Kult / The Wicker Man (1973)

Film

Czas trwania: 1 godz. 28 min.

Opis

Kult to brytyjski film grozy z 1973 roku w reżyserii Robina Hardy’ego. Film opowiada o sierżancie Howie, pobożnym chrześcijańskim policjancie, który zostaje wysłany na małą, odizolowaną od świata wyspę Summerisle, aby zbadać sprawę zaginięcia 12-letniej dziewczynki, Rowan Morrison.

Rozpoczęcie

Film rozpoczyna się od sceny, w której sierżant Howie (Edward Woodward) otrzymuje anonimowy list z wyspy Summerisle. W liście autor prosi Howie’ego o pomoc w odnalezieniu zaginionej dziewczynki. Howie, wierząc, że jest to jego obowiązek jako policjanta, zgadza się na wyjazd na wyspę.

Przybycie na wyspę

Po przybyciu na wyspę Howie zostaje odebrany przez miejscowego policjanta, Constable Jocka Andersona (Douglas Wilmer). Anderson informuje Howie’ego, że mieszkańcy wyspy są bardzo przyjaźni i chętnie pomogą w śledztwie.

Spotkania z mieszkańcami

Howie zaczyna swoje śledztwo od rozmowy z mieszkańcami wyspy. Szybko okazuje się, że są oni bardzo otwarci i swobodni w wyrażaniu swoich emocji. Howie jest zszokowany ich liberalnymi poglądami dotyczącymi seksu i religii.

Odkrycie prawdy

W trakcie śledztwa Howie dowiaduje się, że mieszkańcy wyspy są wyznawcami starożytnego pogańskiego kultu. Kult ten opiera się na wierze w cykl natury i potrzebę składania ofiar bogom.

Wątpliwości Howie’ego

Howie zaczyna podejrzewać, że dziewczynka została złożona w ofierze w ramach rytuału kultowego. Jego podejrzenia umacniają się, gdy odkrywa, że Rowan była uczennicą szkoły na wyspie i że podobno spłonęła żywcem.

Konfrontacja z prawdą

W finale filmu Howie zostaje zmuszony do konfrontacji z prawdą. Odkrywa, że Rowan rzeczywiście została złożona w ofierze. Howie jest zrozpaczony i nie może pogodzić się z tym, co zobaczył.

Motywy

Konflikt religijny

Jednym z głównych motywów filmu jest konflikt religijny. Howie jest wiernym chrześcijaninem, który wierzy w jedenego Boga. Mieszkańcy wyspy są natomiast wyznawcami pogańskiego kultu, który opiera się na wierze w wielu bogów. Konflikt ten stanowi źródło napięcia i niepokoju w filmie.

Konflikt kulturowy

Kolejnym ważnym motywem filmu jest konflikt kulturowy. Howie jest przedstawicielem cywilizacji zachodniej, która opiera się na wartościach chrześcijańskich. Mieszkańcy wyspy reprezentują natomiast tradycyjną, rdzenną kulturę, która opiera się na wierze w starożytne bóstwa. Konflikt ten prowadzi do nieporozumień i trudności w komunikacji między Howiem a mieszkańcami wyspy.

Motyw śmierci

Motyw śmierci jest również obecny w filmie. Howie jest zmuszony zmierzyć się ze śmiercią dziewczynki. Zdarzenie to ma na niego głęboki wpływ i prowadzi do zmiany jego postrzegania świata.

Kult to film, który porusza wiele ważnych tematów. Jest to historia o konflikcie religijnym, kulturowym i o śmierci. Film jest również metaforą walki dobra ze złem.

Podsumowanie

Kult to klasyczny film grozy, który do dziś cieszy się dużą popularnością. Film jest dobrze zrealizowany i posiada ciekawą fabułę. Film porusza również ważne tematy, które sprawiają, że jest on ponadczasowy.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Robin Hardy
scenariusz Anthony Shaffer
gatunek Horror, Psychologiczny
produkcja Wielka Brytania
premiera grudnia 1973 (Światowa)
boxoffice $45 852 w USA
na podstawie David Pinner (powieść) (niewymieniony w czołówce)
studio British Lion Film Corporation (przedstawia)
tytuł oryg. The Wicker Man
inne tytuły The Wickerman Miedzynarodowe Anthony Shaffer's The Wicker Man (pełny tytuł) Wielka Brytania

Kult (1973) to brytyjski thriller religijny w reżyserii Robina Hardy'ego. Film opowiada historię sierżanta Neila Howie, pobożnego chrześcijanina, który zostaje wysłany na odległą wyspę Summerisle, aby zbadać sprawę zaginięcia 12-letniej dziewczynki. Howie szybko odkrywa, że mieszkańcy wyspy kultywują pogańskie wierzenia, które są w sprzeczności z jego własnymi.

Fabuła

Film rozpoczyna się od przybycia sierżanta Howie na wyspę Summerisle. Howie jest surowym i pobożnym chrześcijaninem, który nie akceptuje żadnych odstępstw od wiary. Na wyspie jest zaskoczony, że mieszkańcy nie znają zaginionej dziewczynki, Rowan Morrison.

Howie rozpoczyna śledztwo, ale szybko napotyka na opór mieszkańców. Ci nie chcą współpracować z policją i nieustannie rzucają podejrzenia na Howiea. Policjant jest coraz bardziej zdezorientowany i zaczyna podejrzewać, że mieszkańcy coś ukrywają.

Wkrótce Howie odkrywa, że mieszkańcy wyspy kultywują pogańskie wierzenia. Wierzą oni w naturę i cykl życia i śmierci. Co roku odbywają rytuał, w którym składana jest w ofierze młoda dziewczyna.

Howie zaczyna podejrzewać, że Rowan została złożona w ofierze. Po ekshumacji jej ciała odkrywa, że dziewczynka została spalona żywcem. Policjant jest przerażony i nie może uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć.

Motywy

Konflikt religijny

Jednym z najważniejszych motywów w filmie jest konflikt religijny. Howie jest wiernym chrześcijaninem, który nie akceptuje żadnych odstępstw od wiary. Mieszkańcy wyspy są natomiast wyznawcami pogaństwa, które jest w sprzeczności z jego religią.

Ten konflikt jest źródłem wielu napięć i nieporozumień między Howiem a mieszkańcami wyspy. Howie nie może zrozumieć ich wierzeń i postrzega ich jako odstępców. Mieszkańcy wyspy natomiast nie rozumieją jego wiary i postrzegają go jako fanatyka.

Konflikt natury i kultury

Kolejnym ważnym motywem w filmie jest konflikt natury i kultury. Mieszkańcy wyspy żyją w harmonii z naturą. Wierzą w cykl życia i śmierci i szanują prawa natury.

Howie natomiast reprezentuje kulturę, która jest oderwana od natury. Jest przekonany, że człowiek jest istotą wyższą od natury i może ją kontrolować.

Ten konflikt jest źródłem wielu spięć między Howiem a mieszkańcami wyspy. Howie nie rozumie ich sposobu życia i postrzega ich jako prymitywnych. Mieszkańcy wyspy natomiast nie rozumieją jego sposobu życia i postrzegają go jako obcego.

Motyw śmierci

Śmierć jest również ważnym motywem w filmie. Rowan jest ofiarą rytuału, który ma zapewnić urodzaj i dobrobyt wyspie. Jej śmierć jest więc nie tylko tragedią dla jej rodziny, ale również wydarzeniem o znaczeniu religijnym.

Howie jest zszokowany śmiercią Rowan. Nie może uwierzyć, że ludzie mogli poświęcić dziecko dla swojej religii. Jej śmierć jest dla niego symbolem zła i okrucieństwa.

Wykonanie

Kult to film zrealizowany w stylu neo-noir. Film jest utrzymany w ciemnych, ponurych barwach, które podkreślają atmosferę tajemniczości i grozy.

Reżyseria Robina Hardy'ego jest sprawna i precyzyjna. Hardy doskonale buduje napięcie i atmosferę niepewności.

Aktorstwo

Edward Woodward w roli sierżanta Howiea jest przekonujący i charyzmatyczny. Woodward doskonale oddaje wewnętrzne rozterki i wątpliwości swojego bohatera.

Britt Ekland w roli Willow jest piękna i uwodzicielska. Ekland doskonale oddaje seksualność i tajemniczość swojej bohaterki.

Ocena

Kult to film kultowy, który zyskał uznanie krytyków i widzów. Film jest poruszającym i przerażającym obrazem konfliktu religijnego, natury i kultury.

Aktor Postać
Sierżant Howie
Lord Summerisle
Panna Rose
Willow
Bibliotekarka
Alder MacGregor
Muzyk
May Morrison
Oak
Fryzjer
Broome
Rowan Morrison
Rzeźnik
Holly
Briar
Narzeczona sierż. Howiego
Daisy
Myrtle Morrison
Doktor Ewan
Ash Buchanan
Kobieta z dzieckiem
Gille
Stary rybak
Pani Grimmond
Muzyk
Muzyk
Muzyk
Mieszkanka Summerisle
Listonosz
Mieszkanka Summerisle
Muzyk
Informator
Handlarz ryb
Stary ogrodnik / Grabarz
Kapitan portu
Nauczyciel
Posterunkowy McTaggert
Komunikant
T.H. Lennox
Piekarz
Dziewczyna przy grobie
Landers
Muzyk
Pastor
Mieszkanka Summerisle
Parafianka
Stara parafianka
Kobieta w żółtej sukience z Oakiem w gospodzie Green Man
Wieśniaczka
Parafianin
Stary parafianin z o9kularami
Parafianin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *