Solaris / Solyaris (1971)

Film

Czas trwania: 2 godz. 47 min.

Opis

Solaris to film science fiction w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, na podstawie powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Opowiada on historię Krisa Kelvina, psychologa, który przybywa na stację badawczą krążącą wokół planety Solaris, aby zbadać niepokojące zachowanie załogi.

Kelvin odkrywa, że załoga stacji, składająca się z trzech naukowców, jest w stanie coraz trudniejszej sytuacji psychicznej. Doktor Sartorius, naukowiec prowadzący badania nad oceanem Solaris, jest pogrążony w depresji. Doktor Gibarian, filozof, próbuje popełnić samobójstwo. A doktor Berton, inżynier, przestał mówić i całymi dniami siedzi w swoim pokoju.

Kelvin szybko orientuje się, że przyczyną problemów załogi jest sam Solaris. Planeta ta ma niezwykłą właściwość: może materializować obrazy z ludzkiej podświadomości. W przypadku załogi stacji ocean Solaris wygenerował obrazy ich zmarłych bliskich.

Dla Kelvina pojawienie się jego zmarłej żony, Hari, jest zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Z jednej strony jest to dla niego szansa, aby ponownie zobaczyć ukochaną osobę. Z drugiej strony musi zmierzyć się z jej niespodziewanym powrotem i próbować zrozumieć, co to oznacza dla niego i dla niej.

Film Tarkowskiego to nie tylko opowieść o spotkaniu człowieka z obcą cywilizacją. To także głęboka refleksja nad ludzką naturą, pamięcią, miłością i śmiercią.

W filmie Tarkowskiego Solaris uosabia siłę natury, która jest nieprzenikniona i nieobliczalna. Ocean Solaris jest żywą istotą, która ma własną świadomość i własne cele. Nie jest to jednak istota dobroczynna. Jej działania są często nieprzewidywalne i mogą być niebezpieczne dla człowieka.

Solaris to film, który pozostawia widza z wieloma pytaniami. Czy Solaris to istota przyjazna człowiekowi, czy też stanowi dla niego zagrożenie? Czy materializacja obrazów z ludzkiej podświadomości jest darem, czy też przekleństwem? Czy spotkanie z obcą cywilizacją może zmienić człowieka?

Film Tarkowskiego to dzieło trudne i wymagające. Nie jest to film, który można obejrzeć raz i szybko zapomnieć. To film, który pozostaje z widzem na długo po seansie.

Oto kilka dodatkowych myśli na temat filmu Solaris:

  • Film Tarkowskiego można interpretować na wiele sposobów. Można go odczytywać jako metaforę relacji między człowiekiem a naturą, między człowiekiem a jego przeszłością, czy też między człowiekiem a kosmosem.
  • Film jest pełen symboliki. Ocean Solaris można interpretować jako symbol nieświadomości, czy też nieskończoności kosmosu. Hari można interpretować jako symbol miłości, czy też utraconej szansy.
  • Film Tarkowskiego jest dziełem o niezwykłej poetyce. Tarkowski stworzył na ekranie niezapomniane obrazy, które zapadają w pamięć na długo.

Solaris to film, który warto zobaczyć. To film, który zapadnie w pamięć i pozostanie z widzem na długo po seansie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Andriej Tarkowski
scenariusz Andriej Tarkowski / Fridrikh Gorenshtein
gatunek Dramat / Sci-Fi
produkcja ZSRR
premiera 5 lutego 1972 (świat)
na podstawie Stanisław Lem "Solaris" (powieść)
studio Creative Unit of Writers & Cinema Workers / Kinostudiya Mosfilm / Unit Four
data produkcji 1971
tytuł oryg. Solyaris
inne tytuły Solaris Polska Solyaris (zapis łaciński) Rosja Солярис Rosja ZSRR Solaris Wielka Brytania USA

Solaris to film science fiction z 1972 roku w reżyserii Andrieja Tarkowskiego, oparty na powieści Stanisława Lema o tym samym tytule. Film opowiada historię Krisa Kelvina, psychologa wysłanego na stację kosmiczną krążącą wokół planety Solaris, aby zbadać niepokojące zjawiska, które tam się dzieją.

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości, w czasach, gdy ludzkość odkryła i skolonizowała wiele planet w kosmosie. Solaris to planeta pokryta ogromnym oceanem, który jest uważany za formę wyższej inteligencji. Na stacji kosmicznej krążącej wokół Solaris pracuje troje naukowców: Sartorius, Gibarian i Berton.

Kiedy Kelvin przybywa na stację, odkrywa, że naukowcy zachowują się dziwnie. Sartorius jest w stanie skrajnego wyobcowania, Gibarian jest pogrążony w depresji, a Berton popełnił samobójstwo. Wkrótce Kelvin odkrywa, że przyczyną niepokojących zachowań jest ocean Solaris, który potrafi materializować dowolne obrazy z ludzkiej podświadomości.

Kelvin sam doświadcza tego zjawiska, gdy na stacji pojawia się jego zmarła żona, Hari. Kobieta jest żywa i prawdziwa, ale nie ma pojęcia, że jest projekcją. Kelvin jest zdezorientowany i nie wie, co zrobić z Hari.

Film Solaris jest dziełem o złożonej i wielowątkowej wymowie. Tarkowski porusza w nim wiele ważnych tematów, takich jak:

  • Relacje między człowiekiem a technologią: Solaris to planeta, która jest jednocześnie piękna i niebezpieczna. Ocean Solaris może być potężnym narzędziem, ale może też być wykorzystany do manipulowania ludźmi.
  • Relacje między człowiekiem a wszechświatem: Solaris to planeta, która jest dla ludzi obca i niezrozumiała. Odkrycie jej tajemnic stawia ludzkość przed wyzwaniem, by zrozumieć swoje miejsce we wszechświecie.
  • Relacje między człowiekiem a samym sobą: Solaris pozwala ludziom konfrontować się z własnymi lękami, pragnieniami i winami. To trudne doświadczenie, ale może też być okazją do rozwoju i przemiany.

Film Solaris jest dziełem wybitnym, które porusza wyobraźnię i skłania do refleksji. Jest to film, który warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nakręcony w ZSRR w języku rosyjskim.
  • Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1972 roku, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz.
  • Film został nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

Solaris jest filmem, który wciąż jest aktualny i poruszający. Jest to film, który warto zobaczyć, aby lepiej zrozumieć siebie, wszechświat i miejsce człowieka w nim.

Aktor Postać
Anna, ciotka Krisa
Kris Kelvin
Hari
Doktor Sartorius
Henri Berton
Doktor Gibarian
Profesor Messenger
Przewodniczący naukowej komisji śledczej
Profesor Trajet
Shannahan, przewodniczący komisji Bertona
Syn Bertona
Doktor Snaut, cybernetyk
Gość Gibariana
Członek rady naukowej
Siostrzenica Krisa Kelvina
Matka Krisa
Ojciec Krisa
Francuski naukowiec na konferencji
Kris Kelvin
Doktor Snaut, cybernetyk
Kris Kelvin jako nastolatek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *