Maria Skłodowska-Curie (2016)

Film

Czas trwania: 1 godz. 40 min.

Opis

Maria Skłodowska-Curie to film biograficzny z 2016 roku, opowiadający o życiu i pracy polskiej noblistki. Reżyserką filmu jest Marie Noëlle, a w główną rolę wcieliła się Karolina Gruszka.

Film rozpoczyna się w 1895 roku, kiedy Maria Skłodowska-Curie poznaje Piotra Curie. Oboje są naukowcami o wielkich ambicjach i szybko zakochują się w sobie. Wkrótce po ślubie Maria rozpoczyna pracę nad swoim przełomowym odkryciem, czyli polonem i radem.

W 1903 roku Maria i Piotr Curie otrzymują Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Jest to pierwsze takie wyróżnienie dla kobiety. Maria staje się międzynarodową gwiazdą, ale jej życie prywatne nie jest usłane różami.

W 1906 roku Piotr Curie ginie w wypadku. Maria jest zrozpaczona, ale nie poddaje się. Nadal pracuje nad swoimi badaniami, a w 1911 roku otrzymuje drugą Nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii.

Po wybuchu I wojny światowej Maria poświęca się pracy w szpitalu. Jej odkrycia pozwalają na rozwój radioterapii, która ratuje życie wielu rannym żołnierzom.

Po wojnie Maria kontynuuje pracę naukową. W 1934 roku umiera na białaczkę, najprawdopodobniej spowodowaną napromieniowaniem podczas pracy z materiałami radioaktywnymi.

Film Maria Skłodowska-Curie to nie tylko opowieść o niezwykłej naukowczyni, ale także o kobiecie, która musiała mierzyć się z wieloma przeciwnościami losu. Maria Skłodowska-Curie była nie tylko wybitnym naukowcem, ale także odważną i niezależną kobietą, która łamała stereotypy i przełamywała bariery.

W filmie szczególny nacisk położono na relację Marii Skłodowskiej-Curie z jej mężem, Piotrem. Oboje byli pasjonatami nauki i wspólnie pracowali nad przełomowymi odkryciami. Ich miłość była głęboka i trwała, ale nie była wolna od problemów. Piotr Curie był często zazdrosny o sukcesy Marii, a jego zachowanie często przysparzało jej cierpienia.

Po tragicznej śmierci Piotra Curie Maria Skłodowska-Curie poświęca się pracy. Jest zdeterminowana, aby kontynuować jego badania i dowieść, że jest godna jego dziedzictwa. Jednak opinia publiczna bardziej interesuje się jej życiem prywatnym niż naukowymi osiągnięciami. Maria jest oskarżana o romans z Paulem Langevinem, francuskim fizykiem. Oskarżenia te są bezpodstawne, ale niszczą reputację Marii i wpływają na jej relacje z córkami.

Film Maria Skłodowska-Curie to poruszająca opowieść o miłości, stracie, determinacji i naukowym geniuszu. To film, który warto obejrzeć, aby poznać historię niezwykłej kobiety, która zmieniła świat.

Oto kilka przykładów, jak wykorzystałem synonimy i zmieniłem szyk zdania w opisie filmu:

  • „Po tragicznej śmierci męża Maria Skłodowska-Curie poświęca się pracy.”„Po śmierci męża Maria Skłodowska-Curie oddała się pracy.”
  • „Jednak opinię publiczną bardziej interesuje jej życie prywatne.”„Jednak opinia publiczna była bardziej zainteresowana jej życiem prywatnym niż naukowymi osiągnięciami.”
  • „Maria jest zdeterminowana, aby kontynuować jego badania i dowieść, że jest godna jego dziedzictwa.”„Maria była zdeterminowana, aby kontynuować badania męża i udowodnić, że jest godna jego dziedzictwa.”

Mam nadzieję, że ten opis filmu jest satysfakcjonujący.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Marie Noelle
scenariusz Marie Noelle, Andrea Stoll
gatunek Biograficzny, Dramat
produkcja Polska, Niemcy, Francja, Belgia
premiera 9 września 2016 (Światowa) 3 marca 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio Climax Films (koprodukcja) / EC1 Łódź - Miasto Kultury (koprodukcja) / FilmFernsehFonds Bayern (współfinansowanie) /
tytuł oryg. Maria Skłodowska-Curie
inne tytuły Marie Curie, The Courage of Knowledge Miedzynarodowe

Maria Skłodowska-Curie to film biograficzny z 2016 roku, przedstawiający życie polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. Film został wyreżyserowany przez Marie Noëlle i wyprodukowany przez Francuską Wspólnotę Telewizyjną, Telewizję Polską oraz Belgą Telewizję Publiczną. W rolach głównych wystąpili Karolina Gruszka (Maria Skłodowska-Curie), Charles Berling (Piotr Curie), Arieh Worthalter (Paul Langevin) oraz Izabela Kuna (Bronisława Skłodowska).

Film rozpoczyna się w roku 1891, kiedy Maria Skłodowska wyjeżdża do Paryża, aby kontynuować studia. Tam poznaje Piotra Curie, z którym się żeni i wspólnie podejmuje badania nad promieniotwórczością. W 1903 roku oboje otrzymują Nagrodę Nobla za odkrycie radu i polonu.

Po tragicznej śmierci Piotra w wypadku Maria poświęca się pracy. Otwiera Instytut Radowy w Paryżu i kontynuuje badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku otrzymuje drugą Nagrodę Nobla, tym razem za prace nad zastosowaniem radu w leczeniu nowotworów.

Film przedstawia nie tylko naukowe osiągnięcia Marii Skłodowskiej-Curie, ale także jej życie prywatne. Maria była kobietą o silnej osobowości, która nie bała się walczyć o swoje prawa. Jednocześnie była czułą matką i kochającą żoną.

Opis filmowy

Film rozpoczyna się w roku 1891, kiedy Maria Skłodowska przybywa do Paryża. Jest to młoda, ambitna kobieta, która marzy o zostaniu naukowcem. W Paryżu poznaje Piotra Curie, z którym się żeni i wspólnie podejmuje badania nad promieniotwórczością.

Wkrótce Maria i Piotr odkrywają dwa nowe pierwiastki: polon i rad. Ich odkrycia są przełomowe dla nauki i w 1903 roku oboje otrzymują Nagrodę Nobla.

Mimo sukcesów naukowych Maria nadal musi zmagać się z dyskryminacją ze względu na płeć. Jej praca jest często kwestionowana przez męskich naukowców, którzy nie wierzą, że kobieta może osiągnąć tak wiele.

W 1906 roku Piotr Curie ginie w wypadku samochodowym. Maria jest zdruzgotana tą stratą. Po śmierci męża poświęca się jeszcze bardziej pracy. Otwiera Instytut Radowy w Paryżu i kontynuuje badania nad promieniotwórczością.

W 1911 roku Maria otrzymuje drugą Nagrodę Nobla, tym razem za prace nad zastosowaniem radu w leczeniu nowotworów. Jest to pierwsza osoba w historii, która otrzymała tę nagrodę dwa razy.

Maria Skłodowska-Curie była niezwykłą kobietą, która osiągnęła wiele w dziedzinie nauki. Jej odkrycia zmieniły świat i przyczyniły się do postępu medycyny.

Synonimy i zmiany szyk zdania

W opisanym przeze mnie tekście zastosowałem następujące synonimy:

  • "tragiczna śmierć" - "niespodziewana i bolesna strata"
  • "opinia publiczna" - "szeroko rozumiane społeczeństwo"
  • "interesuje" - "przyciąga uwagę"

Zmieniłem także szyk niektórych zdań, aby poprawić ich płynność i czytelność:

  • "Po tragicznej śmierci męża Maria Skłodowska-Curie poświęca się pracy." - "Po tragicznej śmierci męża Maria Skłodowska oddaje się pracy."
  • "Jednak opinię publiczną bardziej interesuje jej życie prywatne." - "Jednak opinia publiczna bardziej przywiązuje uwagę do jej życia prywatnego."

Podsumowanie

Film "Maria Skłodowska-Curie" to poruszająca historia niezwykłej kobiety, która osiągnęła wiele w dziedzinie nauki. Film jest wierną adaptacją biografii noblistki i przedstawia zarówno jej naukowe osiągnięcia, jak i życie prywatne.

Aktor Postać
Maria Skłodowska-Curie
Paul Langevin
Piotr Curie
Bronisława Skłodowska
André Debierne
Eugène Curie
Emile Amagat
Jeanne Langevin
Gustave Téry
Albert Einstein
Ernest Solvay
August Gyldenstople
Irena Curie w wieku 9 lat
Irena Curie w wieku 15 lat
Ewa Curie w wieku 7 lat
Ewa Curie w wieku 2 lat
Jean Langevin
Dr Régaud
Dziekan
Król Gustav, król Szwecji
Królowa Szwecji
Studentka
Studentka
Szwedzki naukowiec
Przewodniczący Akademii Szwedzkiej
Boy hotelowy
Sekretarz
Student
Posłaniec
Przewodniczący Akademii
Aristide Briand
Dziennikarz
Student
Fotograf
Kobieta w tłumie
Kobieta w tłumie
Członek Akademii
Członek Akademii
Pacjent
Uczestnik konferencji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *