Aida / Quo Vadis, Aïda? (2020)

Film

Czas trwania: 1 godz. 44 min.

Opis

Aida / Quo Vadis, Aïda? (2020)

Jasmila Žbanić

1 godzina 41 minut

Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Niemcy, Polska

Nominacja do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny

Nagroda Europejska Filmowej Akademii dla najlepszego filmu, najlepszej reżyserki i najlepszej aktorki

20 lipca 1995 roku. Do bośniackiej miejscowości Srebrenica wkracza armia serbska. Miasto zostaje otoczone, a tysiące cywilów szuka schronienia w bazie ONZ. Wśród nich jest Aida, tłumaczka, która pracuje dla sił pokojowych.

Aida jest zrozpaczona. W bazie znajduje się jej rodzina: mąż i dwaj synowie. Stara się zrobić wszystko, aby ich ocalić. Przekłada rozmowy między dowódcami ONZ a serbskimi generałami, próbując wynegocjować bezpieczny korytarz dla cywilów.

Negocjacje jednak nie przynoszą rezultatów. Serbowie żądają, aby wszyscy mężczyźni powyżej 16. roku życia opuścili bazę. Aida wie, że to wyrok śmierci dla jej męża i synów.

W ciągu kilku dni w Srebrenicy dochodzi do ludobójstwa. Serbowie zabijają ponad 8 tysięcy mężczyzn i chłopców. Aida traci swoją rodzinę.

„Aida” to poruszający dramat wojenny, który opowiada o jednej z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy. Film Jasmili Žbanić to nie tylko oskarżenie o zbrodnię ludobójstwa, ale także wyraz sprzeciwu wobec obojętności świata wobec cierpienia innych.

Film ukazuje wojnę z perspektywy kobiety. Aida jest świadkiem skrajnego okrucieństwa, ale jednocześnie nie traci nadziei. Jej determinacja i siła charakteru są wstrząsającym świadectwem człowieczeństwa w obliczu terroru.

„Aida” to film, który zostaje w pamięci na długo. To dzieło, które porusza do głębi i zmusza do refleksji.


O filmie

„Aida” to bardzo dobrze zrealizowany film. Žbanić umiejętnie wykorzystuje środki wyrazu, aby stworzyć napięcie i emocje. Film jest utrzymany w stonowanej kolorystyce, co podkreśla jego realistyczny charakter.

Ważną rolę w filmie odgrywa montaż. Jarosław Kamiński sprawnie łączy sceny dokumentalne z fabularnymi, tworząc spójną i przejmującą narrację.

Główna bohaterka, Aida, to postać niezwykle wyrazista i zapadająca w pamięć. Jasna Duričić stworzyła wspaniałą kreację, która została doceniona przez krytyków i widzów.


O znaczeniu filmu

„Aida” to film, który ma bardzo ważne przesłanie. Žbanić chce przypomnieć światu o ludobójstwie w Srebrenicy, które było zbrodnią przeciwko ludzkości.

Film jest również ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem wojny. Žbanić pokazuje, jak łatwo może dojść do eskalacji konfliktu i jak tragiczne mogą być jej skutki.

„Aida” to film, który powinien być obowiązkowo obejrzany przez wszystkich. To dzieło, które porusza do głębi i zmusza do refleksji.


Podsumowanie

„Aida” to poruszający dramat wojenny, który opowiada o jednej z najczarniejszych kart współczesnej historii Europy. Film jest dobrze zrealizowany, ma ważne przesłanie i zapada w pamięć.

Polecam ten film wszystkim, którzy chcą poznać historię ludobójstwa w Srebrenicy i zastanowić się nad znaczeniem wojny.

Baner Zlukaj Film

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Jasmila Žbanić
scenariusz Jasmila Žbanić
gatunek Dramat
produkcja Bośnia i Hercegowina, Norwegia, Holandia, Austria, Rumunia, Francja, Niemcy, Afganistan, Polska, Turcja
premiera 3 września 2020 (Światowa) 17 września 2021 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Gutek Film
studio Centre National du Cinéma et de Limage Animée (CNC) (wsparcie) / Coop99 Filmproduktion / Deblokada Produkcija /
tytuł oryg. Quo Vadis, Aïda?
inne tytuły Quo vadis, Aida? Miedzynarodowe

Aida / Quo Vadis, Aïda? (2020) to poruszający dramat wojenny w reżyserii Jasmili Žbanić, który opowiada o masakrze w Srebrenicy w 1995 roku. Film przedstawia wydarzenia z perspektywy Aidy, tłumaczki pracującej dla sił ONZ w Srebrenicy.

Akcja filmu rozpoczyna się 11 lipca 1995 roku, kiedy to serbskie wojska wkraczają do Srebrenicy, enklawy ONZ, która jest zamieszkana przez muzułmanów. Aida jest wśród tysięcy cywilów, którzy szukają schronienia w bazie ONZ. Jako tłumaczka ma dostęp do informacji o negocjacjach między serbskimi wojskami a ONZ.

Aida ma nadzieję, że uda jej się wynegocjować bezpieczną ewakuację dla swojej rodziny. Jednak negocjacje utknęły w martwym punkcie, a serbscy dowódcy dążą do deportacji muzułmanów z Srebrenicy.

Aida jest zrozpaczona. Nie wie, co zrobić, aby ocalić swoją rodzinę. W obliczu nieuchronnej tragedii musi podjąć trudne decyzje, które mogą mieć wpływ na jej życie i życie jej najbliższych.

Film Jasmili Žbanić jest wstrząsającym świadectwem ludobójstwa w Srebrenicy. Reżyserka przedstawia wydarzenia z perspektywy zwykłych ludzi, którzy znaleźli się w samym środku koszmaru.

Film jest znakomicie zrealizowany. Jasmila Žbanić tworzy napięcie i suspense, które utrzymują widza w napięciu do ostatniej minuty. Ogromną rolę w sukcesie filmu odgrywają również aktorzy, w szczególności Jasna Đuričić, która w roli Aidy stworzyła wybitną kreację.

Aida / Quo Vadis, Aïda? to film, który powinien być obowiązkowo obejrzany przez każdego. Jest to film, który porusza, który zmusza do refleksji, który zostawia widza z pytaniami.

Oto kilka dodatkowych informacji o filmie:

  • Film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
  • Film został nakręcony w Srebrenicy i okolicach.
  • Film otrzymał wiele nagród, w tym Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki (Jasna Đuričić).

Film można obejrzeć na platformach VOD, takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime Video.

Aktor Postać
Aida Selmanagic
Nihad Selmanagic
Hamdija Selmanagic
Sejo Selmanagic
Pułkownik Karremans
Major Franken
Generał Ratko Mladic
Joka
Pułkownik doktor Robben
Kapitan Mintjes
Porucznik Rutten
Boudewijn
Żołnierz Lammerts
Lalovic
Żołnierz ONZ
Major De Haan
Sierżant-major Rave
Tarik
Burmistrz
Munira
Sabaheta
Idriz
Branko
Zumra
Besim
Zulfo
Muharem
Anna
Chamila
Lejla
Vesna
Pale
Refik
Mitar
Pirocanac
Beli
Ahmed
Samir
Dervisa
Żółnierz Ekbers
Generał Krstić
Serbski tłumacz
Obłąkany
Fatima
Eso
Nermin
Brko
Holenderski żołnierz
Kierowca autobusu
Inny mężczyzna
Meho
Munib
Dejan
Kobieta
Żołnierz de Putten
Holenderski żołnierz
Pułkownik Klingor

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *