Fabryka zła / Napola – Elite für den Führer (2004)

Film

Czas trwania: 1 godz. 50 min.

Opis

Fabryka zła, niemiecki film fabularny z 2004 roku w reżyserii Dennisa Gansela, to poruszająca opowieść o chłopcu, który trafia do elitarnej szkoły kształcącej przyszłe elity III Rzeszy. Film jest oparty na bestsellerowym pamiętniku dawnego wychowanka szkoły Hitlerjugend.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1942. 17-letni Friedrich Weimer, pochodzący z robotniczej rodziny, jest utalentowanym bokserem. Chłopak zostaje dostrzeżony przez władze i zaproszony do nauki w Napoli – elitarnej szkole dla dzieci prominentów. Friedrich, licząc na poprawę swojego statusu społecznego, przyjmuje propozycję.

W Napoli Friedrich trafia do świata, w którym panuje surowa nazistowska dyscyplina i bezlitosna rywalizacja. Chłopak szybko orientuje się, że nie jest to miejsce, jakie sobie wyobrażał.

W szkole Friedrich zaprzyjaźnia się z Albrechtem, synem wysokiego oficera. Albrecht jest wrażliwym i nieśmiałym chłopcem, który nie zgadza się z nazistowską ideologią. Przyjaźń z Albrechtem sprawia, że Friedrich zaczyna wątpić w to, co mu do tej pory wmawiano.

Dopełnieniem przemiany Friedricha jest udział w masakrze bezbronnych rosyjskich jeńców wojennych. Chłopak, widząc okrucieństwo wojny, staje się zdecydowanym przeciwnikiem nazizmu.

W finale filmu Friedrich ucieka z Napoli i dołącza do ruchu oporu.

Film Fabryka zła to poruszająca i realistyczna opowieść o konsekwencjach totalitaryzmu. Film pokazuje, jak łatwo można zaprogramować młodych ludzi do służenia złu.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które można wykorzystać w opisie filmu:

  • Friedrich jest młodym, idealistycznym chłopcem, który wierzy w ideę wyższości rasy aryjskiej.
  • W Napoli Friedrich spotyka się z brutalnością i upokorzeniami ze strony nauczycieli i kolegów.
  • Albrecht jest synem wysokiego oficera SS. Jest inteligentnym i wrażliwym chłopcem, który nie zgadza się z nazistowską ideologią.
  • Masakra rosyjskich jeńców wojennych jest punktem zwrotnym w życiu Friedricha.

Film Fabryka zła jest ważnym obrazem, który ostrzega przed zagrożeniami, jakie niesie totalitaryzm.

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Dennis Gansel
scenariusz Maggie Peren, Dennis Gansel
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Niemcy
premiera 4 lipca 2004 (Światowa)
boxoffice $3 764 219 na świecie$144 254 w USA$3 619 965 poza USA
studio Constantin Film (koprodukcja) / Olga Film GmbH / Seven Pictures (koprodukcja)
tytuł oryg. Napola - Elite für den Führer
inne tytuły Before the Fall Miedzynarodowe Before the Fall USA Napola Wielka Brytania Napola: Hitler's Elite Singapur Before the Fall (Napola)

Fabryka zła to niemiecki dramat historyczny z 2004 roku w reżyserii Dennisa Gansela. Film opowiada o losach 17-letniego Friedricha Weimera, który zostaje wyselekcjonowany do elitarnej szkoły dla dzieci prominentów, znanej jako Napola. Chłopak pochodzi z robotniczej rodziny i widzi w szkole szansę na poprawę swojego losu. Szybko jednak przekonuje się, że to miejsce, w którym panuje zimna dyscyplina i bezlitosna rywalizacja. Friedrich próbuje się dostosować do nowych warunków, ale jego poglądy zaczynają się zmieniać pod wpływem przyjaźni z Albrechtem, wrażliwym synem oficera SS.

Akcja filmu rozgrywa się w Niemczech w 1942 roku. Kraj jest w stanie wojny, a nazizm znajduje się u szczytu swojej potęgi. Friedrich mieszka w Berlinie z rodzicami i siostrą. Jest utalentowanym bokserem, ale jego rodzina nie jest w stanie zapewnić mu odpowiedniego wykształcenia. Pewnego dnia Friedrich zostaje zauważony przez Voglera, człowieka pracującego dla systemu nazistowskiego. Vogler proponuje chłopakowi naukę w Napola, elitarnej szkole dla dzieci prominentów. Friedrich jest zachwycony propozycją i wbrew woli rodziców przyjmuje ją.

Napola to stary zamek, w którym mieszkają uczniowie szkoły. Panuje tam surowa dyscyplina i wszechobecna kontrola. Uczniowie są podzieleni na grupy, w których toczą ze sobą bezlitosną rywalizację. Friedrich początkowo jest zafascynowany nowym miejscem. Jednak szybko przekonuje się, że to nie jest to, czego się spodziewał. Chłopak jest świadkiem upokorzeń, jakich dopuszczają się nauczyciele wobec uczniów. Dowiaduje się również, że szkoła jest wykorzystywana do szkolenia przyszłych kadr nazistowskich.

Friedrich próbuje się dostosować do nowych warunków, ale jego poglądy zaczynają się zmieniać. Chłopak zaprzyjaźnia się z Albrechtem, wrażliwym synem oficera SS. Albrecht jest przeciwny nazizmowi, ale nie może się przeciwstawić woli ojca. Kontakt z nowym przyjacielem sprawia, że Friedrich zaczyna kwestionować system, w którym żyje.

Zwieńczeniem przemiany Friedricha jest udział w masakrze bezbronnych rosyjskich jeńców wojennych. Chłopak jest przerażony tym, co widział i słyszał. Postanawia uciec z Napola.

Fabryka zła to poruszający film, który ukazuje oblicze nazizmu z perspektywy młodego człowieka. Film jest znakomicie zrealizowany i dobrze zagrany. Szczególne wrażenie robią sceny ukazujące brutalność systemu nazistowskiego.

Oto kilka kluczowych wątków filmu:

  • Kontrast między wyobrażeniami Friedricha o Napola a rzeczywistością. Chłopak widzi w szkole szansę na poprawę swojego losu, ale szybko przekonuje się, że to miejsce, w którym panuje przemoc i bezwzględność.
  • Przyjaźń między Friedrichiem i Albrechtem. Albrecht jest przeciwnikiem nazizmu, ale nie może się przeciwstawić woli ojca. Jego przyjaźń z Friedrichiem pomaga chłopakowi uwolnić się od propagandy nazistowskiej.
  • Udział Friedricha w masakrze bezbronnych jeńców wojennych. To wydarzenie jest punktem zwrotnym w życiu Friedricha. Chłopak postanawia uciec z Napola i walczyć z systemem nazistowskim.

Fabryka zła to film, który warto obejrzeć, aby lepiej zrozumieć historię nazizmu i jego wpływ na ludzi.

Aktor Postać
Friedrich Weimer
Albrecht Stein
Christoph Schneider
Tjaden
Hefe
Siegfried 'Siggi' Gladen
Justus von Jaucher
Vogler
Dr Karl Klein
Josef Peiner 'Peiniger'
Gauleiter Heinrich Stein
Matka Friedricha
Pani Stein
Ojciec Friedricha
Tjaden
Nauczyciel łaciny
Nauczyciel światopoglądu
Nauczyciel biologii
Torben Send
Katharina
Peter Fischer
Nils Otto
Major Hendrichs
Nauczyciel ideologii
Nauczyciel geografii
Matka Hefe
Kierowca Heinricha Steina
Lekarz SS
Urzędnik
Oficer SS
Trener w klubie bokserskim
Nase
Babcia Mertensa
Maxe
Mężczyzna w samochodzie
Ojciec Hefe
Uczeń na treningu
Wychowawca Napola Allenstein
Bokser Oranienstein
Oficer SS
Oficer SS
Żołnierz SS
Rosyjski jeniec
Pastor
Nastoletni jeniec
Hans
Młodzieniec
Młodzieniec
Żołnierz SS
Żołnierz
Gestapowiec

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *