Tacy byliśmy / The Way We Were (1973)

Film

Czas trwania: 1 godz. 58 min.

Opis

Tacy byliśmy to amerykański melodramat z 1973 roku w reżyserii Sydneya Pollacka. Film opowiada historię Katie Morosky (Barbra Streisand) i Hubbella Gardnera (Robert Redford), dwojga ludzi z różnych środowisk, których miłość zostaje wystawiona na próbę przez burzliwe wydarzenia polityczne XX wieku.

Początek miłości

Katie i Hubbell poznają się przypadkowo w 1937 roku na balu absolwentów. Katie jest wówczas młodą, energiczną Żydówką, która jest głęboko zaangażowana w działalność polityczną. Hubbell to przystojny, aczkolwiek apolityczny młodzieniec, który ma talent do pisania.

Mimo różnic, Katie i Hubbell zakochują się w sobie. Ich miłość jest gorąca i namiętna, ale także pełna sprzeczności. Katie jest przekonana, że Hubbell powinien angażować się w sprawy społeczne, natomiast Hubbell nie chce poświęcać swojej pracy pisarskiej na rzecz polityki.

Przełom w ich życiu

W 1940 roku Katie i Hubbell biorą ślub. Ich małżeństwo nie jest łatwe, ale oboje są przekonani, że ich miłość jest silniejsza niż wszystko. W 1942 roku Hubbell wydaje swoją pierwszą powieść, która staje się bestsellerem. Dzięki temu para może przenieść się do Hollywood, gdzie Hubbell rozpoczyna karierę filmową.

W Hollywood Katie i Hubbell spotykają się z problemami politycznymi. W 1947 roku w Stanach Zjednoczonych rozpętana zostaje antykomunistyczna nagonka. Hubbell zostaje oskarżony o bycie komunistą i wpisany na tzw. czarną listę. Katie, która jest nadal aktywną działaczką polityczną, również staje się ofiarą nagonki.

Rozstanie

W 1947 roku Katie i Hubbell decydują się rozstać. Katie nie może wybaczyć Hubbellowi, że nie stanął w jej obronie, natomiast Hubbell czuje się osaczony przez polityczne naciski.

Spotkanie po latach

W 1962 roku Katie i Hubbell spotykają się ponownie. Oboje są już innymi ludźmi. Katie jest nadal zaangażowana w politykę, natomiast Hubbell jest odnoszącym sukcesy pisarzem.

Mimo upływu czasu, Katie i Hubbell wciąż czują do siebie coś. Jednak ich związek jest już inny. Oboje wiedzą, że nie mogą być razem, ale nie mogą też zapomnieć o sobie.

Ocena filmu

Tacy byliśmy to film poruszający i pełen emocji. Opowieść o miłości Katie i Hubbell jest uniwersalna i ponadczasowa. Film pokazuje, jak trudne jest utrzymanie związku w obliczu różnych przeciwności losu.

Zalety filmu

  • Doskonale zagrane role Barbry Streisand i Roberta Redforda.
  • Piękna i wzruszająca historia miłosna.
  • Doskonałe zdjęcia i scenografia.

Wady filmu

  • Film jest nieco przesadzony w swojej politycznej wymowie.
  • Niektóre wątki fabularne są nieco naciągane.

Podsumowanie

Tacy byliśmy to film, który warto obejrzeć. To wzruszająca i poruszająca historia o miłości, która przetrwała próbę czasu.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Sydney Pollack
scenariusz David Rayfiel, Arthur Laurents
gatunek Melodramat
produkcja USA
premiera 16 października 1973 (Światowa)
boxoffice $45 000 000 w USA
studio Columbia Pictures Corporation (przedstawia) / Rastar Productions (przedstawia) / Tom Ward Enterprises (niewymienione w czołówce)
tytuł oryg. The Way We Were

Tacy byliśmy to amerykański melodramat z 1973 roku w reżyserii Sydneya Pollacka. Film opowiada historię Katie Morosky (Barbra Streisand) i Hubbella Gardnera (Robert Redford), dwojga ludzi, którzy zakochują się w sobie, ale ich związek ulega rozpadowi w wyniku różnic politycznych.

Akcja filmu rozpoczyna się w latach 30. XX wieku, kiedy Katie i Hubbell są jeszcze studentami. Katie jest zaangażowaną działaczką społeczną, która marzy o zmianie świata. Hubbell jest utalentowanym pisarzem, którego interesuje przede wszystkim sztuka.

Mimo różnic między nimi, Katie i Hubbell zakochują się w sobie i biorą ślub. Początkowo ich małżeństwo wydaje się udane, ale z czasem ich przekonania i stosunek do rzeczywistości zaczynają ich coraz bardziej dzielić.

Katie jest głęboko zaangażowana w politykę. Jest zwolenniczką socjalizmu i aktywnie działa na rzecz praw pracowniczych i obywatelskich. Hubbell jest bardziej liberalny, ale nie podziela jej radykalnych poglądów.

W 1940 roku książka Hubbella staje się bestsellerem. Dzięki temu pisarz zyskuje sławę i przenosi się do Hollywood. Katie pozostaje w Nowym Jorku, gdzie kontynuuje swoją działalność polityczną.

W latach 40. i 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych trwa okres tzw. czarnej listy. Osoby podejrzewane o sympatie komunistyczne są inwigilowane i poddawane represjom. Katie jest jedną z tych osób.

W tym trudnym dla niej okresie Katie i Hubbell coraz bardziej się oddalają. Ostatecznie w 1947 roku rozstają się.

W latach 60. XX wieku Katie i Hubbell spotykają się ponownie. Oboje są już inni niż kiedyś. Katie jest nadal aktywną działaczką społeczną, ale jej poglądy złagodniały z wiekiem. Hubbell jest sławnym pisarzem, ale jego sukces nie przyniósł mu szczęścia.

Katie i Hubbell spędzają razem kilka dni, ale nie są już w stanie odbudować swojego związku. Ostatecznie rozstają się ponownie, ale tym razem na zawsze.

Tacy byliśmy to film o miłości, która nie może przetrwać różnic politycznych. To także film o czasach, w których ludzie byli zmuszeni do wyboru między miłością a swoimi przekonaniami.

Film został nagrodzony dwoma Oscarami za muzykę i piosenkę tytułową. Został również nominowany do czterech innych Oscarów, w tym za najlepszą reżyserię, najlepszą aktorkę pierwszoplanową i najlepszy scenariusz adaptowany.

Ocena

Tacy byliśmy to film dobrze zrealizowany, z doskonałą obsadą. Barbra Streisand i Robert Redford stworzyli na ekranie elektryzujące kreacje. Film jest również bardzo poruszający. Opowiada o miłości, która zostaje pokonana przez okoliczności.

Film jest jednak również nieco jednostronny. Katie jest przedstawiona jako idealistka, która zawsze walczy o sprawiedliwość. Hubbell natomiast jest często ukazywany jako egoista, który nie potrafi zrozumieć jej pasji.

Podsumowanie

Tacy byliśmy to film, który warto obejrzeć. To piękna, ale i smutna historia o miłości, która nie może przetrwać.

Aktor Postać
Hubbell Gardner
Katie Morosky
Carol Ann
Pony Dunbar
Brooks Carpenter
Paula
J.J.
George Bissinger
Rhea Edwards
Bill Verso
Pony Dunbar
Frankie McVeigh
Marokański kapitan
Kapitan armii
Peggy Vanderbilt
Aktor
Army Corporal
Dr Short
Młoda kobieta przechodząca przez ulicę
Oficer Dining
Blondynka
Rally Speaker
Gość podczas projekcji filmu
Jenny
Gość
Dziewczyna na przyjęciu
Airforce
epizod
Judianne
Oficer mijający ''Plazę''
Głupia blondynka
Żona profesora
Student

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *