Matki równoległe / Madres paralelas (2021)

Film

Czas trwania: 2 godz.

Opis

Matki równoległe to hiszpański dramat filmowy z 2021 roku w reżyserii Pedra Almodóvara. Film opowiada historię dwóch kobiet, które zostają matkami w tym samym dniu. Janis (Penélope Cruz) jest dojrzałą kobietą, która zdecydowała się na samotne macierzyństwo. Ana (Milena Smit) jest młodą nastolatką, która zaszła w ciążę w wyniku gwałtu.

Janis jest malarką, która pewnego dnia dowiaduje się, że jest w ciąży. Jest to dla niej ogromna radość, ponieważ od dawna marzyła o dziecku. Janis jest kobietą niezależną i zdecydowaną, dlatego nie obawia się samotnego macierzyństwa.

Ana jest natomiast młodą, nieśmiałą dziewczyną. Jest w trudnej sytuacji życiowej, ponieważ została zgwałcona przez swojego ojczyma. Ana nie chce mieć dziecka, ale wie, że nie może go usunąć.

Dwie kobiety poznają się na oddziale położniczym. Od razu czują do siebie sympatię. Janis jest wsparciem dla Ani, która jest przerażona tym, co ją czeka.

Wkrótce po porodzie okazuje się, że doszło do pomyłki. Dzieci Janis i Ani zostały podmienione. Obie kobiety są w szoku. Janis nie chce oddać swojego dziecka, natomiast Ana nie chce zatrzymać dziecka Janis.

Obie kobiety muszą podjąć trudne decyzje. Janis musi zdecydować, czy chce wychować dziecko, które nie jest jej biologicznym dzieckiem. Ana musi zdecydować, czy chce oddać dziecko Janis, mimo że jest ono jej synem.

Decyzje obu kobiet nie są łatwe. Janis staje przed dylematem moralnym. Czy jest w stanie kochać dziecko, które nie jest jej biologicznym dzieckiem? Ana musi poradzić sobie z traumą gwałtu. Czy jest w stanie zaakceptować syna, którego zaszła w wyniku gwałtu?

Film „Matki równoległe” to poruszająca historia o macierzyństwie, miłości i traumach. To film o tym, jak każda kobieta ma prawo do szczęścia, niezależnie od okoliczności.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film został nagrodzony Pucharem Volpiego dla najlepszej aktorki na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.
  • Penélope Cruz została również nagrodzona za swoją rolę w filmie Złotym Globem dla najlepszej aktorki w filmie dramatycznym.
  • Film został nominowany do Oscara w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Film „Matki równoległe” to poruszający i inspirujący obraz o sile kobiecej solidarności. To film, który warto zobaczyć.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Pedro Almodóvar
scenariusz Pedro Almodóvar
gatunek Dramat
produkcja Hiszpania, Francja
premiera 1 września 2021 (Światowa) 18 lutego 2022 (Polska premiera kinowa)
boxoffice $23 089 136 na świecie$2 297 501 w USA$20 791 635 poza USA
dystrybucja Gutek Film
studio El Deseo / Radio Televisión Española (RTVE) / Sony Pictures Entertainment (SPE)
tytuł oryg. Madres paralelas
inne tytuły Parallel Mothers Miedzynarodowe

Matki równoległe to hiszpańsko-francuski dramat filmowy z 2021 roku w reżyserii Pedra Almodóvara. Film opowiada o dwóch kobietach, które rodzą dzieci w tym samym dniu. Janis (Penélope Cruz) jest dojrzałą kobietą, która zachodzi w ciążę w wyniku gwałtu. Ana (Milena Smit) jest młodą nastolatką, która nie jest gotowa na macierzyństwo.

Film rozpoczyna się od spotkania Janis i Ani na oddziale położniczym. Obie kobiety są samotne i nie mają partnerów. Janis jest podekscytowana przyjściem na świat dziecka, ale jednocześnie jest świadoma trudności, jakie czekają ją jako samotną matkę. Ana jest przerażona i niepewna, czy jest w stanie poradzić sobie z macierzyństwem.

Wkrótce po porodzie okazuje się, że dzieci Janis i Ani zostały pomyłkowo podmienione. Janis dowiaduje się, że jej córka, Cecilia, została oddana Annie, a córka Ani, Paula, została jej podarowana.

Janis jest zdruzgotana tą wiadomością. Nie chce oddać córki i postanawia walczyć o nią. Ana, z kolei, jest zdezorientowana i nie wie, co zrobić.

W międzyczasie Janis rozpoczyna pracę nad książką o swojej babci, która była ofiarą wojny domowej w Hiszpanii. Jej badania prowadzą ją do odkrycia prawdy o jej własnej rodzinie.

Opowieść o Janis i Ani to historia o macierzyństwie, miłości i stracie. To także opowieść o kobiecej solidarności i odwadze.

Bohaterowie

  • Janis: Dojrzała kobieta, która zachodzi w ciążę w wyniku gwałtu. Jest silna i niezależna, ale jednocześnie jest wrażliwa i ma duszę artystki.
  • Ana: Młoda nastolatka, która nie jest gotowa na macierzyństwo. Jest zagubiona i niepewna siebie, ale jednocześnie jest pełna miłości i nadziei.

Motywy

  • Macierzyństwo: Film porusza temat macierzyństwa w różnych jego aspektach. Janis i Ana doświadczają macierzyństwa w zupełnie inny sposób. Janis jest gotowa na macierzyństwo, ale musi zmierzyć się z trudnymi okolicznościami, w jakich je zastaje. Ana nie jest gotowa na macierzyństwo, ale mimo to kocha swoją córkę.
  • Miłość: Film opowiada o różnych rodzajach miłości. Janis i Ana łączą się więzią matczyną, ale także rozwijają się między nimi uczucia przyjaźni. Janis odnajduje miłość u swojego dziadka, który był jej bliskim przyjacielem.
  • Strata: Film porusza temat straty. Janis traci swoją babcię, która była dla niej bardzo ważną osobą. Ana traci córkę, którą musiała oddać Janis.

Styl

Film utrzymany jest w typowym dla Almodóvara stylu. Jest kolorowy, pełen emocji i humoru. Reżyser bawi się konwencją i tworzy film, który jest jednocześnie wzruszający i zabawny.

Ocena

Matki równoległe to film, który porusza ważne tematy w sposób szczery i poruszający. To także film, który jest pięknie zrealizowany i pełen świetnych kreacji aktorskich. Penélope Cruz w roli Janis daje jedną z najlepszych swoich kreacji. Jej gra jest pełna emocji i autentyczności. Milena Smit również wypada bardzo dobrze w roli Ani. Jej postać jest pełna niepewności i zagubienia, ale jednocześnie jest to postać pełna miłości i ciepła.

Film otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków. Został doceniony za poruszanie ważnych tematów, piękną realizację i świetne kreacje aktorskie. Matki równoległe to film, który warto zobaczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *