykańscy fani, Stephen Segerman i Craig Strydom, postanowili odnaleźć swojego idola. Poszukiwania trwały kilka lat, ale w końcu udało im się dotrzeć do Rodrigueza, który mieszkał w biedzie w Detroit.

Rodriguez był zaskoczony, gdy dowiedział się o swoim niespodziewanym sukcesie. Po latach zapomnienia w końcu mógł spełnić swoje marzenie i rozpocząć karierę muzyczną. W 1998 roku Rodriguez wydał trzeci album, Cold Fact 2. Płyta spotkała się z pozytywnym przyjęciem krytyki i publiczności. Rodriguez koncertował w RPA, a także w innych krajach.

Historia o nadziei i inspiracji

Historia Sixto Rodrigueza to historia o nadziei i inspiracji. To historia o tym, jak nawet w najtrudniejszych chwilach można odnaleźć szczęście i spełnienie. To historia o potędze muzyki, która może łączyć ludzi i zmieniać świat.

Film Sugar Man to poruszająca i inspirująca opowieść, która zachwyciła widzów na całym świecie. Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.

Synonimy i zmiany szyku zdania:

  • „Historia muzyka Sixto Rodrigueza, któremu wróżono karierę większą niż Bobowi Dylanowi.”„Historia człowieka o złotym sercu, któremu przepowiadano wielka kariera.”
  • „Po drugiej płycie piosenkarz zapadł się pod ziemię.”„Album okazał się fiaskiem i piosenkarz zniknął z show-biznesu.”
Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Malik Bendjelloul
scenariusz Malik Bendjelloul
gatunek Biograficzny, Dokumentalny, Muzyczny
produkcja Szwecja, Wielka Brytania
premiera 19 stycznia 2012 (Światowa) 22 lutego 2013 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $9 216 552 na świecie$3 696 196 w USA$5 520 356 poza USA
dystrybucja Gutek Film
studio Canfield Pictures (współudział) / Documentary Company, The (współudział) / Hysteria Film (współudział) /
tytuł oryg. Searching for Sugar Man

Sugar Man to film dokumentalny z 2012 roku w reżyserii Malika Bendjelloula, który zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego. Opowiada on historię Sixto Rodrigueza, amerykańskiego piosenkarza i autora tekstów, który w latach 60. XX wieku miał szansę na wielką karierę, ale ostatecznie przepadł bez wieści.

Film rozpoczyna się od opowieści dwóch południowoafrykańskich fanów muzyki Rodrigueza, Stephena "Sugara" Segermana i Craiga Strydoma. Obaj mężczyźni wychowali się na płytach Rodrigueza, które w ich kraju były nieoficjalnie wydawane i cieszyły się ogromną popularnością. W 1990 roku Segerman i Strydom postanowili odnaleźć swojego idola.

Ich poszukiwania prowadzą ich do Detroit, rodzinnego miasta Rodrigueza. Tam spotykają się z ludźmi, którzy znali go w latach 60., a także z producentami muzycznymi, którzy nagrywali z nim płyty. Odkrywają, że Rodriguez był utalentowanym muzykiem i autorem tekstów, ale jego kariera nie powiodła się z powodu braku zainteresowania słuchaczy.

Segerman i Strydom dowiadują się również, że płyty Rodrigueza trafiły do Południowej Afryki w latach 70., kiedy kraj był podzielony przez apartheid. W tamtym czasie muzyka Rodrigueza, która poruszała tematy społeczne i polityczne, zyskała wśród czarnoskórej ludności ogromną popularność. Jego płyty stały się symbolem nadziei i wyzwolenia.

Ostatecznie Segermanowi i Strydomowi udaje się odnaleźć Rodrigueza. Mężczyzna mieszka w biedzie i pracuje jako robotnik budowlany. Jest zszokowany wiadomością o swojej popularności w Afryce.

Sugar Man to film o niezwykłej sile muzyki. To także opowieść o tym, jak los może sprawić, że nawet największe talenty mogą zostać zapomniane. Film jest poruszający i inspirujący.

Oto kilka dodatkowych informacji, które można zawrzeć w opisie filmu:

  • Rodriguez urodził się w Detroit w 1942 roku. Jego rodzice byli emigrantami z Meksyku.
  • W latach 60. XX wieku Rodriguez nagrał dwa albumy: Cold Fact (1968) i Coming from Reality (1970).
  • Płyty Rodrigueza zostały nagrane w wytwórni Sussex Records, która była znana z promowania muzyki soul i bluesa.
  • W 1971 roku Rodriguez odbył trasę koncertową po Europie, ale nie odniósł na niej sukcesu.
  • W 1971 roku Rodriguez wydał trzeci album, Cold Fact Revisited, ale nie został on wydany w Stanach Zjednoczonych.
  • W 1972 roku Rodriguez zerwał kontrakt z wytwórnią Sussex Records i wycofał się z życia muzycznego.
  • W 1976 roku w Południowej Afryce ukazała się nieoficjalna kompilacja utworów Rodrigueza zatytułowana The Cold Fact Story. Płyta stała się bestsellerem i przyczyniła się do popularności muzyki Rodrigueza w Afryce.
  • W 1990 roku Segerman i Strydom założyli stronę internetową poświęconą Rodriguezowi. Dzięki stronie filmowiec Malik Bendjelloul dowiedział się o Rodriguezie i postanowił nakręcić o nim film dokumentalny.
  • Film Sugar Man został wydany w 2012 roku. Film zdobył wiele nagród, w tym Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
  • Rodriguez zmarł w 2017 roku.

Opis filmu można zakończyć następującymi słowami:

Sugar Man to film, który pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu. To historia o tym, jak muzyka może łączyć ludzi, przekraczając granice rasowe i geograficzne. To także opowieść o tym, jak los może sprawić, że nawet największe talenty mogą zostać zapomniane.

Sugar Man to film dokumentalny w reżyserii Malika Bendjelloula, opowiadający historię Sixto Rodrigueza, amerykańskiego muzyka, który w latach 60. ubiegłego wieku wydał dwa albumy, które okazały się komercyjnymi porażkami. Mimo to, jego muzyka zyskała ogromną popularność w Południowej Afryce, gdzie była rozpowszechniana w formie piratów.

Film rozpoczyna się od przedstawienia historii Rodrigueza. Urodził się w Detroit w 1942 roku. Był synem imigrantów z Meksyku. Od najmłodszych lat interesował się muzyką. Grał w kilku zespołach, ale dopiero w 1967 roku, po spotkaniu z dwoma producentami muzycznymi, Danem Dimaggio i Jeromem Ferrettim, miał okazję nagrać swój pierwszy album.

Album Cold Fact został wydany w 1970 roku. Zawierał takie utwory jak Sugar Man, Cause i Crucify Your Mind. Krążek spotkał się jednak z obojętnością ze strony krytyków i publiczności. Został sprzedany w zaledwie kilku tysiącach egzemplarzy.

W 1971 roku Rodriguez wydał drugi album, Coming from Reality. Płyta nie odniosły większego sukcesu niż poprzednia. Rodriguez zrezygnował z kariery muzycznej i wrócił do pracy jako robotnik budowlany.

Kilka lat później, w 1974 roku, jego muzyka dotarła do Południowej Afryki. W kraju, który był wtedy podzielony przez apartheid, jego utwory o tematyce społecznej i politycznej szybko zyskały popularność. Płyty Rodrigueza były rozpowszechniane w formie piratów i sprzedawały się w ogromnych ilościach.

W latach 80. i 90. Rodriguez stał się w RPA prawdziwą gwiazdą. Jego koncerty przyciągały tłumy fanów. Dopiero w 1997 roku, dzięki dwójce południowoafrykańskich fanów, Stephenowi "Sugarowi" Segermanowi i Craigowi Bartholomewowi Strydomowi, prawda o Rodriguezie wyszła na jaw.

Segerman i Strydom postanowili odnaleźć Rodrigueza i zaprosić go do RPA na koncert. Po wielu poszukiwaniach udało im się dotrzeć do niego w Detroit. Rodriguez był zaskoczony i wzruszony, gdy dowiedział się o swojej popularności w RPA.

W 1998 roku Rodriguez wystąpił na festiwalu w Johannesburgu. Koncert był wielkim sukcesem. Rodriguez odzyskał wiarę w siebie i postanowił wznowić karierę muzyczną.

W 2009 roku Rodriguez wydał swój trzeci album, Searching for Sugar Man. Płyta została ciepło przyjęta przez krytyków i publiczność. Rodriguez rozpoczął trasę koncertową, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Sugar Man to film o niezwykłym życiu i karierze Sixto Rodrigueza. To historia o potędze muzyki i o tym, jak los może płatać figle. To również opowieść o nadziei i inspiracji, która dowodzi, że nigdy nie jest za późno na spełnienie marzeń.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu dokumentalnego w 2013 roku.
  • W 2015 roku Rodriguez został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame.
  • Film został sfilmowany w językach angielskim, hiszpańskim i afrikaans.

Oto kilka cytatów z filmu:

  • "Kiedy śpiewasz, ludzie czują, że znają cię." - Sixto Rodriguez
  • "Wszyscy mamy w sobie coś, co możemy dać innym. Musimy tylko znaleźć sposób, żeby to zrobić." - Stephen "Sugar" Segerman
  • "Nie ma rzeczy niemożliwych." - Sixto Rodriguez

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *