Jądro Ziemi / The Core (2003)
Film
Czas trwania: 2 godz. 15 min.
Opis
Jądro Ziemi to film science fiction z 2003 roku w reżyserii Jona Amiela. Film opowiada o grupie naukowców, którzy muszą udać się do wnętrza Ziemi, aby uratować planetę przed zagładą.
Fabuła
Akcja filmu rozpoczyna się, gdy jądro Ziemi przestaje się obracać. To wydarzenie prowadzi do szeregu katastrof naturalnych, w tym trzęsień ziemi, huraganów i powodzi. Naukowcy odkrywają, że jedynym sposobem na uratowanie planety jest doprowadzenie do ponownego uruchomienia jądra.
Do wykonania tej misji zostaje powołana międzynarodowa grupa naukowców, w skład której wchodzą:
- Josh Keyes (Aaron Eckhart), geofizyk, który odkrył problem
- Conrad Zimsky (Stanley Tucci), ekspert ds. geofizyki
- Serge Leveque (Tchéky Karyo), ekspert ds. broni jądrowej
- Robert Iverson (Bruce Greenwood), komandor marynarki wojennej
- Beck Childs (Hilary Swank), major marynarki wojennej
- Ed Brazzelton (Delroy Lindo), naukowiec, który wynalazł pojazd, którym załoga wyruszy w podróż do wnętrza Ziemi.
Załoga wyrusza w podróż na Rów Mariański, gdzie znajduje się wejście do wnętrza Ziemi. Pojazd, którym podróżują, jest odporny na ekstremalne temperatury i ciśnienie panujące w jądrze.
W czasie podróży załoga napotyka wiele przeszkód. Muszą walczyć z siłami natury, a także z wewnętrznymi konfliktami. Ostatecznie jednak udaje im się dotrzeć do jądra Ziemi i zdetonować ładunek nuklearny.
Wybuch ładunku nuklearnego przywraca jądro do życia. Ziemia zostaje uratowana przed zagładą.
Opinie
Film „Jądro Ziemi” spotkał się z mieszanymi opiniami krytyków. Niektórzy chwalili film za efektowne sceny akcji i wizualizacje, inni krytykowali go za nierealistyczny scenariusz i słabe dialogi.
Film okazał się jednak sukcesem komercyjnym. Zarobił ponad 70 milionów dolarów w box office.
Podsumowanie
„Jądro Ziemi” to film science fiction, który w ciekawy sposób przedstawia potencjalne zagrożenie dla naszej planety. Film jest pełen efektownych scen akcji i wizualizacji, ale cierpi na nierealistyczny scenariusz i słabe dialogi.