Czerwona planeta / Red Planet (2000)

Film

Czas trwania: 1 godz. 46 min.

Opis

Rok 2050, grupa astronautów zostaje wysłana na Marsa, by rozpocząć kolonizację planety. Podczas wyprawy statek ulega awarii, a bohaterowie zmuszeni są walczyć o przetrwanie.

Oglądaj online za darmo

Wersja językowa: Lektor PL   Jakość: 720p

reżyseria Antony Hoffman
scenariusz Jonathan Lemkin / Chuck Pfarrer
gatunek Thriller / Akcja / Sci-Fi
produkcja Australia / USA
premiera 6 listopada 2000 (świat)
boxoffice $33 463 969 na świecie$17 480 890 w USA$15 983 079 poza USA
budżet $80 000 000
na podstawie Chuck Pfarrer (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja Warner Bros.
studio Warner Bros. (przedstawia) / Canton Company, The / Mars Production Pty. Ltd. /
data produkcji 2000
tytuł oryg. Red Planet
inne tytuły Czerwona planeta Polska Mars (tytuł roboczy) USA
Ekipa amerykańskich astronautów jest w trakcie pierwszej ekspedycji na Marsa. Ziemia jest umierającą planetą i nowe kolonie na Marsie są dla ludzkości jedyną nadzieją. Wypadek sprawia, że sprzęt i ekwipunek astronautów zostaje zniszczony. Aby przeżyć, załoga musi polegać tylko i wyłącznie na sobie, a jej członkowie zostają zmuszeni do pokonania różnic własnych osobowości, pochodzenia i idei, w które wierzą.
Akcja filmu rozgrywa się w roku 2050, czyli biorąc pod uwagę perspektywę widza współczesnego, w niezbyt odległej przyszłości. Apokaliptyczne hipotezy dotyczące zagłady ludzkości, głoszone przez kilku naukowców, niesłusznie bagatelizowane przez większość mieszkańców naszej planety, powoli stają się brutalną rzeczywistością - Ziemia umiera. Nieodwracalny i coraz szybciej postępujący proces spowoduje wkrótce zniszczenie wszystkich żywych organizmów zamieszkujących trzecią planetę Układu Słonecznego. Jedynym rozwiązaniem tej dramatycznej sytuacji jest jak najszybsza "przeprowadzka" na inną, przyjazną dla człowieka planetę. Ze wszystkich obiektów znajdujących się w zasięgu możliwości technicznych i technologicznych, tylko Mars spełnia wymagane kryteria.
Ludzkość otrząsnęła się z milenijnej euforii i zrozumiała, że nadciąga katastrofa ekologiczna. Ziemi uratować już nie można, ale istnieje jeszcze szansa przeniesienia naszej cywilizacji na Marsa. Wystarczy odtworzyć tam ziemską atmosferę. Rozpoczyna się największe przedsięwzięcie w dziejach ludzkości. Flota bezzałogowych statków kosmicznych zrzuca na powierzchnię czerwonej planety miliony ton zielonych alg, które mają wyprodukować powietrze dla przesiedleńców. Wszystko przebiega zgodnie z planem. Tymczasem algi zaczynają znikać. Z Ziemi wyrusza ekspedycja naukowa, by rozwikłać tę straszną zagadkę. Tak oto dochodzi do pierwszego załogowego lotu na Marsa.
W roku 2050 Ziemia staje w obliczu katastrofy ekologicznej. Przeludnienie i zanieczyszczenie środowiska są tak wielkie, że naukowcy szukają w kosmosie nowego miejsca do życia. Szansą na ocalenie ludzkości wydaje się Mars. Za pomocą satelity założono tam hodowlę alg wytwarzających tlen. Teraz na Marsa muszą polecieć astronauci, by sprawdzić, jak powiódł się eksperyment. Wyrusza więc pierwszy załogowy lot - Mars 1. Jednak rozbłysk słońca powoduje uszkodzenie statku kosmicznego, a astronauci muszą walczyć o życie, zdani jedynie na własne siły.
Jest rok 2050. Ziemi grozi zagłada, a jedyną szansą jest skolonizowanie Marsa. Gdy pierwsza ekspedycja kończy się niepowodzeniem, na pomoc wyrusza statek ratunkowy z sześciorgiem astronautów na pokładzie. Muszą poznać prawdę o Czerwonej Planecie, a tym samym spotkać się z przeznaczeniem rodzaju ludzkiego.
Rok 2050. Ziemi grozi zagłada. Na Marsie założono hodowlę alg wytwarzających tlen. Wyrusza tam grupa astronautów, by sprawdzić, czy eksperyment się udał. Podczas lotu ich statek ulega awarii. Załoga musi walczyć o przeżycie.
Jest rok 2050. Ziemi grozi katastrofa ekologiczna. Naukowcy szukają w kosmosie innego miejsca do życia. Jedyną szansą dla ludzkości są nowe kolonie na Marsie, gdzie za pomocą satelity założono hodowlę alg wytwarzających tlen. Grupa astronautów pod dowództwem Kate Bowman wylatuje na Czerwoną Planetę, by sprawdzić, czy eksperyment się udał. Podczas lotu ich statek zostaje uszkodzony. Astronauci muszą walczyć o przeżycie, zdani jedynie na własne siły.
Aktor Postać
Val Kilmer Robby Gallagher
Carrie-Anne Moss Komandor Kate Bowman
Tom Sizemore Dr Quinn Burchenal
Benjamin Bratt Ted Santen
Simon Baker Chip Pettengill
Terence Stamp Dr Bud Chantillas
Neil Ross Kombinezon kosmiczny
Caroline Bossi Fanka
Jessica Morton Fanka
Bob Neill Kontrola z Houston

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *