Angelus (2001)

Film

Czas trwania: 1 godz. 46 min.

Opis

Angelus to film Lecha Majewskiego z 2001 roku, który opowiada o historii Grupy Janowskiej, działającej na Śląsku w latach 30. i 40. XX wieku. Film jest luźną adaptacją prawdziwych wydarzeń, ale zawiera także elementy fikcyjne.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 roku, gdy Mistrz, przywódca Grupy Janowskiej, umiera. W ostatnich chwilach życia przekazuje on swoim uczniom trzy proroctwa:

  • Wybuch wielkiej wojny
  • Inwazja świata astralnego i rządy demonów
  • Zniszczenie ludzkości przez promień z Saturna

Po wojnie uczniowie Mistrza, na czele z Teofilem Ociepką, zaczynają dostrzegać, że proroctwa zaczynają się spełniać. Wojna dobiega końca, a w Polsce do władzy dochodzą komuniści. Uczniowie interpretują to jako zapowiedź inwazji świata astralnego i rządów demonów.

Teofil i jego uczniowie są przekonani, że aby zapobiec spełnieniu się ostatniego proroctwa, muszą złożyć ofiarę z niewinnego młodzieńca, który ściągnie na siebie promień z Saturna. Ich wybór pada na Rudolfa, młodego chłopca, który jest zdolnym artystą.

W filmie Majewskiego motywy religijne i okultystyczne przeplatają się z wątkami społecznymi i politycznymi. Autor przedstawia obraz Śląska jako miejsca, w którym tradycja i nowoczesność, religia i ateizm, a także dobro i zło koegzystują ze sobą w nieustannym konflikcie.

Charaktery

Teofil Ociepka to następca Mistrza i przywódca Grupy Janowskiej. Jest to postać złożona, w której mieszają się cechy idealisty, marzyciela i fanatyka. Teofil jest przekonany, że jego misją jest uratowanie świata przed zagładą.

Rudolf to młody chłopiec, który zostaje wybrany na ofiarę. Jest to postać pełna naiwności i wiary. Rudolf jest gotowy poświęcić swoje życie, aby ratować świat.

Mistrz to przywódca Grupy Janowskiej, który przekazuje uczniom proroctwa. Jest to postać tajemnicza i mistyczna. Mistrz jest symbolem mądrości i wiedzy.

Grupa Janowska to grupa ludzi, którzy wierzą w proroctwa Mistrza. Są to ludzie z różnych środowisk, których łączy wspólna pasja i wiara.

Środowisko

Akcja filmu rozgrywa się na Śląsku w latach 30. i 40. XX wieku. Śląsk to region o bogatej historii i kulturze. Jest to również miejsce, w którym tradycja i nowoczesność, religia i ateizm, a także dobro i zło koegzystują ze sobą w nieustannym konflikcie.

Motywy

Religijność

Motyw religijności jest jednym z najważniejszych w filmie. Film przedstawia Śląsk jako miejsce, w którym religia jest głęboko zakorzeniona w kulturze i tradycji. Grupa Janowska jest grupą religijną, która wierzy w proroctwa Mistrza.

Okultyzm

Motyw okultyzmu jest również obecny w filmie. Grupa Janowska jest grupą okultystyczną, która wierzy w moc magii i rytuałów.

Społeczność

Motyw społeczności jest również istotny w filmie. Grupa Janowska jest grupą ludzi, którzy wierzą w siebie i w swoją wspólną misję.

Polityka

Motyw polityki jest obecny w filmie, ale jest on podporządkowany motywom religijnym i społecznym. Film przedstawia Śląsk jako miejsce, w którym polityka jest często wykorzystywana do manipulowania ludźmi.

Podsumowanie

Angelus to film poetycki i refleksyjny, który porusza ważne tematy religijne, społeczne i polityczne. Film jest bogaty w symbole i metafory, które pozwalają widzowi na indywidualną interpretację.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Lech Majewski
scenariusz Bronisław Maj, Ireneusz Siwiński
gatunek Surrealistyczny, Komedia, Poetycki
produkcja Polska
premiera 2 listopada 2001 (Światowa i polska premiera kinowa)
dystrybucja SPInka
studio Agencja Produkcji Filmowej (koprodukcja) / Canal+ Polska (koprodukcja) / Filmcontract Ltd. /
tytuł oryg. Angelus

Angelus (2001) to film fabularny Lecha Majewskiego, oparty na prawdziwej historii janowskiej gminy okultystycznej, działającej na Śląsku w latach 30. i 40. XX wieku. Film opowiada o Teofilu Ociepce, który po śmierci mistrza gminy zostaje jej następcą. Teofil i jego uczniowie wierzą, że trzy proroctwa wypowiedziane przez mistrza na łożu śmierci już się wypełniły: wybuchła wojna, nastąpiła inwazja demonów, a świat pogrążył się w chaosie. Ostatnie proroctwo mówi o zniszczeniu ludzkości przez promień z Saturna. Teofil i jego uczniowie muszą znaleźć sposób, aby powstrzymać wypełnienie się tego proroctwa.

Film zaczyna się w 1939 roku, w momencie śmierci mistrza gminy. Teofil, który jest jego uczniem i przyjacielem, zostaje wybrany na jego następcę. Teofil jest malarzem i teozofem, głęboko wierzący w misję gminy. Uważa, że gmina ma zadanie ochronić ludzkość przed zbliżającą się apokalipsą.

Wkrótce po śmierci mistrza wybucha wojna. Teofil i jego uczniowie widzą to jako spełnienie pierwszego proroctwa. W czasie wojny gmina działa w podziemiu, kontynuując swoje praktyki okultystyczne.

Po wojnie Teofil i jego uczniowie są świadkami kolejnych wydarzeń, które potwierdzają wypełnienie się proroctw. Świat pogrąża się w chaosie, panuje zniewolenie i przemoc. Teofil i jego uczniowie wierzą, że to są rządy demonów, o których mówił mistrz.

Ostatnie proroctwo mówi o zniszczeniu ludzkości przez promień z Saturna. Teofil i jego uczniowie wiedzą, że muszą znaleźć sposób, aby temu zapobiec. Postanawiają złożyć ofiarę z niewinnego młodzieńca, Rudolfa. Rudolf jest synem Teofila i wierzący w misję gminy. Teofil i jego uczniowie wierzą, że Rudolf jest jedyną osobą, która może ściągnąć na siebie promień z Saturna i uratować świat.

Ofiara Rudolfa ma miejsce w 1955 roku. Teofil i jego uczniowie wierzą, że udało im się powstrzymać wypełnienie się proroctwa. Jednak film kończy się tajemniczo. W ostatniej scenie widzimy, jak na niebie pojawia się promień z Saturna. Nie wiadomo, czy Teofilowi i jego uczniom udało się naprawdę uratować świat.

Angelus to film o złożonych i trudnych tematach. To film o wierze, o nadziei, o miłości, ale też o ciemnej stronie ludzkiej natury. To film, który skłania do refleksji nad kondycją człowieka i nad przyszłością świata.

Oto kilka charakterystycznych elementów filmu:

  • Świat przedstawiony w filmie jest mieszanką rzeczywistości i magii. Górnośląskie miasteczka i kopalnie są przedstawione w realistyczny sposób, ale pojawiają się też wizje i sny, które mają charakter mistyczny.
  • Film jest bogaty w symbolikę. Symbole religijne (takie jak krucyfiks czy krzyż) przeplatają się z symbolami okultystycznymi (takimi jak gwiazdy i pentakly).
  • Film ma poetycki charakter. Obrazy i dźwięki budują atmosferę tajemniczości i mistyki.

Angelus to film, który nie jest łatwy do jednoznacznej interpretacji. To film, który pozostawia widzowi wiele pytań. To film, który zapada w pamięć i skłania do refleksji.

Aktor Postać
Teofil
Helmut Hes
Ewald Sójka
Oswald Wróbel
Eryk Paw
Walter Goj
Mistrz / Hitler
Ewaldowa
Helmutowa
Jadźka
Święty Jerzy
Święta Barbara
Jodler
Zyga
Adek
Duża Gretka
Mała Gretka
Stalin
Pułkownik
Kierownik
Minister
Libero
Babcia Oswalda
Zakrystian
Anioł
Kamerdyner
Sekretarz
Rudolf
Towarzysz KW
Syn Eryka / Dziecko
Oma Hes
Konferansjer
Dziewczyna Zygi
Erwin Sówka
Goring
Goebbels
Frau Hitlera
Ksiądz
Kupująca
Ministrant
Fotograf
Fryzjer
Sąsiad
Przemawiający górnik
Anioł
Anioł
Anioł
Anioł
Anioł
Ubek
Ubek
Ubek
Ubek
Ubek
Podróżna
Podróżny
Podróżny
Bufetowa
Bufetowa
Modelka
Modelka
Modelka
Dziecko
Dziecko
Dziecko
Ubek
Mały Rudolf
Erykowa
Ubek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *