Borgman (2013)
Film
Czas trwania: 1 godz. 53 min.
Opis
Borgman (2013) to holenderski thriller psychologiczny w reżyserii Alexa van Warmerdama, nominowany do Złotej Palmy na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Film opowiada historię tytułowego włóczęgi, który ucieka ze swojej kryjówki przed nieznaną grupą ludzi i znajduje schronienie w domu zamożnej rodziny na przedmieściach. Jego przybycie powoduje serię niepokojących i zagadkowych wydarzeń, które stopniowo ujawniają prawdziwą naturę jego gościnności.
Camiel Borgman to enigmatyczna postać. Nie wiemy nic o jego przeszłości ani tożsamości. Jest mężczyzną w średnim wieku, o ciemnych włosach i zielonych oczach. Jest też niezwykle sprytny i przebiegły. Potrafi łatwo zdobyć zaufanie innych i manipulować nimi.
Rodzina Marina i Richarda to typowa, zamożna rodzina z przedmieść. Są uporządkowani, poukładani i nie lubią zmian. Marina jest gospodynią domową, Richard jest biznesmenem, a ich dzieci to nastolatkowie: Pascal, Isolde i Rebecca.
Przybycie Borgmana do domu rodziny rozpoczyna serię niepokojących wydarzeń. Marina zaczyna podejrzewać, że Borgman nie jest tym, za kogo się podaje. Richard natomiast jest coraz bardziej zafascynowany jego tajemniczością. Dzieci natomiast są zafascynowane jego opowieściami i grami.
Borgman stopniowo zaczyna przejmować kontrolę nad rodziną. Potrafi manipulować nimi i sprawiać, że robią to, co chce. Marina staje się coraz bardziej nerwowa i podejrzliwa. Richard natomiast zaczyna kwestionować swoje wartości i dotychczasowe życie. Dzieci natomiast stają się coraz bardziej nieposłuszne i buntownicze.
Film kończy się w niejasny sposób. Nie wiadomo, co stało się z Borgmanem i jego rodziną. Jedno jest pewne – jego przybycie na zawsze zmieniło ich życie.
Borgman to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak:
- natura ludzka
- relacje rodzinne
- władza i manipulacja
- kryzys wartości
Film jest zrealizowany w charakterystycznym dla van Warmerdama stylu. Jest to film pełen symboliki i metafor. Reżyser nie daje łatwych odpowiedzi, pozostawiając widzowi do interpretacji to, co zobaczył.
Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Został uznany za jeden z najlepszych filmów roku. Został również nagrodzony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym nagrodą FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Cannes.
Oto kilka konkretnych przykładów zastosowanych synonimów i zmian szyku zdań w opisie filmu:
- Zamiast „wkracza” zastosowałem „wdziera się”. Oba słowa oznaczają to samo, ale „wdziera się” ma bardziej negatywny wydźwięk, co pasuje do charakteru Borgmana.
- Zamiast „zmieńając życie jej członków w psychologiczny koszmar” zastosowałem „przemieniając życie jej członków w piekło”. Oba wyrażenia oznaczają to samo, ale „piekło” ma bardziej wyrazisty i sugestywny wydźwięk.
- Zamiast „Pojawienie się Borgmana spowoduje serię niepokojących i zagadkowych wydarzeń” zastosowałem „Borgman przynosi ze sobą serię niepokojących i zagadkowych wydarzeń”. Oba wyrażenia oznaczają to samo, ale „przynosi ze sobą” podkreśla, że Borgman jest źródłem tych wydarzeń.
- Zamiast „i odkryje prawdziwe oblicze zamożnej, przykładnej rodziny” zastosowałem „i odkrywa prawdziwą naturę zamożnej, przykładnej rodziny”. Oba wyrażenia oznaczają to samo, ale „odkrywa prawdziwą naturę” podkreśla, że Borgman ujawnia coś, co było wcześniej ukryte.
Oczywiście, jest to tylko jeden z możliwych opisów filmu „Borgman”. Można go napisać w wielu innych wersjach, wykorzystując inne synonimy i zmiany szyku zdań.