Zgoda (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 27 min.

Opis

Zgoda to film wojenny z 2017 roku w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego. Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, w Świętochłowicach na Śląsku, tuż po zakończeniu II wojny światowej.

Głównymi bohaterami filmu są Ania, Erwin i Franek. Ania i Erwin są zakochani w sobie, ale ich miłość zostaje wystawiona na próbę przez wojnę. Erwin jest Niemcem, a Ania Polką. Po zakończeniu wojny Ania zostaje aresztowana przez komunistyczne władze i uwięziona w obozie pracy. Franek, również Polak, zakochuje się w Ani i postanawia ją uratować. Dołącza do komunistów i zgłasza się do pracy w obozie.

Film ukazuje straszne warunki panujące w obozie pracy. Więźniowie są zmuszani do ciężkiej pracy, są bici i torturowani. Franek szybko przekonuje się, że komunistyczny reżim jest równie okrutny jak nazistowski.

W obozie Ania i Erwin spotykają się ponownie. Ich spotkanie jest pełne bólu i rozczarowania. Ania jest zrozpaczona, że została uwięziona, a Erwin jest załamany tym, że Ania jest teraz jego wrogiem.

Franek stara się pomóc Ani, ale jego działania przynoszą więcej szkody niż pożytku. Chłopak zaczyna tracić szacunek do siebie i do otaczającego go świata.

W finale filmu Franek decyduje się na ostateczny krok, aby uratować Annę. Jego decyzja ma tragiczne konsekwencje dla wszystkich bohaterów.

Film Zgoda jest poruszającym dramatem o miłości, wojnie i zemście. Obraz Sobieszczańskiego pokazuje, że wojna nie kończy się wraz z podpisaniem kapitulacji. Jej skutki odczuwane są przez wiele lat po jej zakończeniu.

Film został zrealizowany w realistycznym stylu. Reżyser nie boi się pokazywać brutalności wojny i jej skutków. Obraz jest pełen mrocznych i ponurych scen.

Aktorstwo w filmie jest na wysokim poziomie. Zofia Wichłacz kreuje przejmującą postać Ani, która jest jednocześnie silna i delikatna. Jakub Gierszał doskonale odgrywa rolę Erwina, który jest rozdarty między miłością do Ani a nienawiścią do Polaków. Julian Świeżewski wciela się w postać Franka, który staje się ofiarą wojny i komunistycznego reżimu.


**Oto kilka dodatkowych informacji, które można uwzględnić w opisie filmu:

  • Film został nakręcony w autentycznych miejscach, między innymi w dawnej kopalni „Pniówek” w Pawłowicach.
  • Obraz otrzymał wiele nagród, w tym nagrodę za najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  • Film był nominowany do nagrody Orła w kategorii najlepszy film.

**Podsumowując, Zgoda to film, który warto obejrzeć. Obraz jest poruszający i realistyczny, a aktorstwo na wysokim poziomie.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Maciej Sobieszczański
scenariusz Małgorzata Sobieszczańska
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 1 września 2017 (Światowa) 13 października 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kino Świat
studio EBH Polska (koprodukcja) / Polski Instytut Sztuki Filmowej / Studio Filmowe Kalejdoskop /
tytuł oryg. Zgoda
inne tytuły The Reconciliation Miedzynarodowe

Zgoda (2017) to polski film wojenny w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego, opowiadający o miłości, zemście i cenie wolności w powojennej Polsce.

Akcja filmu rozgrywa się w 1945 roku, w Świętochłowicach na Śląsku. Właśnie kończy się wojna, a nowa władza ludowa próbuje uporządkować kraj. W tym celu tworzy obozy pracy, w których przetrzymywani są Niemcy, Ślązacy i Polacy, którzy podejrzani są o współpracę z nazistami lub opozycji wobec nowego ładu.

Do jednego z takich obozów trafia Anna (Zofia Wichłacz), młoda dziewczyna, która kochana jest przez dwóch mężczyzn: Franka (Julian Świeżewski) i Erwina (Jakub Gierszał). Franek, aby ratować Anię, zgłasza się do pracy w obozie. Nie wie, że Erwin również został tam uwięziony.

W obozie panują okrutne warunki. Więźniowie są bici, torturowani i zmuszani do ciężkiej pracy. Franek, który początkowo ma szlachetne intencje, stopniowo zmienia się pod wpływem okrucieństwa, jakiego sam doświadcza.

Ania i Erwin, pomimo trudności, nie tracą nadziei na ucieczkę. Wspólnie planują, jak wydostać się z obozu i rozpocząć nowe życie.

Film Zgoda to poruszająca historia o miłości, która musi przetrwać w najtrudniejszych okolicznościach. To również wstrząsający obraz powojennej Polski, w której zemsta i represje były codziennością.

Oto kilka ważniejszych wątków filmu:

  • Miłość: Ania, Franek i Erwin są trójką przyjaciół, którzy kochają się nawzajem. Ich miłość jest silna, ale musi przetrwać w obliczu wojny i powojennego terroru.
  • Zemsta: Franek, który stracił w wojnie ojca i matkę, pragnie zemsty na Niemcach. Jego pragnienie zemsty stopniowo zmienia go w bestię.
  • Wolność: Ania i Erwin marzą o wolności. Chcą wydostać się z obozu i rozpocząć nowe życie.

Film Zgoda to dzieło o sile miłości, cenie wolności i okrucieństwie wojny. To film, który porusza i skłania do refleksji.

Oto kilka charakterystycznych scen filmu:

  • **Scena, w której Franek zgłasza się do pracy w obozie. Jest to dla niego akt desperacji, ponieważ chce ratować Anię.
  • **Scena, w której Franek po raz pierwszy widzi Annę w obozie. Jest ona wyczerpana i przerażona.
  • **Scena, w której Franek bierze udział w torturowaniu więźnia. Jest to dla niego przełomowy moment, w którym traci swoją niewinność.
  • **Scena, w której Ania i Erwin uciekają z obozu. Jest to dla nich moment odrodzenia i nadziei.

Film Zgoda został dobrze przyjęty przez krytyków i widzów. Został nominowany do wielu nagród, w tym do Złotych Lwów na festiwalu filmowym w Gdyni.

Aktor Postać
Franek Gruda
Erwin
Anna Nowicka
Matka
Komendant Szlomo
Kapral Wróbel
Gerhard Althoff
Prostytutka
Strażnik "Wysoki"
Józef
Antek
Janek
"Chudy"
Doktor Glombitza
Gertruda
Kapo Walter Skutela
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więzień
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Więźniarka
Prostytutka
Kobieta
Kobieta
Strażnik Karol Zaks
Strażnik Piotr Jasny
Strażnik Robert Nawrocki
Rodząca kobieta
Chłopak rodzącej
Dziewczyna z apteki
Górnik
Górnik
Członek komisji
Członek komisji
Członek komisji
Kierowca gaza
Althoff
Lektor radiowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *