Tam i z powrotem (2001)
Film
Czas trwania: 1 godz. 42 min.
Opis
Tam i z powrotem (2001) to polski dramat wojenny w reżyserii Wojciecha Wójcika. Film opowiada historię Andrzeja Hoffmana, wybitnego chirurga, który marzy o wyjeździe do Anglii, by po latach zobaczyć żonę i córkę. Niestety, ciąży na nim akowska przeszłość i szanse na uzyskanie paszportu są nikłe. Pewnego dnia jeden z jego pacjentów – Piotr, dawny znajomy, proponuje mu zorganizowanie napadu na bank i ucieczkę na Zachód.
Akcja filmu rozgrywa się w Łodzi w roku 1965. Andrzej Hoffman to ceniony lekarz, który pracuje w miejskim szpitalu. Jest oddany swojej pracy i pacjentom. Po wojnie spędził kilka lat w więzieniu za swoją działalność w Armii Krajowej. Od tamtej pory jest prześladowany przez władze komunistyczne. Nie może wyjechać za granicę, ponieważ nie ma legitymacji partyjnej.
Pewnego dnia Andrzej spotyka w szpitalu Piotra, swojego kolegę z czasów partyzantki. Piotr jest załamany, ponieważ dowiedział się, że ma poważną chorobę, która wymaga operacji. Operacja jest możliwa tylko na Zachodzie, ale Piotr nie ma pieniędzy na wyjazd. Proponuje więc Andrzejowi, aby wspólnie napadli na bank i zdobyli pieniądze na ucieczkę.
Andrzej początkowo jest niechętny do tego pomysłu. Boi się, że napad zakończy się niepowodzeniem i zostanie schwytany. Jednakże Piotr przekonuje go, że to jedyny sposób, aby mogli spełnić swoje marzenia.
Andrzej i Piotr przygotowują się do napadu z wielką starannością. Dokładnie analizują plan i ćwiczą wszystkie szczegóły. Wreszcie nadchodzi dzień napadu. Wszystko przebiega zgodnie z planem, ale w ostatniej chwili coś idzie nie tak. Jeden z ochroniarzy zostaje ranny.
Andrzej, jako lekarz, musi operować rannego ochroniarza. W trakcie operacji musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu: czy uratować życie ludzkie, a tym samym narazić się na niebezpieczeństwo, czy też pozwolić umrzeć jedynemu świadkowi napadu.
Ocena filmu
„Tam i z powrotem” to dobrze zrealizowany film, który porusza ważne tematy historyczne i moralne. Film jest wiernym obrazem Polski lat 60. XX wieku. Przedstawia trudną sytuację ludzi, którzy byli prześladowani przez władze komunistyczne. Film porusza również kwestie moralności i wyborów, których musimy dokonywać w trudnych sytuacjach.
Zalety filmu
- Dobrze zrealizowane sceny akcji
- Dobra gra aktorska, zwłaszcza Janusza Gajosa i Jana Frycza
- Wierny obraz Polski lat 60. XX wieku
- Podjęcie ważnych tematów historycznych i moralnych
Wady filmu
- Czasami zbyt sztywny scenariusz
- Kilka niepotrzebnych scen
Podsumowanie
„Tam i z powrotem” to dobry film, który warto obejrzeć. Jest to film poruszający i skłaniający do refleksji.