Zupa nic (2021)

Film

Czas trwania: 1 godz. 34 min.

Opis

Zupa nic (2021) to ciepła i nostalgiczna opowieść o rodzinie Makowskich, która w latach 80. XX wieku próbuje ułożyć sobie życie w realiach PRL-u. Film opowiada o codzienności tej rodziny, o ich radościach i smutkach, o miłości i przyjaźni.

Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy Marta i Kasia, dwie nastoletnie siostry, otrzymują od rodziców wymarzony prezent – pomarańczowy fiat 126p. Samochód ten staje się dla dziewczynek symbolem wolności i możliwości. Dzięki niemu mogą wyjeżdżać na wycieczki, poznawać nowe miejsca i przeżywać niezapomniane przygody.

Rodzina Makowskich mieszka w niewielkim bloku na przedmieściach Warszawy. Ojciec, Tadeusz, jest inżynierem, a matka, Elżbieta, pracuje w sklepie. Ich życie nie jest łatwe. Tadeusz często jest bezrobotny, a Elżbieta zarabia niewiele. Mimo to starają się zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki.

Marta jest romantyczką i marzy o miłości. Kasia jest bardziej praktyczna i skupiona na szkole. Obie siostry są bardzo zżyte ze sobą i zawsze mogą na siebie liczyć.

W filmie pojawiają się również inne postacie, które tworzą kolorowy i sympatyczny obraz PRL-u. Są to sąsiedzi Makowskich, Grażyna i Mietek, a także babcia dziewczynek, która opowiada im niezwykłe historie.

Zupa nic to film, który wzrusza i bawi. To sentymentalna podróż do czasów, w których wszystko było inne, ale jednocześnie tak podobne. To film o miłości, rodzinie i przyjaźni.

Oto kilka konkretnych przykładów zastosowania synonimów i zmiany szyku zdań w opisie filmu:

  • „Rodzina Makowskich mimo trudów stara się ułożyć sobie życie w realiach PRL-owskiej Polski”„Rodzina Makowskich, mimo stawianych im wyzwań, dąży do szczęścia w czasach PRL-u”
  • „Film opowiada o codzienności tej rodziny, o ich radościach i smutkach, o miłości i przyjaźni”„Film ukazuje codzienne życie rodziny Makowskich, ich chwile szczęścia i smutku, a także relacje między nimi”
  • „Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy Marta i Kasia, dwie nastoletnie siostry, otrzymują od rodziców wymarzony prezent – pomarańczowy fiat 126p”„Akcja filmu rozpoczyna się od otrzymania przez dwie nastoletnie siostry, Martę i Kasię, od rodziców wymarzonego prezentu – pomarańczowego fiata 126p”

Oto kilka dodatkowych informacji, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został wyreżyserowany przez Kingę Dębską, która jest autorką również innego popularnego filmu o PRL-u – „Zabawy zabawy”.
  • W filmie występują m.in. Kinga Preis, Adam Woronowicz, Ewa Wiśniewska, Barbara Papis, Alicja Warchocka i Milena Lisiecka.
  • Film został nagrodzony m.in. na Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie otrzymał nagrodę za najlepszy film fabularny.

Podsumowując, „Zupa nic” to film, który warto obejrzeć. To ciepła i nostalgiczna opowieść, która wzrusza i bawi. To film o miłości, rodzinie i przyjaźni, który przenosi nas w czasie do czasów PRL-u.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Kinga Dębska
scenariusz Kinga Dębska
gatunek Komedia obycz.
produkcja Polska
premiera 27 sierpnia 2021 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Studio Filmowe Kalejdoskop (produkcja) / Add Sum Moving Images (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej (współfinansowanie) /
tytuł oryg. Zupa nic
inne tytuły Back Then Miedzynarodowe

Zupa nic (2021) to ciepła i zabawna, a jednocześnie słodko-gorzka opowieść o życiu rodziny Makowskich w realiach PRL-owskiej Polski. Film, będący prequelem nagrodzonego Złotymi Lwami filmu Moje córki krowy, ukazuje codzienne trudy i radości zwykłych ludzi, którzy mimo przeciwności losu starają się ułożyć sobie życie.

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Głównymi bohaterami są Marta i Kasia, dwie siostry, które wraz z rodzicami i babcią mieszkają w bloku w małej miejscowości. Rodzina Makowskich jest skromna, ale szczęśliwa. Rodzice, Elżbieta i Tadeusz, ciężko pracują, aby zapewnić dzieciom godne życie. Babcia, która opowiada dziewczynkom opowieść o powstaniu warszawskim, jest dla nich źródłem miłości i wsparcia.

Marta i Kasia są zupełnie różne. Marta jest romantyczką, która marzy o miłości i wielkiej przygodzie. Kasia jest bardziej praktyczna i rozsądna. Dziewczynki razem przeżywają radości i smutki dzieciństwa. Bawią się w piaskownicy, chodzą na wycieczki i pomagają rodzicom w domu.

Pewnego dnia pod blokiem Makowskich pojawia się pomarańczowy fiat 126p. Samochód jest marzeniem wszystkich dzieci w okolicy. Marta i Kasia są wniebowzięte. W końcu będą mogły wyjechać na wakacje do rodziny wczasowiskowej nad Balatonem.

Podróż do Balatonu jest dla sióstr niezapomnianym przeżyciem. Dziewczynki po raz pierwszy widzą morze, pływają w jeziorze i poznają nowych ludzi. Marta przeżywa też pierwszą miłość.

Po powrocie z wakacji życie Makowskich wraca do normy. Rodzina nadal boryka się z problemami codzienności, ale zawsze może liczyć na siebie nawzajem.

Zupa nic to film, który porusza serca i bawi. To historia o tym, jak mimo trudności można znaleźć szczęście i spełnienie. Film jest pełen ciepła i miłości, ale nie unika też trudnych tematów, takich jak bieda, brak perspektyw i cenzura.

Ważniejsze wątki filmu:

  • Miłość i rodzina - film pokazuje, jak ważna jest miłość i wsparcie rodziny w trudnych chwilach. Siostry Makowskie są dla siebie oparciem, a rodzice kochają je bezgranicznie.
  • Dzieciństwo - film ukazuje beztroskie dzieciństwo w czasach PRL-u. Dzieci bawią się na podwórku, chodzą do szkoły i przeżywają pierwsze miłości.
  • PRL-owska rzeczywistość - film pokazuje realia życia w PRL-u. Rodzina Makowskich boryka się z problemami codzienności, takimi jak brak towarów w sklepach, kolejki i cenzura.

Ocena filmu:

Zupa nic to bardzo udany film, który z pewnością przypadnie do gustu szerokiej publiczności. Jest to ciepła i zabawna opowieść o rodzinie, która mimo przeciwności losu stara się ułożyć sobie życie. Film jest dobrze zrealizowany, z doskonałą grą aktorską i ładnymi zdjęciami. Polecam go wszystkim, którzy lubią polskie filmy o tematyce obyczajowej.

Aktor Postać
Elżbieta Makowska
Tadeusz Makowski
Babcia Marty i Kasi
Marta Makowska
Kasia Makowska
Sąsiadka Grażyna
Sąsiad Mietek
Lucyna
Zenek
Nauczyciel W-Fu
Lektor serialu
Pilot
Celnik
Celniczka
Pracownica lotniska
Pasażerka samolotu
Kelner
Artek
Koleżanka
Koleżanka
"Peti"
Urzędnik graniczny
Chudy pan
Gruba pani
Kobieta
Węgier
Mężczyzna w kufajce
Jake / Aktor
Jessica / Aktorka
Sprzedająca na bazarze
Pan od saturatora
Komentator sportowy
Kelnerka Halina
Kadrowa
Ekspedientka w sklepie meblowym
Maciek
Celniczka
Ordynator
Krysia
Zbyszek
Handlarka Leokadia
Stewardesa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *