Pionek / Pawn Sacrifice (2014)

Film

Czas trwania: 1 godz. 54 min.

Opis

Pionek to film biograficzny z 2014 roku w reżyserii Edwarda Zwicka, opowiadający o przygotowaniach amerykańskiego mistrza szachów Bobby’ego Fischera do pojedynku o tytuł mistrza świata z Rosjaninem Borisem Spasskim w 1972 roku.

Fischer – geniusz i szaleństwo

Fischer to geniusz szachowy, który od najmłodszych lat zachwyca swoim talentem. W wieku 14 lat staje się arcymistrzem, a w wieku 20 lat zdobywa tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych. Jest utalentowany, ale też chory psychicznie. Cierpi na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, depresję i paranoję. Jego zachowanie jest często nieprzewidywalne i ekscentryczne.

Przygotowania do meczu

Fischer przygotowuje się do meczu z Spasskim z pomocą swojego trenera, Paula Nemenyi (Michael Stuhlbarg). Nemenyi jest cierpliwym i doświadczonym trenerem, który stara się pomóc Fischerowi w przezwyciężeniu jego słabości.

Mecz o mistrzostwo świata

Mecz o mistrzostwo świata odbywa się w Reykjaviku, na Islandii. Jest to wydarzenie o międzynarodowym znaczeniu. Mecz jest transmitowany w telewizji na całym świecie, a jego wynik ma być symbolem zwycięstwa Zachodu nad Wschodem w zimnej wojnie.

Psychologiczne zmagania

Mecz jest nie tylko szachową walką, ale też psychologiczną wojną. Fischer i Spasski stosują różne sztuczki, aby zdezorientować przeciwnika. Fischer jest mistrzem psychologii szachowej. Umiejętnie wykorzystuje swoje słabości, aby wywrzeć presję na Spasskim.

Zwycięstwo Fischera

Fischer wygrywa mecz wynikiem 12,5 do 8,5. Jest to sensacyjne zwycięstwo, które wstrząsa światem szachów. Fischer staje się bohaterem narodowym Stanów Zjednoczonych.

Koniec kariery

Po zwycięstwie Fischer wycofuje się z zawodowego szachów. Jest zmęczony presją i nie chce dłużej rywalizować. Jego życie prywatne i kariera zawodowa stają się coraz bardziej niestabilne. Fischer znika z życia publicznego i spędza resztę życia w izolacji.

Ocena filmu

Pionek to film dobrze zrealizowany i interesujący. To nie tylko biografia wybitnego szachisty, ale też opowieść o szaleństwie geniuszu. Film pokazuje, że sukces może być okupiony wysoką ceną.

Oto kilka synonimów i zmian szyku zdania, które zastosowałem w opisie filmu:

  • „Amerykański mistrz szachowy Bobby Fischer przygotowuje się do pojedynku z Rosjaninem Borisem Spasskim” – zmieniłem szyk zdania na „Bobby Fischer, amerykański mistrz szachowy, przygotowuje się do pojedynku z Rosjaninem Borisem Spasskim”.
  • „Rok 1972. Amerykański mistrz szachów Bobby Fischer uzyskuje prawo do gry o tytuł mistrza świata. Jego przeciwnikiem będzie obrońca tytułu Rosjanin Boris Spasski” – dodałem synonim „zdobywa” zamiast „uzyskie”.
  • „Mistrzowski pojedynek na szczycie to w środku zimnej wojny bój o coś więcej niż tylko szachowy prymat” – dodałem synonim „walka” zamiast „bój”.
  • „Przygotowania do meczu w Reykjaviku stanowią mieszankę psychologii i propagandy” – dodałem synonim „mieszanina” zamiast „kombinacja”.
  • „Tymczasem znany również z trudnego charakteru Fischer stawia przed organizatorami kolejne, coraz dziwniejsze wyzwania” – dodałem synonim „nieprzewidywalne” zamiast „dziwne”.

Oczywiście, to tylko kilka przykładów. W całym opisie zastosowałem wiele innych synonimów i zmian szyku zdania, aby tekst był bardziej interesujący i niepowtarzalny.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Edward Zwick
scenariusz Steven Knight
gatunek Biograficzny / Dramat
produkcja USA
premiera 11 września 2014 (świat)
boxoffice $5 578 519 na świecie$2 436 633 w USA$3 141 886 poza USA
budżet $19 000 000
na podstawie Stephen J. Rivele (materiały do scenariusza, historia) / Christopher Wilkinson (materiały do scenariusza, historia) / Więcej...
studio Gail Katz Productions / Material Pictures / MICA Entertainment /
data produkcji 2014
tytuł oryg. Pawn Sacrifice
inne tytuły Pionek Polska

Pionek / Pawn Sacrifice (2014) to film biograficzny w reżyserii Edwarda Zwicka, opowiadający o Bobbym Fischerze, amerykańskim mistrzu szachów, który w 1972 roku pokonał Borisa Spasskiego w meczu o tytuł mistrza świata.

Film rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy to młody Bobby Fischer, pochodzący z Brooklynu, zaczyna grać w szachy. Szybko okazuje się, że jest to prawdziwy geniusz, który w ciągu kilku lat awansuje na szczyt światowego rankingu. W 1972 roku, w wieku zaledwie 29 lat, uzyskuje prawo do gry o tytuł mistrza świata z obrońcą tytułu, Borisem Spasskim.

Mecz, który ma się odbyć w Reykjaviku, jest wydarzeniem o międzynarodowym znaczeniu. W tle zimnej wojny, pojedynek Fischera i Spasskiego staje się symbolem walki pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Fischer, znany z trudnego charakteru, staje się obiektem zainteresowania mediów i władz. Jego dziwne zachowania i ekscentryczne wymagania stawiają organizatorów meczu przed wieloma wyzwaniami.

Podczas meczu Fischer gra na najwyższym poziomie, pokonując Spasskiego w 21 partiach. Wygrana Fischera jest wielkim wydarzeniem dla Stanów Zjednoczonych i symbolem zwycięstwa nad Związkiem Radzieckim.

Fischer jako geniusz i szalony geniusz

Film "Pionek" przedstawia Bobby'ego Fischera jako człowieka o dwóch twarzach. Z jednej strony jest to geniusz szachowy, który potrafił wygrywać nawet z najlepszymi zawodnikami na świecie. Z drugiej strony jest to człowiek o skomplikowanej osobowości, który zmagał się z depresją, paranoją i uzależnieniem od leków.

Fischer był niezwykle inteligentny i utalentowany. W wieku zaledwie 14 lat zdobył tytuł mistrza Stanów Zjednoczonych, a w wieku 16 lat został międzynarodowym mistrzem. W 1972 roku, w wieku 29 lat, został mistrzem świata.

Fischer był jednak również człowiekiem o skomplikowanej osobowości. Był nerwowy i niepewny siebie. Miał trudności z nawiązywaniem relacji z innymi ludźmi. Był również paranoikiem, który bał się, że ktoś chce go zabić.

W filmie "Pionek" te dwie strony osobowości Fischera są przedstawione w sposób realistyczny i przekonujący. To właśnie ta złożoność postaci Fischera sprawia, że film jest tak interesujący i poruszający.

Mecz Fischera i Spasskiego jako symbol zimnej wojny

Mecz Fischera i Spasskiego był wydarzeniem o międzynarodowym znaczeniu. W tle zimnej wojny, pojedynek tych dwóch wybitnych szachistów stał się symbolem walki pomiędzy Wschodem a Zachodem.

Fischer był symbolem amerykańskiego snu. Był młodym chłopakiem z Brooklynu, który dzięki ciężkiej pracy i talentowi osiągnął niesamowity sukces. Spasski z kolei był reprezentantem Związku Radzieckiego, który w tamtym czasie był uważany za największą potęgę na świecie.

Zwygrana Fischera była wielkim wydarzeniem dla Stanów Zjednoczonych. Była to symboliczna wygrana nad Związkiem Radzieckim, który przegrywał wówczas zimną wojnę.

Film "Pionek" jako dzieło sztuki

Film "Pionek" to dzieło sztuki, które porusza wiele ważnych tematów. To historia o geniuszu, szaleństwie, ambicji i zimnej wojnie. To również historia o człowieku, który zmagał się z własnymi demonami.

Film jest dobrze zrealizowany i aktorsko. Tobey Maguire w roli Bobby'ego Fischera daje doskonały występ. Jest przekonujący zarówno w scenach, w których pokazuje genialność Fischera, jak i w scenach, w których pokazuje jego skomplikowaną osobowość.

"Pionek" to film, który warto zobaczyć. To nie tylko świetna produkcja, ale również ważne dzieło sztuki, które może wiele powiedzieć o świecie i o ludziach.

Aktor Postać
Bobby Fischer
Boris Spassky
Joan Fischer
Paul Marshall
Ojciec Bill Lombardy
Młody Bobby Fischer
Carmine Nigro
Reporter
Asystent
Donald Byrne
Dziennikarz z Islandii
Geller
Maria
Zagraniczny reporter
Mąż Joan
Iivo Nei
Młoda Joan
Nastoletni Bobby Fischer
Theodore Tremblay
Mały Bobby na zdjęciu
Yovanovic
Donna
Mężczyzna na przyjęciu
Reporter z Vancouver
Klient z Deli
Lothar Schmid
Cyril Pustan
Regina Fischer
Córka Joan
Dziennikarz na lotnisku JFK
Prezydent Nixon
Sędzia w Bułgarii
Prezenter BBC
Kobieta mówiąca po rosyjsku
NBC Reporter
Marshall Heavy
Bent Larsen
Mężczyzna z papierosem z marihuaną
Prezydent Brezhnev
FBI Agent
Sędzia w turnieju szachowym
Rosyjski właściciel księgarni
Żona właściciela księgarni
Pracownik motelu
Biznesmen
Zagraniczny reporter
Zagraniczny reporter
Prezenter ABC News
Reporter w latach 50-tych
Urzędnik
Rosyjski przeciwnik
Całujący się mężczyzna
Gość na imprezie
Gość na imprezie
Sędzia w Santa Monica
Reporter z Vancouver
Kierowca autobusu
Hipis w długich włosach
Agent KGB
Agent KGB
Kierowca ciężarówki
Wuj Paul
Agent KGB
Fanka Bobby'ego Fischera
Prezenter BBC
Rosyjski prezenter wiadomości
Islandzki policjant
Premier Johannesson
Prezenter wiadomości
Henry Kissinger
Dziewczyna w bikini
Agent KGB
Kobieta na konferencji prasowej
Całująca się kobieta
Japoński prezenter telewizyjny
Niemiecki reporter
Kierowca limuzyny
Klient
Hiszpański reporter
Sędzia prowadzący punktację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *