Pożegnania (1958)

Film

Czas trwania: 1 godz. 37 min.

Opis

Pożegnania (1958) to polski film psychologiczny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, zrealizowany na podstawie powieści Stanisława Dygata pod tym samym tytułem. Film opowiada historię niespełnionej miłości Pawła, młodego chłopaka z zamożnej rodziny, i Lidki, fordanserki z nocnego klubu.

Akcja filmu rozgrywa się w Warszawie w latach 1939-1945. Latem 1939 roku Paweł, zbuntowany syn zamożnego przemysłowca, odwiedza nocny klub „Scarlett”. Tam poznaje Lidkę, piękną i niezależną tancerkę. Młodzi od razu się do siebie zbliżają, oczarowani swoją odrębnością i nieszablonowością.

Początkowo ich znajomość rozwija się w tajemnicy przed ojcem Pawła, który nie akceptuje wybranki syna. Jednak wkrótce Paweł postanawia wyznać prawdę ojcu. Ten, obawiając się skandalu, zakazuje Pawłowi spotykać się z Lidką.

Wkrótce wybucha wojna, która rozdziela kochanków. Paweł zostaje aresztowany i trafia do obozu koncentracyjnego, a Lidka wyjeżdża z Warszawy.

Po zakończeniu wojny Paweł wraca do domu. Dowiaduje się, że Lidka wyszła za mąż za hrabiego Mirka, kuzyna Pawła.

Pewnego dnia Paweł i Lidka spotykają się przypadkiem w pociągu. Stare uczucia odżywają, ale oboje wiedzą, że ich miłość jest skazana na niepowodzenie. Lidka jest mężatką, a Paweł nie jest gotowy na kolejny związek.

Film „Pożegnania” to poruszająca opowieść o miłości, która nie może się spełnić. To także obraz epoki, która skazywała na samotność tych, którzy nie pasowali do obowiązujących norm.

Film został zrealizowany w czarno-białej technice, co nadaje mu szczególnego klimatu. Reżyser Wojciech Jerzy Has wykorzystał w filmie liczne środki artystyczne, takie jak:

  • symbolizm (np. wątek forda T, który pojawia się w filmie kilkukrotnie, symbolizuje on nowoczesność, która zrywa z tradycją);
  • metafory (np. scena, w której Paweł i Lidka spacerują po ruinach Warszawy, symbolizuje ich zniszczone życie);
  • obrazy poetyckie (np. scena, w której Paweł i Lidka spędzają noc w lesie, jest pełna romantycznej atmosfery).

Film „Pożegnania” został uznany za jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina psychologicznego. Został nagrodzony na wielu festiwalach filmowych, m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes w 1959 roku.

Oto kilka dodatkowych szczegółów, które warto uwzględnić w opisie filmu:

  • Paweł jest postacią złożoną i niejednoznaczną. Jest buntownikiem, który nie godzi się na życie w mieszczańskich schematach, ale jednocześnie jest zakorzeniony w konserwatywnej rodzinie.
  • Lidka to kobieta niezależna i silna. Nie podporządkowuje się społecznym konwenansom, ale jednocześnie jest wrażliwa i romantyczna.
  • Ojciec Pawła jest postacią negatywną. Jest konserwatywnym patriarchą, który nie akceptuje wyborów syna.
  • Hrabia Mirek to postać pozytywna. Jest mądrym i wyrozumiałym mężczyzną, który rozumie miłość Pawła i Lidki.

Opis filmu można zakończyć następującymi słowami:

„Film „Pożegnania” to dzieło, które porusza do głębi. To opowieść o miłości, która nie może się spełnić, ale która pozostaje w sercach bohaterów na zawsze.”

Baner DisplayMovies

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Wojciech Has
scenariusz Wojciech Has, Stanisław Dygat
gatunek Obyczajowy, Psychologiczny
produkcja Polska
premiera 13 października 1958 (Światowa)
na podstawie Stanisław Dygat (powieść)
studio Zespół Filmowy "Syrena"
tytuł oryg. Pożegnania
inne tytuły Farewells Miedzynarodowe Lydia Ate the Apple USA Partings USA

Pożegnania (1958) to film psychologiczny w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, zrealizowany na podstawie powieści Stanisława Dygata pod tym samym tytułem. Obraz opowiada o niespełnionej miłości Pawła, młodego chłopaka z zamożnej rodziny, i Lidki, fordanserki "z zasadami".

Akcja filmu rozpoczyna się w lecie 1939 roku. Paweł, pochodzący z konserwatywnej rodziny, buntuje się przeciwko mieszczańskiej obyczajowości. Pewnego dnia odwiedza nocny klub, gdzie poznaje Lidkę, piękną tancerkę. Młodzi przypadają sobie do gustu i wyjeżdżają za miasto, aby spędzić razem kilka dni. Ich romans jest jednak platoniczny, a ich drogi rozchodzą się wkrótce po wybuchu wojny.

Po latach, w 1945 roku, Paweł wraca z obozu koncentracyjnego. Spotyka Lidkę, która wyszła za mąż za jego kuzyna, hrabiego Mirka. Stare uczucia nie wygasły, jednak wydaje się, że dla doświadczonych przez życie bohaterów jest już za późno na miłość.

Bohaterowie

Paweł to młody mężczyzna pochodzący z zamożnej rodziny. Jest buntownikiem z natury, nie akceptuje mieszczańskich konwenansów. Jest inteligentny i wrażliwy, ale także nieśmiały i niepewny siebie.

Lidka to fordanserka z nocnego klubu. Jest piękna i niezależna, ma silny charakter i własne zasady. Jest także inteligentna i wykształcona, ale zgorzkniała przez życie.

Hrabia Mirek to kuzyn Pawła. Jest bogatym i aroganckim mężczyzną, który nie szanuje Lidki.

Motywy

Niespełniona miłość to jeden z głównych motywów filmu. Paweł i Lidka są sobie pisani, ale ich drogi rozchodzą się z powodu różnych okoliczności. Ich miłość pozostaje niespełniona, a obaj bohaterowie muszą poradzić sobie z bólem rozstania.

Wojna to kolejny ważny motyw filmu. Wojna nie tylko rozdziela Pawła i Lidkę, ale także zmienia ich. Oboje doświadczają cierpienia i straty, co odciska piętno na ich psychice.

Kontrast to kolejny motyw, który pojawia się w filmie. Paweł i Lidka pochodzą z różnych światów. Paweł jest wychowywany w zamożnej rodzinie, podczas gdy Lidka jest córką robotnika. Ich miłość stanowi swego rodzaju kontrast, który przyciąga ich do siebie.

Opinie

Pożegnania to film, który został wysoko oceniony przez krytyków i widzów. Obraz został doceniony za piękne zdjęcia, wspaniałe kreacje aktorskie i poruszającą historię. Film został nagrodzony m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku.

Podsumowanie

Pożegnania to film, który porusza wiele ważnych tematów. To historia o niespełnionej miłości, o wojnie i jej wpływie na ludzi, a także o kontrastach, które mogą przyciągać ludzi do siebie. Film jest pięknie zrealizowany i poruszający, a kreacje aktorskie Tadeusza Janczara i Marii Wachowiak są znakomite.

Aktor Postać
Lidka
Paweł
Mirek, siostrzeniec hrabiny Róży
Doktor Janowski, gość hrabiny Róży
Profesor, sprzedawca na stacji
Ojciec Pawła
Właścicielka pensjonatu "Quo Vadis"
Profesor Michniewicz
Hrabina Róża
Waleria Siekierzyńska, ciotka Pawła
Maryna, szwagierka hrabiny Róży
Kelner w restauracji w Podkowie Leśnej
Feliks, lokaj hrabiny Róży
Hrabia Tolo
Kobieta wynajmująca pokój Pawłowi
Kolejarz
Celina, gość hrabiny Róży
"Mistrz" w lokalu
Skrzypek w lokalu Feliksa
Oficer niemiecki w lokalu Feliksa
Oficer niemiecki w lokalu Feliksa
Pikolak
Majster Grzebiński remontujący lokaj Feliksa
Fordanserka
Polski żołnierz
Prostytutka z papierosem
Mężczyzna przy barze
Gość hrabiny Róży
Gość hrabiny Róży
Tancerka w lokalu
Piosenkarka w nocnym lokalu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *