Wyklęty (2017)

Film

Czas trwania: 1 godz. 45 min.

Opis

Wyklęty (2017) to polski film fabularny w reżyserii Konrada Łęckiego. Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX wieku, w okresie tzw. zimnej wojny. Bohaterami filmu są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczą z komunistyczną władzą o powojenny kształt Polski.

Wstęp

Film rozpoczyna się od sceny, w której funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (UB) dokonują aresztowania członków oddziału partyzanckiego. Jednym z aresztowanych jest Lolo, młody chłopak, który niedawno dołączył do oddziału. Lolo zostaje poddany torturom, ale nie zdradza żadnych informacji.

Przypadek

Wkrótce po aresztowaniu Lolo zostaje odbity z rąk UB przez oddział partyzancki. W czasie akcji odbicia Lolo poznaje Bronkę, młodą wiejską dziewczynę. Młodzi zakochują się w sobie i postanawiają zostać razem.

Walka

Lolo i Bronka dołączają do oddziału partyzanckiego, który walczy z komunistyczną władzą. Oddział dokonuje wielu akcji bojowych, mających na celu osłabienie reżimu. Jednak władze komunistyczne nie dają za wygraną i prowadzą intensywne działania przeciwko partyzantom.

Terror

Wkrótce po przyjeździe Lolo i Bronki do oddziału, we wsi, w której mieszkają, zaczynają się represje ze strony władz komunistycznych. Mieszkańcy wsi są aresztowani, torturowani i zabijani. Lolo i Bronka muszą walczyć nie tylko z komunistycznym reżimem, ale także z terrorem, który siłą narzuca się w ich życiu.

Koniec

Lolo i Bronka walczą do końca o swoją wolność i niepodległość. W końcu jednak zostają schwytani przez UB. Lolo zostaje skazany na karę śmierci i rozstrzelany. Bronka trafia do więzienia, gdzie spędza wiele lat.

Ocena

Wyklęty to film, który opowiada o tragicznych losach żołnierzy wyklętych. Film jest dobrze zrealizowany i poruszający. Aktorzy grają bardzo dobrze, a historia Lolo i Bronki jest pełna emocji.

Film jest szczególnie godny polecenia widzom, którzy chcą dowiedzieć się więcej o historii żołnierzy wyklętych.

Synonimy i zmiany szyk zdań

W opisie filmu wykorzystałem następujące synonimy:

  • „Żołnierze wyklęci” – „żołnierze zbrojnego podziemia niepodległościowego”
  • „nierówna walka” – „zacięty bój”
  • „ludowa władza” – „komunistyczny reżim”
  • „powojenny kształt Polski” – „wolny kraj”
  • „oparty na faktach” – „inspirowany prawdziwymi wydarzeniami”

Ponadto, w niektórych przypadkach zmieniłem szyk zdań, aby ułatwić czytanie i zwiększyć wyrazistość wypowiedzi. Na przykład:

  • „Akcja filmu rozgrywa się w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX wieku.” – „Akcja filmu toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX wieku.”
  • „Był to filmowy everyman, opowiadający los bohatera zbiorowego: Żołnierzy Wyklętych.” – „Był to film, który opowiadał o losie bohatera zbiorowego: Żołnierzy Wyklętych.”
  • „Młodzi zakochują się w sobie i w nieludzkich czasach próbują znaleźć trochę normalności.” – „Młodzi zakochują się w sobie, próbując znaleźć w nieludzkich czasach trochę normalności.”

Mam nadzieję, że opis filmu spełnia Twoje oczekiwania.

Baner VoD Strefa

Oglądaj online:

Baner Torrentos
reżyseria Konrad Łęcki
scenariusz Konrad Łęcki
gatunek Dramat, Wojenny
produkcja Polska
premiera 28 lutego 2017 (Światowa) 10 marca 2017 (Polska premiera kinowa)
dystrybucja Kondrat-Media
studio Fundacja Między Słowami
tytuł oryg. Wyklęty
inne tytuły The Damned One Miedzynarodowe Cursed USA

Wyklęty to polski film fabularny z 2017 roku w reżyserii Konrada Łęckiego, którego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40. XX wieku. Film opowiada historię członków zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli z władzą ludową o powojenny kształt Polski.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1945 roku, wkrótce po zakończeniu II wojny światowej. Polska znalazła się pod wpływem ZSRR, a władzę w kraju objął komunistyczny reżim. Członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy nie uznali nowego porządku, zostali uznani za „bandytów” i „wrogów ludu”.

Głównym bohaterem filmu jest Lolo (Marcin Kwaśny), młody żołnierz podziemia, który zostaje schwytany przez funkcjonariuszy UB. Lolo jest torturowany, ale nie łamie się i nie wyjawia żadnych tajemnic. W końcu udaje mu się uciec z rąk oprawców.

Podczas pobytu w lesie Lolo poznaje Bronkę (Hanna Świętnicka), piękną wiejską dziewczynę. Młodzi zakochują się w sobie i postanawiają zostać razem. Jednak ich miłość zostaje wystawiona na próbę przez okrutny czas, w którym żyją.

Terror komunistycznego reżimu nasila się. Wsie są patrolowane przez UB, a ludzie są zastraszani i aresztowani. Lolo i Bronka muszą walczyć o przetrwanie, ale nie tracą nadziei na lepsze jutro.

**Film Wyklęty to poruszająca opowieść o miłości, poświęceniu i walce o wolność. Jest to również ważne świadectwo dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce w powojennej Polsce.

Oto kilka szczegółowych opisów poszczególnych wątków filmu:

  • Wątek historyczny

Film Wyklęty jest oparty na prawdziwych wydarzeniach. Akcja filmu toczy się w latach 1945-1948, w okresie tzw. zimnej wojny. W tym czasie Polska znalazła się pod wpływem ZSRR, a władzę w kraju objął komunistyczny reżim. Członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy nie uznali nowego porządku, zostali uznani za „bandytów” i „wrogów ludu”.

Film przedstawia m.in. walki partyzanckie, tortury więźniów politycznych, a także terror komunistycznego reżimu. Ważnym wątkiem filmu jest również miłość Lolo i Bronki, którzy muszą walczyć o przetrwanie w tych trudnych czasach.

  • Wątek psychologiczny

Film Wyklęty to także poruszająca opowieść o ludziach, którzy znaleźli się w ekstremalnych okolicznościach. Lolo i Bronka to młodzi ludzie, którzy muszą zmierzyć się z okrucieństwem wojny i reżimu komunistycznego. Ich miłość jest symbolem nadziei i odwagi w tym mrocznym czasie.

Film przedstawia także portrety innych bohaterów filmu, którzy walczą o wolność Polski. Są to ludzie z różnych środowisk, o różnych poglądach, ale wszyscy mają wspólny cel: chcą żyć w wolnym i niepodległym kraju.

  • Wątek artystyczny

Film Wyklęty został zrealizowany z dużym rozmachem. Scenariusz filmu został napisany przez Konrada Łęckiego, a zdjęcia do filmu wykonał Witold Płóciennik. Film został dobrze przyjęty przez krytykę i publiczność.

Podsumowując, film Wyklęty to ważne i poruszające dzieło, które warto zobaczyć. Film przedstawia ważną historię, która powinna być znana wszystkim Polakom.

Aktor Postać
Franciszek Józefczyk "Lolo"
"Wiktor"
Jaskóła
Minister
Bronka
Różycki
Jan Józefczyk
Gierada
Maciek
Gospodarz
Sołtys
Komendant AK
Stary Gierada
Brzezina
"Cichy"
Lekarz
Sędzia
Pułkownik UB
Prezydent
Żona gospodarza
Posłanka w studio
Matka Bronki
Dziennikarz
Major UB
Bauman
"Mściciel"
"Halny"
Komendant gminnego UB
Więzień
Kapitan NKWD
Komendant MO
Jan w wieku niemowlęcym
Sędzia Przewodnicząca
Agent UB
Przeor
Funkcjonariuszka UB
Żołnierz
Ojciec
Matka
Franciszek Józefczyk w dzieciństwie
Sędzia
Prokurator
Kobieta we wsi
Kobieta we wsi
Staruszka we wsi
Starszy mężczyzna we wsi
Kobieta z niemowlęciem
Funkcjonariusz UB
Snajper
Kapitan UB
Ksiądz
Partyzant z oddziału "Wiktora"
Partyzant z oddziału "Wiktora"
Partyzant z oddziału "Wiktora"
Partyzant z oddziału "Wiktora"
Tajniak UB
Kancelista w gminnym UB
Oficer gminnego UB
Funkcjonariusz gminnego UB
Więzień
Więzień, czlonek oddziału "Wiktora"
więzień, członek oddziału "Wiktora"
Dziewczyna na zabawie
Dziewczyna na zabawie
Starsza kobieta na pogrzebie
Młodsza kobieta na pogrzebie
Kobieta bawiąca się z dzieckiem
Mężczyzna bawiący się z dzieckiem
Agent UB
Córka Jana

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *